Site icon blog.koctas.com.tr

Püf Noktalarıyla: Kullanışlı Ayakkabılık Nasıl Olmalı?

Ayakkabılık Nasıl Olmalı?

Günlük, spor, klasik derken hepimizin evde bir kaç çift ayakkabısı bulunuyor. Buna bir de mevsim ihtiyaçlarını eklersek koridoru kaplayacak ayakkabı sayısına ulaşıyoruz. Yalnız yaşamıyorsanız bu sayının evinizde çok daha yüksek olduğunu tahmin ediyoruz. Bu ayakkabı ve hatta terlik kalabalığından kurtulmanın en pratik yolu ise ev içi ayakkabılık kullanmak.

Ayakkabılık çeşitleri; evin büyüklüğüne, ihtiyaca ve dekorasyon zevkine göre değişiklik gösteriyor. Doğru seçimi yapmak için bazı konulara dikkat etmeniz yeterli. Hazırsanız ayakkabılık satın alma ile ilgili püf noktalara bakalım. Sürgülü ayakkabılık, kapaklı ayakkabılık, kilitli ayakkabılık gibi modeller arasından ihtiyacınıza uygun olanına karar verin. Bu bir test güncellemesidir. Notification gibi de düşünebiliriz.

Ayakkabılık Ölçüleri Ne Olmalı?

Eğer bir odanızı sadece giyinmeye ayırmadıysanız muhtemelen çoğu ev gibi ayakkabılığı antreye yerleştireceksiniz. Bu nedenle öncelikle ayakkabılığı yer kaplamayacak şekilde nerede konumlandıracağınıza karar verin. Eğer kapı arkasına koyacaksanız ayakkabılık raf tercih edin. Antrede bir yer ayırabiliyorsanız daha büyük ayakkabılık modellerine bakmanızı öneririz.

Genel kural olarak öncelikle ayakkabılığı koyacağınız duvarın alanını ölçün. Ardından ayakkabı kullanım alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Eğer çizme gibi büyük ayakkabılar giyiyorsanız farklı raf boyutlarına sahip bir model seçebilirsiniz. Ayakkabılık derinliğinin ise en az 20 cm, ideal olarak ise 33 cm olmasına dikkat edin.

Ancak şunu da aklınızda bulundurun: Ayakkabılıklar genellikle kutusuz ayakkabı yerleştirilecek şekilde tasarlanır. Eğer günlük giydikleriniz dışında kalan ayakkabıları da muhafaza edecek bir yer arıyorsanız portmanto benzeri bir çözüm tercih edin. Bir diğer pratik seçenek ise dolabınızda kutulara yer açmak. Çare Düzen: Gardıropta Yer Kazanma Tüyoları yazımızı okuyarak dolabınızı etkin şekilde kullanmanın yollarını keşfedebilirsiniz.

Ayakkabılık Kapasitesi Ne Olmalı?

Ayakkabılık boyutu her zaman kapasite ile doğru orantılı olmuyor. Kimi modeller estetik bir görünüme sahip olması için daha geniş şekilde tasarlanıyor. Ancak iç kapasitesi yeterli gelmiyor. Yanılmamak için ayakkabı sayınızı düşünün ve beğendiğiniz modellerin iç kapasitelerini öğrenin. 

Örneğin düz raflı ayakkabılık yerine bir rafın hem altının hem üstünün kullanılabildiği pratik türleri tercih edebilirsiniz. Eğer ürün açıklamasında kapasite net bir şekilde belirtilmiyorsa her ayakkabı çiftinin yaklaşık 30 cm kaplayacağını düşünerek raf uzunluğuna göre kapasite hesabı yapın. 

Ayakkabılık Hangi Malzemeden Olmalı?

Tüm mobilya türleri gibi ayakkabılık dolap da ahşap, metal, plastik gibi farklı malzemelerden üretiliyor. Ayakkabılıkta ideal malzeme türünden bahsedemesek de hepsinin artı ve eksileri olduğunu söyleyebiliriz. İşte, avantajları ve dezavantajları ile üretildiği malzemeye göre ayakkabılık çeşitleri:

Ancak ahşabın türüne bağlı olarak plastik ve metale göre bakımı daha zor olabiliyor. Bir diğer dezavantajı ise kurulumunun diğer türlere göre daha çok detay içermesi.

Metal ayakkabılık alırken değerlendirmeniz gereken tek konu malzemenin dayanıklılığı. Çok ince metal ayakkabılıklar ahşap kadar çok yük taşıyamayabilir. Ayrıca bazı metal türleri paslanmaya karşı dayanıksız olabilir. Bu durumda metal ayakkabılığa ıslak ayakkabılarınızı koymak bir sorun haline gelebilir.

Plastik ayakkabılığın eksisi ise daha kısa ömürlü olması ve türüne bağlı olarak ahşap ya da metal kadar yük taşıyamaması.

Özellikle öğrenci gibi sık ev değiştirenlerin yanında kolaylıkla taşıyabileceği bir mobilya. Çok kolay şekilde yıkanabilen kumaş ayakkabılığın eksi yönü ise güneşte solabilmesi ve dayanıksız olması. 

Ayakkabılık Modelleri Neler?

Ayakkabılık boyutuna, kapasitesine ve malzemesine karar verdiniz. Şimdi, sizi farklı modelleriyle birçok ayakkabılık bekliyor. Peki, hangisi eviniz için en uygun seçim? İşte, tüm özellikleri ile ayakkabılık çeşitleri:

Açık ayakkabılığın olumsuz yanı, renk renk ayakkabılar dışarıdan göründüğü için antrede dağınık bir görüntü oluşturabilir. Eğer apartman içerisinde açık ayakkabılık kullanıyorsanız da ayakkabılarınızın tozlanma ihtimali bulunur.

Çekmeceli ayakkabılığın diğer türü ise düşer kapaklı çekmeceli ayakkabılık. Eğer dar ayakkabılık arayışındaysanız bu tür tam size göre. Ayakkabılar dolabın içerisine dik şekilde konuluyor ve bu sayede raflı ayakkabılığa göre daha az yer kaplıyor. 

Ev Dekorasyonuna Uygun Ayakkabılık Hangisi?

Ayakkabılık, diğer mobilyalarınız gibi ev dekorasyonunu bütünleyen bir parça. Bu nedenle evinizin genel görünümü ile aykırı olmaması için ayakkabılık seçerken stili de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Modern ve endüstriyel dekorasyonun bir parçası olarak ahşap ve koyu renk metalin birleşimini tercih edebilirsiniz. Klasik ya da rustik dekorasyonu da masif ahşap ayakkabılık ile tamamlayabilirsiniz. Minimalist dekorasyonda ise açık renk, açık raflı ve oturaklı bir ayakkabılık tercih edebilirsiniz. Renkli plastik ya da metal ile de evinize pop art enerjisi katabilirsiniz.Tüm detayları ile ayakkabılık seçiminin inceliklerini sizinle paylaştık. Yaşam alanınıza uygun türü bulmak için Koçtaş ayakkabılık sayfasını ziyaret edebilir ve ayakkabılık fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Exit mobile version