Site icon

Okumadan Yola Çıkmayın: Karavan Seyahati Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Karavan Seyahatinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha özgür bir tatil yapmak ve tatil sırasında daha fazla yeni yer keşfetmek isteyenlerin tercihi olan karavan seyahatleri artık daha popüler! Bunun aslında iki nedeni olduğunu söyleyebiliriz: COVID-19 nedeniyle daha izole tatil anlayışının benimsenmesi ve tiny house akımından etkilenenlerin hayatlarını bu doğrultuda şekillendirmek istemeleri… İster tatil amaçlı ister tiny house yaşamına ısınma amaçlı karavan tatili yapın; dikkat etmeniz gerekenleri es geçmeyin!

Karavan Kiralama Öncesinde Gerekli Araştırmayı Yapın

Nasıl ki tatil planınızı yaparken öncelikle konaklayacağınız yeri rezerve ediyorsanız karavanla tatile gidecekseniz de aynı durum geçerli. Hem ulaşım aracınız hem de konaklayacağınız araç olan karavanı aylar öncesinden kiralamak oldukça önemli.

Karavan kiralarken dikkat etmeniz, araştırmanız ve karar vermeniz gereken birkaç nokta var. Bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde daha keyifli bir tatilin sizi beklediğini söyleyebiliriz!

Kimse tatili esnasında kötü bir sürprizle karşılaşmak istemez. İşte, tatile çıkacağınız karavanla ilgili herhangi bir sorun karşısında kendinizi daha güvende hissetmek için kesinlikle kiralama yapacağınız firmayı iyice araştırmalısınız.

Kiralama yapabileceğiniz birkaç firma belirledikten sonra internette bu firmalarla ilgili deneyim sahibi olan kişilerin yazdıklarını okuyabilirsiniz. Karavan ücretinin gün mü kilometre başına mı olduğu, araçta herhangi bir arıza meydana geldiğinde bunun kim tarafından karşılanacağı, araç bozulursa ek araç tahsis edilip edilemeyeceği, araç sigortasının teminatları gibi detayları sözleşmede incelemelisiniz.

Tiny House Çeşitleri” yazımızda da bahsettiğimiz gibi, karavanlar aslında “gezici tip tiny house”a dâhil ve römorklu, römorksuz seçenekleri mevcut. İşte, kiralama aşamasında dikkat etmeniz gerekenlerden biri de bu! Motokaravan ve çekme karavan olmak üzere ikiye ayrılan karavan türlerinden hangisini tercih edeceksiniz?

Çekme karavanlar aracın arkasına monte edilen ve ehliyete kayıtlı olması gereken demire bağlanıyor ve kabul etmek gerekiyor ki bu tür bir aracı kullanmak biraz ustalık gerektirebiliyor. Bu arada sahip olduğunuz ehliyet sınıfının da önemli olduğunu not düşmeden geçmeyelim. Yüklü ağırlığı 750 kg altındaki çekme karavanlar B, C, D ehliyet sınıfında kullanılabilerken bu ağırlık üzerindeki araçlar BE, CE, DE sınıfı sürücü belgesi ile kullanılmak zorunda.

Eğer motokaravan kiralamak istiyorsanız bu durumda yüklü ağırlığı 3500 kg’yi geçmeyen araçları kullanmak için B sınıfı ehliyet yeterli.  Bu arada motokaravanları kontrol etmenin, park etmenin ve araç için park yeri bulmanın daha kolay olduğunu not düşmeden geçmeyelim.

Size En Uygun Karavanı Seçmek İçin Tüm Özellikleri Belirleyin

Ailenizle birlikte yaz tatilinizi geçirmek için bir villa kiralayacaksınız diyelim. Peki, kararınızı villanın sadece dış görünüşüne bakarak verir misiniz? Bu hiç sağlıklı bir karar olmazdı; kalacağınız yerin ihtiyaç ve isteklerinize cevap verebilecek özelliklere sahip olması oldukça önemli. Aynı durum karavan seçiminde de geçerli. İşte, tam da bu nedenle karavan tipine karar verdikten sonra diğer özellikleri de belirlemeli ve bu doğrultuda karar vermelisiniz.

Bir Rota Oluşturmayı İhmal Etmeyin

Karavan yolculuğu özgürlük demek, ama yine de bir rota çıkarmanız gerektiğini de not düşelim. Rota çıkarmadığınız takdirde karavan kamp alanlarına sahip olmayan noktalarda konaklamak durumunda kalabilirsiniz. Bu hem karavan güvenliği hem de sizin konforunuz açısından tat kaçıran bir deneyim olabilir.

Tatile çıkmadan önce rota oluşturmanın bir diğer avantajı da rotaya uygun karavan tercihi yapabilmek. Örneğin Karadeniz gibi çok eğimli bir coğrafyaya seyahat etmeyi planlıyorsanız bu durumda motor gücü yüksek bir karavan kiralamanız gerekebilir. Bu konudaki yönlendirme için karavanı kiralayacağınız şirkete danışabilirsiniz.

Yola Çıkmadan Önce Tüm İhtiyaçlarınızı Aldığınızdan Emin Olun

Karavan kiralarken bilinmesi gerekenleri dikkate alarak bir karar verdiniz peki bunlar yeterli mi? Karavan yolculuğunda alınması gerekenleri yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız.

Karavan tatilinde alınması gerekenlerin yanı sıra yolculuk esnasında bazı noktaları da es geçmemelisiniz. İşte, onlardan en önemlileri:

Karavan kiralarken nelere dikkat etmeli, karavan ihtiyaç listesinde yer alan ürünler nelerdir anlattık. Şimdi, karavan yolculuğuna hazırlanma zamanı! Dilerseniz seyahatiniz sonrasında deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sadece deneyimlerinizi kaleme aldığınız yazıyı ve yazınızla ilgili görselleri blog@koctas.com.tr adresine aşağıdaki bilgiler ile birlikte yollamak:

Exit mobile version