Site icon

Nasıl Sığacak Diye Düşünmeyin! Bavul Nasıl Hazırlanır?

Bavul nasıl hazırlanır?

Evet, tatile çıkmanın ve yepyeni yerler keşfetmenin mevsimi yok; ama yaz aylarında daha çok seyahat edildiği de bir gerçek. Yaz aylarına sayılı günler kala tatil planlarını yapmaya başladığınız, hatta çoğunuzun uçak biletlerinizi alıp otel rezervasyonlarınızı yaptırdığınızı tahmin edebiliyoruz. Peki, tatil valizi nasıl hazırlanır? Şimdi, 15-22 Nisan Dünya Turizm Haftası’na özel olarak pratik bavul hazırlama tüyolarını paylaşalım.

Hazırlıklara Girişmeden Gerekli Araştırmaları Yapmak Şart

Valizinize yerleştirdiğiniz küçük şeyler hem bavulunuzda fazla yer kaplayabilir hem de ağırlık oluşturabilir. Bu nedenle ihtiyacınız olmayan ürünleri yanınıza almamaya özen göstermelisiniz. Diğer bir deyişle valizinizi hazırlarken kesinlikle oldukça planlı davranmalısınız. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Şimdi, bavul nasıl toplanır anlatmaya başlayalım.

Bavulunuzu Hazırlamayı Son Güne Bırakmayın

Eğer doğru bavul hazırlamanın püf noktalarını arıyorsanız yapmanız gereken en önemli şeylerden biri bavul toplamayı son güne bırakmamak! son güne bırakmak, panik yapıp ihtiyacınız olan ürünleri unutmanıza sebep olabilir. O nedenle birkaç gün önceden bavul hazırlama listesi oluşturmak ve bu liste doğrultusunda tatil bavulunuzu hazırlamak en sağlıklısı olacaktır. Hem bu süre zarfında aklınıza gelen başka ihtiyaçlarınızı da bavula yerleştirebilirsiniz.

Daha Az İhtiyacınız Olan Ürünleri Altlara Koyun

Seyahatinizin son günü katılacağınız bir etkinlikte giymek için yanınıza alacağınız giysinin bavulunuzun üst kısmında hiç yeri yok! Onu en aşağıya koyabilir ve böylece bavulunuzu dağıtmadan ihtiyacınız olan giysiyi ya da ürünü alabilirsiniz. Ayrıca önemli ve özel bir kumaşa sahip olan giysilerinizi elbise torbalarında valizinize koymak da “Bavul nasıl yerleştirilir?” sorusunun cevaplarından biri.

Giysilerinizi rulo halinde valize yerleştirmenin ise pratik ve yer kazandıran bir öneri olduğunu belirtelim.

Sıvıları Korunaklı Bir Şekilde Yerleştirin

Şampuanlar, içecekler, kremler… El bavulunuzda ya da valinizde olsun, hiç fark etmez; tüm sıvıları korunaklı bir şekilde yerleştirmeniz oldukça önemli. Sıvıları, dökülme ihtimali az küçük kaplara koyabilir ve her kabı streç filmle sararak daha korunaklı hale getirebilirsiniz. Bunun sonrasında tüm sıvıları bir poşete koyup saklamak ve valizinizin fermuarlı bölümüne yerleştirmek de valiz yerleştirme yöntemi arasında.

Yardımcı Ürünlerden Yararlanın

Sadece ihtiyacınız olan ürünleri yanınıza almak üzere bavulunuzu hazırlasanız bile bazen bavulunuz kapanmayabilir. Sizin de valize çok eşya sığdırmak istediğinizi biliyoruz. Peki, böyle durumlarda ne yapmalısınız? Hiç endişelenmeyin; yapmanız gereken oldukça basit: Seyahat boy vakumlu hurçları tercih edin! Evlerde de sıklıkla yardım aldığınız vakumlu hurçlar, giysilerinizi hem korunaklı hem de yerden tasarruf edecek bir şekilde saklamanız konusunda oldukça yardımcı. Vakumlu hurçlar sayesinde eşyanız daha az yer kaplayabilir ve böylece boş yerlere, ihtiyacınız olan farklı ürünleri yerleştirebilirsiniz.

Bavulun içerisine yerleştireceğiniz küçük çantalar da valizinizin oldukça düzenli olmasını sağlayabilir. Örneğin bir küçük çantanın içerisine kişisel bakım ürünlerini, diğer küçük çantanın içine elektronik cihazların kablolarını, bir diğerinin içine ise ihtiyacınız olan ilaçları koyabilirsiniz. Bu küçük çantalar, valizinizin düzenli olmasını sağlayacağı ve size yer kazandıracağı için bavul hazırlama taktikleri arasında yer alıyor.

Valize ayakkabı yerleştirmek konusunda hepimizin kafasında soru işaretleri olduğu doğru. Peki, ayakkabıyı bavulunuzun içine nasıl yerleştirmelisiniz? Öncelikle bavulunuzun bir kısmını ayakkabılarınız için ayırmakta fayda var. Yani bavulunuzun sol kısmını rulo halinde yerleştirdiğiniz giysileriniz, sağ kısmını ise ayakkabılarınız için ayırabilirsiniz. Ayakkabıları dilerseniz altlarına bone geçirerek, dilerseniz de düzenli bir şekilde poşetlere koyup saklayabilirsiniz.

Bunları Unutmayın!

Valiz hazırlama rehberi sayesinde umarız ki bu yıl, her zamankinden daha kolay bir şekilde bavul hazırlayabilirsiniz. Şimdiden güzel tatiller dileriz.

Bu arada sizin için, bavulunuzun düzenli olması kadar evinizin düzenli olması da önemli, biliyoruz. O hâlde “Aslında Zor Değil! Düzenli Bir Ev İçin Öneriler” yazımızı okuyarak ev düzenleme ipuçlarını incelemenizi öneriyoruz. Ne de olsa düzenli bir evin huzuru bambaşka!

 

Exit mobile version