Site icon

Rahat Bir Uyku İçin Bilmek Şart: Yastık Nasıl Seçilir?

Yastık seçimi

Yoğun geçen bir günün ardından yatağınıza uzandınız, uykuya dalıp yorgunluğunuzu atmak ve kaliteli bir uyku sayesinde ertesi güne zinde uyanmak istiyorsunuz. Sizi çok iyi anlıyoruz. Fakat ne yazık ki pek çok insan bu hayalin “kaliteli uyku” kısmını gerçekleştiremiyor. Neden mi? Çünkü uyku kaliteniz pek çok unsurdan etkileniyor.

Doğru yatak odası dekorasyonu, doğru yatak ve nevresim seçimlerinin yanı sıra ihtiyaçlarınıza, uyku pozisyonunuza ve yatağınıza uyum sağlayabilecek bir yastık seçmek de uyku kalitenizi doğrudan etkiliyor. Kaliteli uyku için yastık nasıl seçilir anlatacağız, ama dilerseniz keyifle uyumanıza yardımcı olmak için yazdığımız ve hemen aşağıda sıraladığımız diğer yazılara da göz atabilirsiniz.

Doğru Yatak Seçimi Neden Önemli? Yatak Nasıl Seçilir?

Nevresim Takımı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Daha Güzel Bir Uyku İçin 5 Yatak Odası Dekorasyon Önerisi

Haydi gelin şimdi, sağlıklı bir uyku için yastık seçimi nasıl yapılır anlatmaya başlayalım.

Yatak Sertliğinize Uygun Kalınlıkta Bir Yastık Seçin

Yumuşak yataklar, omurganızın şeklini alabilir ve uyku sırasında vücudunuz bu yatakların içerisine gömülebilir. Sert yataklarda ise durum bunun tam tersidir. Yani vücudunuz yatağa gömülmez. Peki, bu durumun yastık seçimi ile ne gibi bir bağlantısı var?

Uyku sırasında vücudunuzun -özellikle de boynunuzun- doğal pozisyonunu koruması gerekir. Eğer yatağınızın sertliğine uygun bir yastık seçmezseniz doğal pozisyonunuzu korumanız zor bir hale gelebilir. Bu durum ise uyku kalitenizin düşmesine, boyun ve sırt ağrısı gibi çeşitli sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle yastık seçiminde, yatağınızın sertliği doğrultusunda tercih yapmanız oldukça önemli.

Yastık Alırken Uyku Pozisyonunuz da Söz Sahibi

Belki yan yatarak uyumayı seviyorsunuz, belki yüzüstü bir şekilde yatmadan uykuya dalmak sizin için imkânsız, belki de sırtüstü dışında hiçbir uyku pozisyonunda rahat edemiyorsunuz. Hangi uyku pozisyonunu tercih ederseniz edin, bunun yastık seçiminde önemli bir kriter olduğunu bilmelisiniz.

İhtiyaçlarınızı Göz Önünde Bulundurun

Yastık alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında elbette ihtiyaç ve istekleriniz doğrultusunda seçim yapmak da yer alıyor. Örneğin çok terliyorsanız yastık seçiminde bunu göz önünde bulundurmalısınız ya da beklentiniz, yastığınızın şeklini uzun süre koruması olabilir. Bu konuda doğru karar verebilmek için yastıkların üretildiği malzemeler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Hiç merak etmeyin! Şimdi, ihtiyacınız olan detayları dolgu malzemesine göre yastıklar özelinde sıralıyoruz!

Eğer Bir Sağlık Sorununuz Varsa Doktorunuza Danışın

Eğer boyun düzleşmesi, boyun fıtığı ya da bir omurga sorununuz varsa yastık almadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Her ne kadar ortopedik yastıklar bu tarz sorunlarda tercih edilebilir olsa da en doğru yönlendirmeyi doktorunuz yapabilir.

Bir sağlık sorununuz yoksa ve size en uygun yastığın hangisi olduğu konusunda bir yönlendirmeye ihtiyaç duyuyorsanız sizi Koçtaş mağazalarımıza bekliyoruz! Uyku grubu uzmanlarımızın tavsiyeleriyle ihtiyacınıza en uygun yastığı bulabilirsiniz.

Keyifli uykulara dalmanızı ve gece boyunca kalite uykular çekmenizi sağlayacak yastıklar Koçtaş’ta sizi bekliyor!

Exit mobile version