Site icon blog.koctas.com.tr

Evinizi El Emeği ile Döşemenin Yolu: Kendin Yap Mobilyalar

Kendin Yap Mobilya

Hobiniz sayesinde fikirlerinize somut bir boyut kazandırmak, onu bir obje formuyla görebilmek, hatta onu kullanabilmek büyük bir mutluluk kaynağı! Eğer siz de bu hazzı yaşamak istiyor, “Edinebileceğim hobiler nelerdir?” diye merak ediyor ve evinizde kullanabileceğiniz mobilyaları yaratma fikrinden heyecanlanıyorsanız size önerimiz kesinlikle kendin yap mobilya üretimini hobi olarak edinmenizden yana olur.

Şimdi; oturma odalarının, yatak odalarının, hatta belki de balkon ya da bahçenizin el emeğinizle kullanışlı hale gelmesine katkı sağlayacak bu hobinin detaylarını inceleyelim.

Kendin Yap Mobilya Nedir?

Kendin yap mobilya yapımı hakkında detay vermeden önce, “kendin yap” terimine daha yakından bakmak faydalı olacaktır. İngilizcede “do it yourself” ya da kısaltılmış haliyle “diy” olarak bilinen kendin yap projeleri, herhangi bir ürünü satın almak yerine emeğinizle yapmanız anlamına geliyor.

Kendi dolabını kendin yap ya da komodin yapımı gibi kendin yap fikirlerinin hayata geçirilmesi için gerekli olan malzemeleri kullanarak sıfırdan bir ürün elde edebilirsiniz. Ayrıca diy fikirleri arasında eski eşya ya da objeleri yenilemek de yer alıyor. Yani diy ile eski mobilyaları değerlendirme yeniden yaratmak anlamına geliyor. Bu sayede hem daha uygun fiyatlarla mobilyalara sahip olabiliyor hem de sadece güzel zaman geçirmekle ve güzel, kullanışlı objeler yaratmakla kalmayıp işe yaramayan eşya için değerlendirme yollarını uygulayarak ileri dönüşüm yapabiliyor ve doğaya katkı sağlayabiliyorsunuz.

Bu arada eşya yenilemenin artıları konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak için ileri dönüşüm konusunun ayrıntılarına göz atmanız da faydalı olabilir. Ayrıntılar “Sürdürülebilirlik Önemli: Geri Dönüşüm ve İleri Dönüşüm Nedir? Farkları Nelerdir?” yazımızda sizi bekliyor.

Peki, kendin yap mobilyalar fikirleri nelerdir? Gelin, ev dekorasyonuna katkı sağlayacak diy mobilya fikirlerini keşfedelim.

Kendin Yap Mobilya Çeşitleri

Ahşap paletten koltuk, ahşap plakalardan sehpa, eski bir kitaplıktan sedir, balkon demirliklerine asabileceğiniz kullanışlı bir masa… Hepsini evde yapabilirsiniz. Üstelik bunları yapmak sandığınız çok daha kolay olabilir. İşte, evde yapılabilecek mobilyalar ve kendi kendine mobilya yapımı detayları: 

Paletten Kendin Yap Yatak

Son dönemde oldukça popüler olan paletten mobilyalar hem uygun fiyatlı hem de şık bir alternatif! Peki, palet yatak yapımı malzemeleri ve bu mobilyayı yapmak için izlemeniz gereken adımlar nelerdir?

Paletten Yatak Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Paletten Yatak Nasıl Yapılır?

Palet yatağın yanı sıra yine paleti ve benzer mobilya yapımı malzemeleri kullanarak paletten sedir, paletten sehpa, paletten raf da yapabilirsiniz! Bu konudaki ayrıntılara “Ekolojik Tasarıma Göz Kırpın: Paletle Ev Dekorasyonu” yazımızdan ulaşabilir ya da aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Kasadan Kendin Yap Kitaplık

Kitaplarınızı yerleştirebileceğiniz minimal tasarımlı, rustik esintilere göz kırpan ve yapımı oldukça kolay bir kitaplık için kollarınızı sıvamak istiyorsanız bu fikir tam sizlik! 

