Site icon blog.koctas.com.tr

Şıklığı Kendiniz Yaratın: Salonunuzu ve Oturma Odanızı Farklılaştıracak 3 Güzel Fikir

Oturma odası ya da salon için kendin yap fikirleri.

Evinizi güzelleştirmek için dekorasyondan yararlanıyorsunuz. Eviniz, özgürlük alanınız; eviniz, sizin yansımanız. Peki, evinizi güzelleştirirken kendin yap fikirleri ile güzel zaman geçirmeye ne dersiniz?

Şimdi, evinizi güzelleştirmenizi sağlayacak 3 kendin yap (DIY) fikrini sizinle paylaşacağız. Bu kendin yap projeleri sayesinde evinizin dekorasyonuna katkı sağlamanın yanı sıra oldukça işlevsel ürünlere de kavuşacaksınız. Ne kadar güzel olacaklarını tahmin edebiliyoruz. Biz şimdiden heyecanlandık!

Kolay Sehpa Yapımı

Herkesin kupa, kitap, bilgisayar koymak için bir sehpaya ihtiyacı oluyor. Sehpa almak yerine evinizde kolayca yapabileceğiniz bir diy sehpa ile hem ihtiyacınızı karşılamaya hem de şık dekorasyona kavuşmaya ne dersiniz?

Malzemeler

Nasıl Yapılır?

 1. Koçtaş mağazalarından aldığınız ve 15 cm’lik kestirme işlemi uygulattığınız kare ahşap plakaları birbirlerinin içine geçirin.
 2. Yuvarlak ahşap plakayı üst yüzeye yerleştirin ve gövde ile birleşen yerlerini, yukarıdan çivi çakarak sabitleyin.
 3. Aynı işlemi tabana gelecek yuvarlak plaka için de yapın.
 4. Mobilya tekerleklerini alt kısma, akülü vidalama yardımıyla monte edin.
 5. Hobi boyası ile sehpayı dilediğiniz renge boyayın.
 6. Boya kuruduktan sonra açık bir alanda sprey verniği uygulayın. Vernik kuruduktan sonra sehpanız kullanıma hazır!

Kasadan Kitaplık Yapımı

Kitaplığa her evde ihtiyaç var! Eğer siz de kitaplarınız için ek bir yer oluşturmak istiyorsanız ve rustik etkileri seviyorsanız bu fikir tam size göre! İşte, kasadan kitaplık yapımı için izlemeniz gereken adımlar

Malzemeler

Nasıl Yapılır?

 1. Kasaları biri dikey, diğeri yatay olacak şekilde yan yana koyun. Ardından orta boy vida ve akülü vidalama yardımıyla birbirleriyle birleştirin.
 2. Monte ettiğiniz bu iki kasanın üzerine diğer iki kasayı da zevkinize göre uygun bir şekilde konumlandırın ve sonrasında akülü vidalama ile bütün kasaları birleştirin. İşte, hepsi bu kadar!

Evde Salıncak Yapımı

Salıncaklar genellikle balkon, bahçe, teras gibi açık alanlarda kullanılsa da son zamanlarda salonlarda salıncak kullanımı da oldukça yaygın. Bu trende ayak uydurmak ve yaşam alanınıza hareket katmak isterseniz işte, çift kişilik salıncak yapımı hakkındaki detaylar:

Malzemeler

Nasıl Yapılır?

 1. Uzun keresteleri yan yana dizin ve ahşap tutkalı yardımıyla yapıştırın.
 2. Kısa keresteleri ise dikey şekilde iki uca koyarak akülü vidalama yardımıyla sabitleyin. Bu sayede salıncağın oturağı sağlam olacaktır.
 3. Birleştirdiğiniz 4 adet uzun kerestenin her birinin iki ucuna (yani sağda 4, solda 4 olacak şekilde) ahşap delik açma testeresi ile delik açın.
 4. Halat ipi 4 eşit parçaya bölerek 5’er metrelik ipler elde edin.
 5. Her bir ipin ucunu yan yana olan iki delikten geçirin ve uçlarına sağlam bir şekilde düğüm atın.
 6. Matkap yardımıyla tavanda iki delik açın ve halkalı vidaları bu deliklerden geçirin.
 7. Aynı yönde bulunan ipleri karabinadan geçirin ve ardından karabinayı halka vidaya bağlayın.

Kendin yap dekorasyon fikirlerini hayata geçirmenizi sağlayacak ürünleri Koçtaş’ta bulabilirsiniz. Bu arada Koçtaş YouTube sayfasında ve Koçtaş Yaşayan Evler Blog Kendin Yap DIY Fikirleri kategorisinde evde kolaylıkla yapabileceğiniz yaratıcı fikirlere ulaşabilirsiniz!

Exit mobile version