Hangi boya nerede kullanılır?
Pratik Çözümler Kategorilere Göre Duvar Dekorasyonu Hangi Boya Nerede Kullanılır: Boya Çeşitleri

Hangi Boya Nerede Kullanılır: Boya Çeşitleri

Duvarlarınızı dış etkenlere karşı korumanın yanı sıra evinizi bambaşka bir atmosfere bürüyen duvar boyaları son yıllarda ev dekorasyon trendleri arasında yer alıyor. Geçmiş yıllarla kıyaslandığında günümüzde duvar boyaları daha farklı şekillerde uygulanabiliyor. Örneğin duvarların alt ve üst kısımlarını uyum içerisinde olacak farklı renklere boyama, odanın bir duvarına farklı bir renk uygulamanın yanı sıra geometrik boya ve bant tekniği uygulamaları da dikkat çekiyor.

Duvar dekorasyon trendleri neler?

Tabii evinizi hangi boya uygulaması ile dekore edeceğiniz kadar hangi boya çeşidini tercih edeceğiniz de hayalinizdeki alana kavuşabilmeniz için önemli. İşte, tam da bu noktada boyaların kullanım alanlarını ve özelliklerini bilmeniz gerekir. Çünkü “boya” denildiğinde aklınıza ilk olarak duvar boyası gelse de farklı alanlarda kullanılan boya çeşitleri de mevcut ve fiyatı daha uygun olduğu için aldığınız boya, sizin duvarınıza uygun olmayabilir.

Şimdi, bu doğrultuda boya çeşitleri, kullanım alanları ve özellikleri hakkındaki detayları paylaşalım.

Boya çeşitleri nelerdir?

Su Bazlı ve Sentetik Boya Nedir?

Boyalar, boyanın içerisine koyulan incelticiye göre sınıflandırılabilir. Ürün; içerisinde inceltici olarak su kullanılıyorsa su bazlı boya, sentetik tiner kullanılıyorsa sentetik boya olarak adlandırılır.

Su bazlı ve sentetik boya nedir?

Parlaklıklarına Göre Boyaların Özellikleri Nelerdir?

Bazı boyaların parlak, bazılarının ise daha mat olduğunu fark etmişsinizdir. Boya renklerinin sunduğu bu ayrımı belirgin kılmak için markalar, ürünlerini kategorize ederler. Bazı markalarda ise ara kategoriler bulunabilir ya da isimlerde farklılıklar görülebilir.

Mat Boyalar: Duvarlardaki kusurları gizlemeye yardımcı olur. Mat olduklarından duvar üzerinde yansıma oluşturmazlar.

İpeksi Mat Boyalar: Mat ve yarı mat arasında, ipeksi bir matlık sunması nedeniyle bu ismi almıştır. Kolay temizlenebilir. Bu nedenle salon, oturma odası gibi yoğun şekilde kullanılan alanlarda uygulanabilir.

Yarı Mat Boyalar: Halk arasında saten boya olarak da bilinir. Kolay temizlenebilir. Diğer mat boyalara göre yansıtma etkileri daha fazladır.

Parlak Boyalar: Parlak bir görünümü vardır, kusurları belli edebilir. Genellikle mutfak, kemer, kapı gibi alanlarda kullanılır.

Yarı Parlak Boyalar: Parlaklık oranları ve dolayısıyla yansıtma etkileri parlak boyalara göre daha az olan çeşittir.

Parlaklıklarına göre boyaların özellikleri nelerdir?

Boya Çeşitlerinin Özellikleri Nelerdir?

Boya çeşitlerinin isimleri ve özellikleri hakkındaki detaylara bakalım.

İç Cephe Boyaları

Evlerinizin duvarlarını boyarken kullandığınız boyalardır. Ev boyası seçimi yaparken boyaların özellikleri doğrultusunda karar vermelisiniz.

Astar Boya: Uygulanan boya çeşidinin duvara daha iyi tutunmasını ve kalıcılığının artmasını sağlar. Astar boya, boya uygulaması öncesinde, duvarın en altına uygulanır.

Saten Boya: Uzun yıllar dayanıklı olan, yarı mat boya türüdür. Saten boyaların duvarda hoş durması için duvarın pürüzsüz olması gerekir. Silinerek temizlenebilir.

Akrilik Boya: Su bazlı boyadır ve plastik boya olarak da bilinir. Hızlı bir şekilde kurur ve uygulama sırasında diğer boyalara göre çok daha az koku verir.

Yağlı Boya: Solvent bazlı boya olarak da bilinir. Parlak bir yapısı vardır ve hızlı bir şekilde kurur. Kokusu ağır olduğundan yağlı boya uygulanmış evler yeterli oranda havalandırılmalıdır. Duvar boyası olarak kullanılma oranları azdır.

İç cephe boyaları nelerdir?

Dış Cephe Boyaları

Binaların dışını dekoratif kılmak ve korumak için kullanılan boyalardır.

Akrilik Boya: İç cephe için kullanışlı bir boya türü olsa da akrilik boya, su itme özelliği olmadığı için dış cephelerde kullanışlı değildir.

