Site icon

Ramazanda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ramazanda Sağlıklı Beslenme

Ramazan ayında beslenme alışkanlıklarında büyük bir değişim söz konusu oluyor. Durum böyle olunca hem sindirim hem de bağışıklık sistemini korumak için nasıl beslendiğimize, hatta yiyecekleri nasıl tükettiğimize bile dikkat etmemiz şart. Peki, sağlığımızı koruyabilmek için ramazanda nasıl beslenmeliyiz?

Ramazan ve beslenme hakkında uzun uzun konuşacağız, ama öncesinde ramazan ayında beslenmeyi birkaç cümleyle özetlemek isteriz:

Şimdi, ramazanda dengeli beslenme hakkında daha ayrıntılı bilgi verme zamanı!

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar Tercih Edin

Stresten uzak kalmak, düzenli egzersiz yapmak, kaliteli uyku… Bunların hepsi güçlü bir bağışıklık sistemi için önemli. Bağışıklığı kuvvetlendirmek için en önemli unsur ise bildiğiniz üzere dengeli beslenmek!

Vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve elementleri içeren besinleri tüketerek ramazan ayında bağışıklık sisteminin güç kaybetmesinin ve bunun yanı sıra sindirim sorunlarıyla karşılaşma ihtimalinin önüne geçebilirsiniz. Peki, hangi besinler tercih edilebilir?

C, A, E, D, K, B6, B12 vitaminlerinin yanı sıra çinko, probiyotik ve prebiyotik içeren besinlere diyetinize yer vererek oruç ve sağlıklı beslenme arasında doğru bir ilişki kurabilirsiniz. Sebzeden meyveye, et ürünlerinden süt ürünlerine kadar farklı kategorilerde bulunabilen bu vitaminleri içeren besinleri incelemek ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren diğer öneriler için “Kendinize Dikkat Edin: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler” yazımızı okuyabilirsiniz.

Sindirim Sisteminizi Yormayacak Pişirme Yöntemlerini Tercih Edin

Yüksek besin değerine sahip gıdaları tüketmek elbette önemli; fakat vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerin nasıl pişirildiği de Ramazan ayında sağlığınızı korumak için çok önemli.

Yanlış pişirme teknikleri hem besinin vitamin değerinin düşmesine hem de mide rahatsızlıkları yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle kızartma gibi ağır pişirme tekniklerindense haşlama, ızgara, buharda pişirme, soteleme gibi daha az yağlı pişirme tekniklerini tercih etmenizi öneririz.

Protein ve Lif Açısından Zengin Besinleri Sofranızdan Eksik Etmeyin

Protein ve lifli besinler uzun süre tokluk hissetmenize yardımcı olur. Üstelik lifli gıdalar, sindirim sistemine de destek verir. Et ve süt ürünleri, yumurta, mercimek, kuru fasulye, nohut gibi baklagiller protein açısından zengindir. Yulaf ezmesi, bezelye, ıspanak, brokoli, armut ve elma ise lif oranı yüksek besinler. 

Tuzlu ve Şekerli Gıdalardan Uzak Durun

Özellikle sahurda tükettiğiniz tuzlu besinler hızlı bir şekilde susamanıza neden olabilir. Oruç tutarken susuzluk yaşamamak için tuzlu besinleri aşırı miktarda tüketmemenizi öneririz. Örneğin probiyotik yönünden zengin olan turşu, tuzlu peynir ve zeytinler özellikle sahurda uzak durmanız gerekenlerden.

Bu arada probiyotiklerin bağırsak florasını zenginleştirerek sindirimi kolaylaştırdığının ve bağışıklığı kuvvetlendirdiğinin altını çizmek isteriz. Bu nedenle turşu yerine yoğurt, kefir, ayran, boza, tarhana gibi içecekleri tercih edebilir ya da salatalarınıza sirke ekleyebilirsiniz.

Makarna, pilav, beyaz ekmek gibi karbonhidrat yoğunluğu yüksek gıdaların yanı sıra şekerli besinler de kan şekerinin hızla yükselmesine ve kısa süreli bir tokluk hissetmenize neden olabilir. Dolayısıyla şerbetli tatlılar yerine şeker oranı daha düşük olan ya da bal, pekmez gibi doğal tatlandırıcıların kullanıldığı sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. 

Diyetinize Ara Öğünler Ekleyin

Sadece iftar ve sahurda olmak üzere iki öğün beslenmek, acıkmış olduğunuz ya da gün içinde yoğun açlık hissetmemeniz için fazla miktarda yemek yemenize neden olabilir. Bu durum ise hazımsızlık gibi mide rahatsızlıklarının oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle beslenme düzeninizi, iftardan sonra sahura kadar iki ara öğün yiyecek şekilde oluşturmanız sağlıklı olabilir.

İftarda çok miktarda tüketmekten ve ağır yemeklerden kaçınıp iftardan bir saat sonra meyve ya da sütlü tatlılar tüketebilirsiniz. Bu öğünde midenizi rahatlatmak için bitki çayları içebilir, eğer tatlı tüketiyorsanız yanında vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri sağlayacak taze sıkılmış meyve sularını tercih edebilirsiniz. Bu arada dilerseniz meyvelerle hazırlayabileceğiniz birbirinden güzel tatlılar için “Lezzetli Bir İftar: Vitamin Deposu, Hafif Tatlı Tarifleri” yazımızı okuyabilirsiniz.

İkinci ara öğününüzde kuru kayısı, badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler yiyebilir ve yanında probiyotik bakımından zengin olan kefir tüketebilirsiniz.

Yeterli Miktarda Sıvı Tükettiğinize Emin Olun

Bildiğiniz üzere uzmanlar günde 2-2,5 (yaklaşık 12-14 su bardağı) litre su tüketilmesini öneriyor. Yeterli miktarda su içmediğiniz durumda ise organların görevlerini yerine getirmekte zorlanmasından gün boyu halsiz hissetmeye kadar pek sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle iftar ve sahur arasında susama hissiniz olmasa bile aralıklarla su içmelisiniz.

Günlük olarak tüketmeniz gereken miktarda su içmek hem oruçluyken susama durumunu daha aza indirebilir hem de kabızlık, halsizlik başta olmak üzere pek çok sağlık sorununu yaşamanızın önüne geçebilir.

Sahurda Ne Yenir?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek konusunda verdiğimiz önerilerin ardından şimdi sıra “Sahurda nasıl beslenmeli?” sorusunda! Bu arada sorunun cevabını vermeden önce, sahuru kesinlikle atlamamanız gerektiğinin altını çizelim.

İftarda Ne Yenir?

Uzun süreli açlığın ve susuzluğun ardından iftar vakti! İftarda yiyeceklerinize dikkat etmek ise sindirim sorunları yaşamanızı engelleyebilir! Peki, iftarda nasıl beslenmeli?

Dilerseniz sahurda ve iftarda yapabileceğiniz güzel tariflere “Bağışıklık Sistemine Dikkat: Doyurucu Sahur ve İftar Tarifleri” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ramazanda dengeli beslenme hakkında öneriler verdik! Umarız bu önerilerle daha sağlıklı bir ramazan geçirirsiniz! Bu arada bir sağlık sorununuz varsa oruç tutmadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğinin altını çizelim. Ayrıca ramazanda spor yapmayı da ihmal etmemenizi hatırlatmak isteriz. Merak etmeyin; bunun için evden çıkmanıza gerek yok. “Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin: Evde Yapılabilecek Sporlar” yazımız bu konuda size yardımcı olmaya hazır.

Huzur dolu bir ramazan ayı dileriz.

Exit mobile version