Kitaplık Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

El Yapımı Kitaplık Nasıl Yapılır?

Kasadan kitaplık yapımı işte bu kadar kolay! Dilerseniz bu evde kendin yap mobilya fikrinin yapım aşamalarını aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz.

Ayrıca birbirinden güzel ve yapımı kolay diy kitaplık yapımı önerileri için “Kendin Yap Kitaplık Fikirleri” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kendin Yap Masa 

“Evde ahşaptan neler yapabilirim?” sorusunun yanıtını arıyorsanız ve bir masaya ihtiyacınız varsa el yapımı masa fikrini hemen hayata geçirebilirsiniz! Üstelik bu masayı dilerseniz çalışma masası, dilerseniz mutfak masası, dilerseniz balkon masası olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca ince bir plakadan yapacağınız bu masayı dresuar olarak da değerlendirebilirsiniz.

Masa Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

El Yapımı Masa Nasıl Yapılır?

Diy masa yapımı hakkındaki detayları videomuzdan da izleyebilirsiniz.

Evde yaptığınız bu güzel mobilyaların satışını internet üzerinden gerçekleştirip gelir elde etmeniz de mümkün. “Hobinizi Nasıl Kazanca Dönüştürürsünüz?: İnternetten Satış Nasıl Yapılır?” yazımızı okuyarak bu konudaki tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Eski Mobilyaları Yenileme Fikirleri

Kendin yap mobilya malzemeleri sayesinde sıfırdan eşya yapabileceğiniz gibi kendin yap mobilya yenileme fikirlerini de hayata geçirebilirsiniz.Yapacağınız uygulama eşyadan eşyaya ve tercih ettiğiniz yönteme göre farklılık gösterebilir. Fakat kendin yap eski eşya değerlendirme uygulamaları boyama ve eşyayı yapışkanlı folyo ile kaplama olarak iki ana sınıfa ayrılabilir.

Mobilya Boyamak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Eski Mobilya Nasıl Boyanır?

Mobilya boyama adımlarının detayları ve yepyeni görünümlü bir mobilyaya kavuşmak için ihtiyacınız olan ilham “Şifonyer Yenileme” videomuzda!

Tabii boyayarak mobilya yenileme işlemini bambaşka fikirlerle bütünleştirmeniz de mümkün. Mesela normal bir dolabı hazeranlı mobilyaya çevirmeye ne dersiniz? Tüm detaylar aşağıdaki videomuzda!

Mobilyayı Folyoyla Kaplamak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Eski Mobilya Yapışkanlı Folyoyla Nasıl Kaplanır?

Bu iki mobilya yenileme fikri hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için “Yeni Gibi: Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır ya da Kaplanır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca yenilenmiş eski eşyadan ev dekorasyonu hakkında daha fazla kendin yap önerileri Koçtaş Yaşayan Evler Blog Eski Eşyaları Yenileme Fikirleri kategorisinde ve Koçtaş YouTube kanalında! 

Eski Beyaz Eşya Nasıl Yenilenir?

Eski beyaz eşyayı yenileme adımları da aslında kendin yap mobilya boyama ya da kaplama uygulamasının aynısı. Yani yukarıda belirttiğimiz adımları izleyerek beyaz eşyanıza yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Fakat tabii ki boyama uygulaması, kaplamaktan daha kolay olacaktır.

Beyaz eşyayı boyamak için akrilik hobi boyasından, sprey boyadan, yağlı boyadan ya da metal boyasından yararlanabilirsiniz. Beyaz eşya boyama ile ilgili tüm detaylar için “Yenilenmelerinin Zamanı Geldi: Beyaz Eşya Nasıl Boyanır?” yazımızı okumanızı öneririz.

Eski mobilya ve beyaz eşyaları yenileyerek hayalinizdeki dekorasyon fikirlerinin altına imzanızı atmanız mümkün. Üstelik daha uygun fiyatlı bir şekilde ve güzel zaman geçirerek!

Exit mobile version