Site icon

Saksı Değişimi Nasıl Yapılır? Saksı Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saksı Değişimi Nasıl Yapılır

Bitkilerden yaşam alanlarımızı en doğal şekilde güzelleştirmek ve huzur verici bir atmosfer yaratabilmek için yardım alıyoruz. Tabii bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmeleri için onların bakımını es geçmemek şart. “Doğa ile Buluşun: Bitki ve Çiçek Bakımı İçin Püf Noktalar” yazımızda da bahsettiğimiz gibi sulama, toprak seçimi, bitkiyi doğru konuma yerleştirme gibi hususlara dikkat etmenin yanı sıra gerekli dönemlerde saksı değişimi yapmak da gerekiyor. Peki; saksı nasıl değiştirilir, saksı değiştirmenin püf noktaları nelerdir?

Saksı ve Toprak Değişimi Neden Yapılır?

Bitki zamanla büyür, hem kökleri saksıyı sarar hem de gövdesi saksıya sığmayabilir. Bu sebeplerle bitki büyüdüğünde ona daha rahat bir yaşam alanı sunabilmek için saksı değişimi yapmak gerekebilir.

Bunun dışında saksı içerisindeki toprak da zamanla bitkinin ihtiyacı olan besin değerlerini kaybedebilir. Bitkilerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürebilmeleri için de toprak ve saksı değişiminin düzenli olarak yapılması gerekir.

Ayrıca elbette bitkinizi, ev dekorasyonunuza daha fazla katkı sağlayabilecek şık bir saksıyla değiştirmek de isteyebilirsiniz. Yani saksı değiştirme nedeniniz bitkinin ihtiyaçlarının yanı sıra dekoratif nedenler de olabilir. Fakat bu noktada, bitkiye zarar vermemek adına çok sık aralıklarla (yılda 1’den fazla) saksı değiştirmemeye dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Saksı Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Bitkinin saksı değişimini yapmak için en uygun dönem, bitkilerin kış uykusundan çıktığı ve aktif bir şekilde büyümeye devam ettikleri ilkbahar ayları olarak kabul edilir. Peki, ev bitkilerinin saksıları hangi aralıklarla değiştirilmeli?

Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Fakat genç bitkilerde her yıl, diğer bitkilerde ise her yıl ya da en fazla iki yılda bir saksı değişimi yapılmasının faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede bitkileriniz, ihtiyaçlarını karşılayabilecek verimlilikte toprağa ve hem rahat büyüyebileceği hem de bazı bitki hastalıklarından korunabileceği yeni yuvasına kavuşabilir.

Bunun dışında bitkiniz de saksı ve toprak değişimine ihtiyacı olduğunu farklı şekillerde gösterebilir. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

Saksı Değişimi Öncesinde Nelere Dikkat Etmeli?

Doğru bir uygulama için değişim öncesinde hazırlık yapmak şart! Saksı değişimi öncesinde yapmanız gereken hazırlıklar ve dikkat etmeniz gereken noktalar şunlar:

Bitki Saksısı Nasıl Değiştirilir? Saksı Değiştirirken Nelere Dikkat Etmeli?

Evet; bitkilerinizin saksını ve toprağını değiştirmek önemli, ama bitkilerinize zarar vermemek adına bu değişimi nasıl gerçekleştirdiğiniz de önemli. Hiç merak etmeyin; saksı değiştirirken dikkat edilmesi gerekenleri ve saksıyı değiştirirken izlemeniz gereken adımları anlatmaya başlıyoruz.

Ayrıca dilerseniz “Çiçeklerde Saksı ve Toprak Değişimi” videomuzu izleyerek bitkilerinize yeni yaşam alanları oluşturmak için gerekli olanları adım adım öğrenebilirsiniz.

Bitkilerinizin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için ihtiyaç duyabileceğiniz saksı ve saksı aksesuarları ile toprak ve bitki bakımı ürünleri Koçtaş’ta sizi bekliyor!

Exit mobile version