Site icon

Sıcacık Evler ve Tasarruf Hayal Değil: Isı İzolasyonu

Sıcacık evler ve tasarruf hayal değil: Isı izolasyonu

Kış aylarında çok soğuk, yaz aylarında çok sıcak olan evinizde zaman geçirmek zor oluyor, değil mi? Siz de tam olarak bu nedenle kış günlerinde kombinin derecesini arttırıyor ya da elektrikli ısıtıcılardan yardım alıyorsunuz. Sıcak yaz günlerinde ise sizi serinletmek için klimalar ve vantilatörler çalışıyor. Evet, yaşam alanlarında ideal sıcaklık büyük önem taşıyor, hatta ideal sıcaklığa sahip olmayan yerlerde zaman geçirmek bazen imkânsız oluyor. Isı yalıtımı ise böyle bir sorun yaşamamanızı sağlamak ve size tasarruf ettirmek için var!

İzolasyon Nedir?

Diğer adı “yalıtım” olan izolasyon kısaca, yalıtım malzemeleri yardımıyla iki mekan arasındaki (iç-dış olarak değerlendirebiliriz) farklılıkların birbirini etkilememesi için alınan önlemdir. İzolasyonun farklı amaca hizmet eden çeşitleri bulunur.

İzolasyon çeşitleri; ısı yalıtımı, ses yalıtımı, su yalıtımı, tesisat yalıtımı ve yangın yalıtımı olmak üzere 5 gruba ayrılabilir.

Gelelim ısı yalıtımına… Isı yalıtımı, dış cepheye yani binanın dış duvarlarına yapılabileceği gibi evin içerisine yalıtım malzemesi kullanılarak da yapılabilir. Binalarda ısı yalıtımı, binanın dış kısmına yapılıyorsa bu işlem “mantolama” olarak da adlandırılabilir. Fakat bazı kaynaklarda mantolamanın “dış cephe mantolama” ve “iç cephe mantolama” (evin içerisinde, duvarlara yapılan izolasyon) olarak ayrıldığını da görebilirsiniz.

Isı Yalıtımının Yararları Nelerdir?

Eğer ev izolasyonu ya da iş yeriniz için ısı yalıtımı yapmak istiyorsanız araştırma aşamasının ardından bir uygulama süreci sizi bekliyor. İster ev içi yalıtım yalıtım ister dış cephe mantolama yaptırın, bu uygulamanın size fayda sağlayacağı garanti! Peki, ısı yalıtımının faydaları nelerdir?

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Yazın klimanızı, kışın kombinizi yaktınız ve evinizin içerisinde ideal sıcaklığa ulaştınız. Alandaki ısı kaybı, pencere ve cam gibi alanların yanı sıra duvarlardan da gerçekleşir. Hem de yüksek oranda. Bunu göz önünde bulundurduğunuzda ise ısı izolasyonu en büyük yardımcınız haline dönüşür. Peki, ama ev yalıtımı nasıl yapılır? Eğer amacınız dış mantolama yaptırmak yani tüm binada bir ısı yalıtımı uygulaması yaptırmak ise bu konuda bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Fakat içten ısı yalıtımı yapmak ve bu sayede ısı kaybını engellemek istiyorsanız yapmanız gerekenleri hemen sıralamaya başlayalım.

Tasarruf ederek sıcak evlere kavuşmak mümkün! Daire içi ısı yalıtımı için ihtiyacınız olanlar Koçtaş’ta!

Ayrıca hem evinizi ısıtmanızı sağlayacak hem de tasarruf etmenize yardımcı olacak önerileri “Daha Sıcak Bir Ev İçin İpuçları” yazımızda bulabilirsiniz.

Daha Pratik Bir Çözüm Arayanlara: Ustabilir

Evinizin ihtiyacı olan bir tadilat için kollarınızı sıvamak istiyor; fakat bunun için yeterli zaman ve deneyiminizin olmadığını mı düşünüyorsunuz? O halde işi ustasına bırakın!

Ustabilir ile dekorasyondan tadilata, mobilya kurulumundan musluk tamirine, hatta dış mekân düzenlemelerine kadar farklı kategorilerde hizmet veren ustalara sadece bir tıkla ulaşabilirsiniz. Uygulamada, ustanın size yakın bir lokasyonda olması ya da yüksek puana sahip olması gibi filtrelerden yararlanarak da dilediğiniz ustaya hizmet talebinizi gönderebilirsiniz. Üstelik Ustabilir uygulamasını ücretsiz ve komisyonsuz olarak kullanabilirsiniz!

Ustabilir’i şimdi keşfedin!

Web: http://www.ustabilir.com.tr/
İos Uygulaması: apple.co/2YV09dY
Android Uygulaması: bit.ly/2YSlF2P

 

Exit mobile version