Hangi boya nerede kullanılır?
Pratik Çözümler Kategorilere Göre Duvar Dekorasyonu Hangi Boya Nerede Kullanılır: Boya Çeşitleri

Hangi Boya Nerede Kullanılır: Boya Çeşitleri

Duvarlarınızı dış etkenlere karşı korumanın yanı sıra evinizi bambaşka bir atmosfere bürüyen duvar boyaları son yıllarda ev dekorasyon trendleri arasında yer alıyor. Geçmiş yıllarla kıyaslandığında günümüzde duvar boyaları daha farklı şekillerde uygulanabiliyor. Örneğin duvarların alt ve üst kısımlarını uyum içerisinde olacak farklı renklere boyama, odanın bir duvarına farklı bir renk uygulamanın yanı sıra geometrik boya ve bant tekniği uygulamaları da dikkat çekiyor. Eğer evinizin duvarlarına boya ve diğer yöntemlerle renk katmak istiyorsanız “Farklılığı Sevenlere: Duvar Dekorasyonu Trendleri” yazımız tam size göre!

Duvar dekorasyon trendleri neler?

İster duvarlarınızı boyamak için trendlerden yararlanın, ister amacınız duvarlarınızı korumak ve alanı daha temiz göstermek için boyamak olsun. Ancak boya çeşitleri hakkında bilgi sahibi olarak sağlıklı bir uygulama yapabilirsiniz. Çünkü seçtiğiniz boyanın hayalinizdeki sonucu verebilmesi için duvarınızın özelliklerinin ve tipinin önemi büyüktür. Yani fiyatı daha uygun olduğu için aldığınız boya, sizin duvarınıza uygun olmayabilir. Bu arada ev boyama süreci öncesinde aklınıza takılan “Ev boyası ne kadar tutar?” sorusunun cevabının da seçtiğiniz boya çeşidine ve miktarına göre farklılık gösterebileceğini yeri gelmişken belirtelim. Buna ek olarak “boya” dendiğinde aklınıza ilk olarak duvar boyası gelse de farklı alanlarda kullanılan boya çeşitleri de mevcut. Şimdi, bu doğrultuda boya çeşitleri, kullanım alanları ve özellikleri hakkındaki detayları paylaşalım.

Boya çeşitleri nelerdir?

Su Bazlı ve Sentetik Boya Nedir?

Boyalar, boyanın içerisine koyulan incelticiye göre sınıflandırılabilir. Ürün; içerisinde inceltici olarak su kullanılıyorsa su bazlı boya, sentetik tiner kullanılıyorsa sentetik boya olarak adlandırılır.

Su bazlı ve sentetik boya nedir?

Parlaklıklarına Göre Boyaların Özellikleri Nelerdir?

Bazı boyaların parlak, bazılarının ise daha mat olduğunu fark etmişsinizdir. Boya renklerinin sunduğu bu ayrımı belirgin kılmak için markalar, ürünlerini kategorize ederler. Bazı markalarda ise ara kategoriler bulunabilir ya da isimlerde farklılıklar görülebilir.

Mat Boyalar: Duvarlardaki kusurları gizlemeye yardımcı olur. Mat olduklarından duvar üzerinde yansıma oluşturmazlar.

İpeksi Mat Boyalar: Mat ve yarı mat arasında, ipeksi bir matlık sunması nedeniyle bu ismi almıştır. Kolay temizlenebilir. Bu nedenle salon, oturma odası gibi yoğun şekilde kullanılan alanlarda uygulanabilir.

Yarı Mat Boyalar: Halk arasında saten boya olarak da bilinir. Kolay temizlenebilir. Diğer mat boyalara göre yansıtma etkileri daha fazladır.

Parlak Boyalar: Parlak bir görünümü vardır, kusurları belli edebilir. Genellikle mutfak, kemer, kapı gibi alanlarda kullanılır.

Yarı Parlak Boyalar: Parlaklık oranları ve dolayısıyla yansıtma etkileri parlak boyalara göre daha az olan çeşittir.

Parlaklıklarına göre boyaların özellikleri nelerdir?

Boya Çeşitlerinin Özellikleri Nelerdir?

Boya çeşitlerinin isimleri ve özellikleri hakkındaki detaylara bakalım.

İç Cephe Boyaları

Evlerinizin duvarlarını boyarken kullandığınız boyalardır. Ev boyası seçimi yaparken boyaların özellikleri doğrultusunda karar vermelisiniz.

Astar Boya: Uygulanan boya çeşidinin duvara daha iyi tutunmasını ve kalıcılığının artmasını sağlar. Astar boya, boya uygulaması öncesinde, duvarın en altına uygulanır.

