Site icon blog.koctas.com.tr

Dekorasyonda Payları Büyük: Salon İçin Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Salon İçin Perde Seçimi

Salonlar ve oturma odaları evde en çok zaman geçirdiğiniz alanlar. Üstelik misafirlerinizi de bu alanlarda ağırlıyorsunuz. Durum böyle olunca salon dekorasyonuna ekstra özen gösteriliyor. Seçtiğiniz mobilyalar, duvar dekorasyonu, tercih ettiğiniz dekoratif objeler… Şık bir alan dekore etmek için hepsinin birbiriyle uyum sağlaması ve odanıza uygun seçeneklerin tercih edilmesi gerekiyor. “Evlerin gelinliği” olarak anılan perde seçimi ise elbette evinizin dekorasyonunda oldukça önemli. Odada ön planda olan perdelerde yanlış seçimler yapmak, hayal ettiğiniz salon dekorasyonuna gölge düşürebilir. Peki; salon perdeleri nasıl olmalı, salon için perde seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Uyguladığınız Dekorasyon Stiline Uygun Bir Seçim Yapın

Yeni evleneceksiniz ya da yeni taşınacağınız evde yepyeni bir dekorasyonu hayata geçirmek istiyorsunuz. Tercihiniz ise modern dekorasyon. Oldukça minimal bir çizgide ilerlediğiniz sade görünümlü salonunuza kadife kumaşlı, ağır görünümlü, etnik desenli bir perde pek de uygun olmayacaktır. Dolayısıyla salon dekorasyonunda yakalamak istediğiniz atmosfere ulaşabilmek için dekorasyon tarzına uygun bir perde tercih etmelisiniz. Peki, hangi dekorasyon tarzına nasıl bir perde ve tül uygun olabilir?

Renk Paletine Uygun Ürünler Seçin

Renk kombinasyonları, alanda uyumu yakalamak için kesinlikle dikkat etmeniz gereken konulardan biri. Örneğin koltuk takımınızın renginde ya da yakın tonlarda bir perde seçmek, tamamlayıcı bir görünüme ulaşmanızı sağlayabilir. Bu arada seçtiğiniz perdenin, tül rengi ile de uyum içinde olması oldukça önemli. Dilerseniz “Dekorasyonun Püf Noktası: Doğru Renk Paleti Nasıl Oluşturur?” yazımız, renk uyumu konusunda size yardımcı olabilir.

Odanızın Büyüklüğü ve Duvar Dekorasyonu Doğrultusunda Karar Verin

Odada yer vereceğiniz mobilyaların renkleri, zeminde tercih edeceğiniz parke, duvar dekorasyonu… Evet, salonunuzun büyüklüğü dekorasyon ile ilgili pek çok kararınızı doğrudan etkileyebiliyor. Yani “Salon perdesi neye göre seçilir?” sorusunun cevaplarından biri de salonunuzun büyüklüğü.

Şık bir salon için perde seçiminde dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık. Evinizin tarzına uyum sağlayabilecek, her bütçeye uygun perde modelleri Koçtaş’ta!

Exit mobile version