Site icon blog.koctas.com.tr

Ev Dekorasyonunda Renklerin Psikolojik Etkileri: Odalara ve Trendlere Göre Renk Kullanımı Rehberi

Odalara Göre Renk Seçimi

Yeni bir eve taşınacaksınız ya da ev dekorasyonu trendlerini yakından takip ettiğiniz için yaşam alanınızda değişiklikler yapmak istiyorsunuz. O halde şimdi, ev dekorasyonunda renk seçimi yaparken renk uyumu kadar, renklerin psikolojik etkilerini de göz önünde bulundurarak tercih yapmanın tam sırası! 

Bu zamana kadar seçimlerinizde ev dekorasyonunda renklerin psikolojik etkilerine hiç dikkat ettiniz mi bilmiyoruz. Eğer ettiyseniz mükemmel! Bu yazıda verdiğimiz ipuçları sayesinde ev dekorasyonunuzun sizin üzerinizdeki olumlu etkisini bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Eğer bu zamana kadar renklerin psikolojik anlamları üzerine düşünmediyseniz harekete geçme zamanı gelmiş demektir. Çünkü psikolojinizi olumlu etkileyen renklerle yaptığınız dekorasyon size daha konforlu bir yaşam alanı sunabilir. O halde sizi daha fazla bekletmeyelim; evde kullanılması gereken renkler, renklerin etkileri ve 2019 trendleri eşliğinde renk kullanımı hakkında ihtiyacınız olan detayları sıralamaya başlayalım. Fakat bunun öncesinde, istediğiniz tüm iç cephe boyası renklerini Koçtaş mağazalarında 5 dakika içerisinde hazırlatabileceğinizi hatırlatalım.

Renklerin Psikolojik Anlamları

“Evde hangi renk kullanılmalı?” sorusunun yanıtı; dekore edeceğiniz odaya, kullanacağınız rengin tonuna ve rengi ne yoğunlukta kullanmak istediğinize göre değişiklik gösterebilir. Tabii kullanacağınız renkler sayesinde doğru bir etki yaratmak için renklerin anlamı hakkında bilgi sahibi olmanız da gerekiyor. Gelin, şimdi, başlıca tercih edilen renkleri ve etkilerini inceleyelim.

2021’in Trend Renkleri

2021 yılının trend renkleri adeta huzurlu, ferah ve bir o kadar da havalı bir yaşam alanı sunabilmek için belirlenmiş gibi! Üstelik bu gözde renkleri dilerseniz oda duvar renkleri olarak tercih edebilir, dilerseniz de mobilyalarınızda kullanabilirsiniz.

Odalara Göre Renk Kullanımı

Renk uyumu sadece ev dekorasyonunda değil, pek çok alanda önemli bir konu; bunda hemfikiriz. Fakat renk seçimi yaparken renk uyumundan çok daha fazlasını aramanız gerekiyor. Çünkü renkler çalışma veriminizden karnınızın acıkmasına kadar birçok konuda sizi psikolojik olarak etkileyebiliyor. Peki, odalara göre hangi renkleri tercih edebilirsiniz?

Şimdi, ev dekorasyonunda renkler ve anlamları hakkındaki ayrıntıları sıralayalım.

Oturma Odası ve Salonda Hangi Renkler Kullanılmalı?

Salon ya da oturma odaları, işten ya da okuldan döndüğünüzde vakit geçirdiğiniz alanlar. Gün boyunca enerjinizin tükendiğini, eve geldiğinizde pek halinizin olmadığını da biliyoruz. O nedenle bu alanlarda size enerji verecek bir renge ihtiyacınız var.

Ayrıca gün içerisinde uzun süre ailenizle ya da bazı zamanlar misafirlerinizle birlikte bu alanlarda vakit geçirdiğinizi de unutmayalım.

Yatak Odasında Hangi Renkler Kullanılmalı?

Gün boyunca yatağa girip yeniden enerji depolayacağınız o anı bekliyorsunuz, değil mi? O halde uykuya dalmanıza, stresinizi azaltmanıza yardımcı olacak renkleri yatak odanızda tercih edebilirsiniz. Peki, yatak odası ne renk olmalı?

Yemek Odasında Hangi Renkler Kullanılmalı?

Ailenizle oturduğunuz, birbirinden lezzetli yemekler yediğiniz o sofraların tadını başka bir yerde kolay kolay alamıyorsunuz, biliyoruz. Bu nedenle hem dinlendirici hem de canlı bir yemek odası oluşturmak kesinlikle güzel fikir! Peki, ev dekorasyonunda renkler ve anlamlarından yemek odasında nasıl yararlanabilirsiniz?

Çalışma Odasında Hangi Renkler Kullanılmalı?

Eğer evinizde bir çalışma odası varsa renk seçiminiz oldukça önemli. Çünkü “İçimden hiç çalışmak gelmiyor.” demenizin nedeni renk seçiminiz olabilir. Bu nedenle çalışma odasında ya da çalışmalarınızı yürüttüğünüz alanda odaklanmayı kolaylaştıran, farklı şekilde düşünmenize yardımcı olup yaratıcılığınızı artıran renkler tercih etmelisiniz.

Çalışma odası dekorasyonu ne kadar sade olursa o kadar iyi! Yoğun bir şekilde dekore edilmiş, karmaşıklık hissi yaratan alanlar dikkatinizin dağılmasına neden olabilir. Çalışma odası ya da ofis duvarları için üretkenliği artırıcı bir renk olan açık mavi tonlarını tercih edebilirsiniz.

Çocuk Odasında Hangi Renkler Kullanılmalı?

Çocuk odası dekorasyonunda hangi rengi kullanmanız gerektiği konusunda kafanız karışık olabilir. Hiç merak etmeyin, sizin için gerekli detayları sıraladık!

Mutfakta Hangi Renkler Kullanılmalı?

Evinizin en çok zaman geçirdiğiniz noktalarından biri olan mutfağınızda da seçilen renklerin insan üzerinde elbette ki önemli etkisi var. Mutfak duvarlarında metobolizmayı hızlandıran ve enerji veren renk olan sarıdan yardım alabilirsiniz.

Banyoda Hangi Renkler Kullanılmalı?

Banyo dekorasyonu renk seçimi, aslında seçtiğiniz banyo dolabı sayesinde şekilleniyor. Şimdi, 2021 banyo dekorasyonu trendleri doğrultusunda, kullanabileceğiniz renklere göz atalım.

Evde hangi oda hangi renk olmalı, anlattık. Renklerin etkileri sayesinde evinizde daha keyifli, konforlu, dinlendirici, belki de daha enerjik zaman geçirmeniz mümkün!

 

 

Exit mobile version