Saten Boya: Uzun yıllar dayanıklı olan, yarı mat boya türüdür. Saten boyaların duvarda hoş durması için duvarın pürüzsüz olması gerekir. Silinerek temizlenebilir.

Akrilik Boya: Su bazlı boyadır ve plastik boya olarak da bilinir. Hızlı bir şekilde kurur ve uygulama sırasında diğer boyalara göre çok daha az koku verir.

Yağlı Boya: Solvent bazlı boya olarak da bilinir. Parlak bir yapısı vardır ve hızlı bir şekilde kurur. Kokusu ağır olduğundan yağlı boya uygulanmış evler yeterli oranda havalandırılmalıdır. Duvar boyası olarak kullanılma oranları azdır.

İç cephe boyaları nelerdir?

Dış Cephe Boyaları

Binaların dışını dekoratif kılmak ve korumak için kullanılan boyalardır.

Akrilik Boya: İç cephe için kullanışlı bir boya türü olsa da akrilik boya, su itme özelliği olmadığı için dış cephelerde kullanışlı değildir.

Silikonlu Boya: Su itme özelliği olan silikonlu boyaların kabarma gibi problemleri yoktur. Bu nedenle uzun süre kullanılabilir.

Grenli Boya: Binanın dış cephesinde dalgalanmalar varsa bu boya türü idealdir. Kabartmalı, dokulu bir dış cephe görüntüsü sunar.

Elastik Boya: Bina yeni yapılmışsa zaman içerisinde yaşanabilecek “bina oturması” durumu nedeniyle oluşabilecek çatlakları engellemek için kullanılan boyadır.

Ahşap Yüzey Boyaları

Ahşap yüzeylerde renk değişikliği, dekorasyon ya da bakım yapmak için kullanılan boya çeşitleridir.

Akrilik Boya: Su bazlı akrilik boyalar, ahşap yüzeyleri boyamak için de uygundur.

Yağlı Boya: Evde bulunan ahşap eşyanın boyanabileceği bir boya türü de yağlı boyadır. Fakat kokusunun ağır olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Hobi Boyaları: Kullanıldığı eşyanın havasını değiştirirken güzel zaman geçirilmesini de sağlar. Hobi boyaları ve çeşitleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz “Siz Güzel Zaman Geçirin, Eviniz Renklensin: Hobi Boyaları” yazımızı okuyabilirsiniz.

Vernikler: Ahşabın korunmasını ve daha şık görünmesini sağlar. Şeffaf ve renkli seçenekleri, dekorasyonuna uygun seçim yapılmasını kolaylaştırır.

Metal Yüzey Boyaları

Pencerelerinizdeki demirlikler, evinizin içerisindeki metal borular… Metal yüzey boyaları, bu alanları boyayıp daha şık hale getirmenize olanak verir.

Akrilik Boya: Hızlı kuruması ve koku yapmaması nedeniyle özellikle iç mekândaki metallerin boyanmasında kullanılır.

Yağlı Boya: Metal yüzeyde en çok kullanılan boya türüdür. Yoğun kokusu nedeniyle açık havadaki metaller üzerinde tercih edilir.

Selülozik Boya: Genellikle boya tabancasıyla uygulanan sanayi tipi boyadır. Hızlı kurur, ama zor bulunmasından ve çok koku yaymasından dolayı dış mekanda kullanımı tercih edilir.

Doğru boyayı seçerek hayalinizdeki şıklıkta bir alana ya da eşyaya sahip olmak güzel fikir!

 

Paylaş

Yorumlar

  1. AvatarBerkay Bahar Yanıtla

    Ögrenci evi olan evimizi arkadaslarla kendi kendimize boyamaya karar verdik kafamiza gòre bi renk secip :)) Bu yaziyi okuyup arastirmaya giristik ve hem fiyati uygun hem de iyi bir boya dendigi icin permolit 1087 kirik beyaz olan rengini aldik boyadik cok güzel oldu temiz durdu bilgilendirici yazi icin tesekkürler

  2. AvatarHakan Yanıtla

    Merhaba,
    Metal boyalar içinde sentetik boyadan bahsetmemişsiniz. Yağlı boya olarak adlandırılan boya türü sentetik esaslıdır. Bu konuda katkı sağlamak istedim.
    Yazının detaylandırılması çok iyi. Emeği geçenlere teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Et!
This error message is only visible to WordPress admins
HTTP Error. Unable to connect to the Instagram API. Feed will not update.