Silikonlu Boya: Su itme özelliği olan silikonlu boyaların kabarma gibi problemleri yoktur. Bu nedenle uzun süre kullanılabilir.

Grenli Boya: Binanın dış cephesinde dalgalanmalar varsa bu boya türü idealdir. Kabartmalı, dokulu bir dış cephe görüntüsü sunar.

Elastik Boya: Bina yeni yapılmışsa zaman içerisinde yaşanabilecek “bina oturması” durumu nedeniyle oluşabilecek çatlakları engellemek için kullanılan boyadır.

Boya İsimleri

Ahşap Yüzey Boyaları

Ahşap yüzeylerde renk değişikliği, dekorasyon ya da bakım yapmak için kullanılan boya çeşitleridir.

Akrilik Boya: Su bazlı akrilik boyalar, ahşap yüzeyleri boyamak için de uygundur.

Yağlı Boya: Evde bulunan ahşap eşyanın boyanabileceği bir boya türü de yağlı boyadır. Fakat kokusunun ağır olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Hobi Boyaları: Kullanıldığı eşyanın havasını değiştirirken güzel zaman geçirilmesini de sağlar. Hobi boyaları ve çeşitleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz “Siz Güzel Zaman Geçirin, Eviniz Renklensin: Hobi Boyaları” yazımızı okuyabilirsiniz.

Vernikler: Ahşabın korunmasını ve daha şık görünmesini sağlar. Şeffaf ve renkli seçenekleri, dekorasyonuna uygun seçim yapılmasını kolaylaştırır.

Ahşap Boyaları

Metal Yüzey Boyaları

Pencerelerinizdeki demirlikler, evinizin içerisindeki metal borular… Metal yüzey boyaları, bu alanları boyayıp daha şık hale getirmenize olanak verir.

Akrilik Boya: Hızlı kuruması ve koku yapmaması nedeniyle özellikle iç mekândaki metallerin boyanmasında kullanılır.

Yağlı Boya: Metal yüzeyde en çok kullanılan boya türüdür. Yoğun kokusu nedeniyle açık havadaki metaller üzerinde tercih edilir.

Selülozik Boya: Genellikle boya tabancasıyla uygulanan sanayi tipi boyadır. Hızlı kurur, ama zor bulunmasından ve çok koku yaymasından dolayı dış mekanda kullanımı tercih edilir.

Sprey Metal Boyası: Sprey boyaları duymuşsunuzdur. Bu ürünlerle plastik, ahşap, duvar gibi farklı alanları boyayabilirsiniz. Sprey metal boyalar ise radyatör, beyaz eşya gibi metal yüzeylerin boyanabildiği boya çeşididir ve kusursuz bir uygulama sağlayabilir. Örneğin görünümü eski olan, ama hâlâ çalışan beyaz eşyanızı bu boyalarla boyayabilirsiniz. Dilerseniz “Yenilenmelerinin Zamanı Geldi: Beyaz Eşya Nasıl Boyanır?” içeriğimizi okuyarak bu uygulama hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Son olarak sprey boyaları tercih edecekseniz açık havada uygulama yapmanız gerektiğini belirtmeden geçmeyelim. Aksi takdirde yoğun kokuya maruz kalabilirsiniz. 

Metal Boyaları

Doğru boyayı seçerek hayalinizdeki şıklıkta bir alana ya da eşyaya sahip olmak güzel fikir! İhtiyacınıza uygun boya ve boya malzemeleri ise Koçtaş’ta. Bu arada ev boyama süreci öncesinde aklınıza takılan “Ev boyası ne kadar tutar?” sorusunun cevabının da seçtiğiniz boya çeşidine ve miktarına göre farklılık gösterebileceğini yeri gelmişken belirtelim. Seçtiğiniz boyaların fiyatlarını Koçtaş’tan inceleyebilir, ayrıca dilediğiniz boya rengini Koçtaş mağazalarında 5 dakikada hazırlatabilirsiniz.

Kolay gelsin!

 

Paylaş

Yorumlar

 1. Berkay Bahar Yanıtla

  Ögrenci evi olan evimizi arkadaslarla kendi kendimize boyamaya karar verdik kafamiza gòre bi renk secip :)) Bu yaziyi okuyup arastirmaya giristik ve hem fiyati uygun hem de iyi bir boya dendigi icin permolit 1087 kirik beyaz olan rengini aldik boyadik cok güzel oldu temiz durdu bilgilendirici yazi icin tesekkürler

 2. Hakan Yanıtla

  Merhaba,
  Metal boyalar içinde sentetik boyadan bahsetmemişsiniz. Yağlı boya olarak adlandırılan boya türü sentetik esaslıdır. Bu konuda katkı sağlamak istedim.
  Yazının detaylandırılması çok iyi. Emeği geçenlere teşekkürler.

 3. delayye cetin Yanıtla

  küvet boyamak için hangi boyalar uygundur ? küvetimi beyaz degil de gri ya da yeşile boyamak istersem , bunu nasıl ne ile yapabilirim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.