Site icon blog.koctas.com.tr

Onların da Temizlenmeye İhtiyaçları Var! Hangi Beyaz Eşya Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesine kıyafet koyan kadın ve kızı

Onlar, evinizin kahramanları! Bulaşıklarınızı yıkıyor, çamaşırlarınızı temizliyor, besinlerinizin daha uzun ömürlü olmalarına yardımcı oluyor, hatta yemek yapmanızı bile sağlıyorlar. Elbette onlarsız bir ev düşünülemeyecek beyaz eşyanızdan bahsediyoruz. Peki, evinizin emektarlarına nasıl davranmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Ne demek istediğimizi daha açık anlatalım: Hem sağlığınız hem de cihazlarınızın ömrünün uzun olması için beyaz eşya temizliği konusunu es geçmemeniz gerekiyor. Üstelik hemen her beyaz eşyanın bakım temizliklerini de yapmanız gerekiyor. O halde beyaz eşya temizliği nasıl yapılır, püf noktalarıyla anlatmaya başlayalım!

Ocak Nasıl Temizlenir?

Ocağınız belki de evinizde en hızlı kirlenen ürünlerden biri. Hiç merak etmeyin; ocak temizliği nasıl olur hemen anlatmaya başlıyoruz. Ocak temizliği için öncelikle ızgaraları  çıkarmalısınız. Gelin, tam da bu adımdan başlayalım:

Ocağınızın çizilmemesi için aşındırıcı ürünler kullanmamalısınız. Ocağı temizlerken yağ çözücü spreylerden yardım alabilir ve bir temizleme beziyle yüzeyi ovabilirsiniz. Ardından duru su ile ıslatılmış bir bezle ocağı kurulayabilirsiniz.

Su izi kalmaması için kuru bir bezle ocağın üzerindeki nemli bölgeleri silebilirsiniz. Bekler ve ızgara kuruduktan sonra temizlediğiniz ocağa yerleştirebilirsiniz.

Fırın ve Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenir?

Onlar olmadan fırın yemekleri, birbirinden lezzetli kekler, börekler yapılamaz! Elbette fırınlardan bahsediyoruz. Fırınlardaki yağ ve yemek kalıntıları ise hem sağlıksız bir ortamın hem de kötü kokuların oluşmasına neden olabiliyor. Peki, fırın temizliği nasıl yapılmalı?

Dilerseniz ankastre fırın ve ankastre ocak temizliği hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için “Nasıl Yapıldığı da Önemli: Ankastre Ocak ve Fırın Nasıl Temizlenir?” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Buzdolabı Nasıl Temizlenir?

Temiz olmayan bir ortamda durmuş sebze ve meyveleri tüketmez, yemekleri yemezsiniz, değil mi? Peki, buzdolabınız ne kadar temiz? Buzdolabınızın ve derin dondurucunuzun görünen kısmı olan dış bölümünün yanı sıra iç temizliğini de en az yılda 3 kez yapmalısınız. Bu sayede buzdolabı ya da derin dondurucuda olması muhtemel bakterileri alandan uzaklaştırabilirsiniz.

Bu arada buzdolabı temizliği için kullandığınız temizleyici ürünlerin kimyasal olmaması gerektiğini hatırlatalım. Örneğin buzdolabı temizliğinde çamaşır suyu kullanmak büyük bir hata. Kimyasal kalıntılar besinlere geçerek sağlığınıza zarar verebilir. Şimdi, derin dondurucunun ya da buzdolabının nasıl temizleneceğini anlatalım.

Buzdolabının dış yüzeyi nasıl temizlenir?” sorusunun cevabı olarak ise yine sıcak su ve sirkeden yardım alabilirsiniz. Aşındırıcı olmayan bir temizlik bezi ile dış yüzeyi sildikten sonra kuru ve temiz bir bez ile kurulamalısınız. Bu şekilde buzdolabın dış temizliğini yaptığınız takdirde yüzeyde iz kalmayacaktır.

Bir de günlük buzdolabı temizliğinin bir parçası olmayan, genellikle tatile gidildiğinde karşılaşılan küf sorunu var. “Buzdolabı küfü nasıl temizlenir?” sorusunun cevabı ise yine doğal temizleyicilerde saklı. Böyle bir durumla karşılaştığınızda öncelikle tüm yiyecekleri dışarı çıkarın. Küflü bölgelere beyaz sirke sıkın ve bu şekilde on dakika bekletin. Ardından durulayın. 

Derin Dondurucu Nasıl Temizlenir?

Yazlık – kışlık buzluk hazırlığı derken derin dondurucu da en az buzdolabı kadar kullanılan bir bölüm haline geliyor. Hatta birçok yiyecek türü saklandığı için kirin yanı sıra derin dondurucuda koku da oluşabiliyor. Bu yüzden en azından her mevsim derin dondurucu temizliği yapmak gerek. Derin dondurucu temizleme adımları ile şunlar:

Derin dondurucunun içerisini duruladıktan ve havalandırdıktan sonra yiyeceklerinizi yerlerine yerleştirebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Bulaşık makinesini temizleme denildiğinde genellikle ürünün dış yüzeyi akla geliyor. Oysa bulaşık makinesinin iç temizliği de oldukça önemli. “Bulaşık makinesi bakımı” olarak da adlandırabileceğimiz bu temizliği ve ürünün dış temizliğinin nasıl yapılacağını anlatalım.

Bulaşık makinesi temizleme solüsyonu kullanmadığınız durumlarda da filtreleri yıkadıktan sonra bulaşık makinenizi boş bir şekilde çalıştırabilir, var olan yemek kalıntılarının belirli bir oranda temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bulaşık makinesinin dış yüzeyi için de “Beyaz eşya neyle silinir?” sorusunu sorabilirsiniz. Bunun için de yine sirkeli sudan ya da içerisine az miktarda bulaşık deterjanı koyduğunuz ılık sudan yardım alabilirsiniz. Bulaşık makinesi nasıl temizlenir sorusunun detaylı cevaplarını paylaştık. Şimdi sıra çamaşır makinesi temizleme adımlarında. 

Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır? 

Beyaz eşya temizleme konusunda elbette ki, çamaşır makinesinin ve çamaşır kurutma makinesinin de temizliği oldukça önemli. Peki, çamaşır makinesi nasıl temizlenir?

Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir?

En temiz çamaşırları koyduğumuz kurutma makinesinin içi yeterince hijyenik mi acaba? Temiz bir kullanım için çamaşır kurutma makinesini de şu adımları izleyerek düzenli olarak temizleyebilirsiniz:

İpuçlarımız sayesinde beyaz eşya temizliği artık çok kolay! Bu arada ihtiyaç duyabileceğiniz temizlik ürünleri için Koçtaş’a göz atmayı unutmamanızı öneririz!

Exit mobile version