Site icon

Güvelerden Korunma Yolları Nelerdir? Güvelerden Nasıl Kurtulunur?

Kıyafetleri güvelerden korum yöntemleri

Bazen istemesek de evimizi davetsiz canlılarla paylaşabiliyoruz. Hiç kuşkusuz ki evin farklı alanlarında, kendine farklı beslenme noktaları bulabilen güveler de bahsettiğimiz bu misafirler arasında. Peki; güvelerden korunmak için neler yapabilirsiniz ve güveden kurtulma yolları nelerdir?

Güvelerle Mücadele İçin Önemli: Güve Çeşitleri

Eşya ve yiyeceklere zarar gelmemesi adına “Güve gelmemesi için ne yapmalı?” sorusunun cevapları elbette önemli. Fakat bu sorunun cevabı, hangi güve çeşidinden kurtulmak ya da korunmak istediğiniz ile doğrudan bağlantılı. Bu nedenle öncelikle yaşam alanlarına göre ayrılan ve sık karşılaştığımız güve çeşitleri hakkında kısa bilgiler vermemizde fayda var.

Elbise Güvesi: Yün güvesi olarak da bilinen bu güve çeşidi, giysi dolapları ya da baza altı gibi ışık almayan noktalarda yaşar ve giysilerinize zarar verir. Dolap ya da giysi üzerindeki toz ve örümcek ağına benzer bir ağ, elbise güvesi varlığının kanıtları olabilir.

Halı Güvesi: Halıdaki toz, kir ve halının kendi tüyleriyle beslenir ve halıda gözle görülebilir bir zarara neden olabilir.

Deri Güvesi: Deri giysi ve eşyada bulunur, deriyi kemirerek beslenir.

Tahıl Güvesi: Mutfakta bulunan güve çeşididir. Tahıllarla beslenir ve yiyeceklerinize zarar verebilir.

Güve Oluşumunu Engellemek İçin Yapmanız Gerekenler

Güve çeşitlerinden de belli olduğu üzere “Güveler ne yer?” sorusunun farklı cevapları bulunuyor. Güvelerin evinize bir kez gelmesi, ileriki zamanlarda da onlarla evinizde karşılaşabileceğiniz anlamına gelebilir. Peki, evinize ya da iş yerinize gelmemesi için güve nasıl engellenir?

Güveler Nasıl Yok Edilir?

Önleminizi almadığınız için evinizde güvelerin var olduğunu fark ettiniz. Peki, bu durumda ne yapmalısınız? “Güveden nasıl kurtulabiliriz?” sorusunun cevabını arıyorsanız hemen “Güveler nasıl temizlenir?” sorusuna cevap verip güve olan dolap temizliği nasıl yapılır anlatalım.

Güvelerden kurtulma ve korunma yolları işte bu kadar kolay!

 

Exit mobile version