Oturma odası ya da salon için kendin yap fikirleri.
Akıllı Çözümler Şıklığı Kendiniz Yaratın: Salonunuzu ve Oturma Odanızı Farklılaştıracak 3 Güzel Fikir

Şıklığı Kendiniz Yaratın: Salonunuzu ve Oturma Odanızı Farklılaştıracak 3 Güzel Fikir

Evinizi güzelleştirmek için dekorasyondan yararlanıyorsunuz. Eviniz, özgürlük alanınız; eviniz, sizin yansımanız. Tam da bu yüzden ev dekorasyonuna özen göstermeniz oldukça normal. Başlattığımız Güzel Ev Hareketi ile daha fazla özgür olmanızı, “ev dekorasyonu” denildiğinde akıllara sadece tüketimin değil üretimin de gelmesini istiyoruz. Bu nedenle ilham olabilecek fikirleri sizinle buluşturuyoruz. Çünkü evinizi güzelleştirmek ve belki de çehresini değiştirmek için bazen bir küçük fikir yetiyor! Mesela merdivenden raf yapmak, el aletleri için hobi köşesi yapmak ya da çerçeveler ile anı köşesi yapımı hayata geçirmesi oldukça kolay ama evinizi güzelleştirecek fikirler.

Şimdi, evinizi güzelleştirmenizi sağlayacak 3 kendin yap (DIY) fikrini sizinle paylaşacağız. Bu kendin yap projeleri sayesinde evinizin dekorasyonuna katkı sağlamanın yanı sıra oldukça işlevsel ürünlere de kavuşacaksınız. Ne kadar güzel olacaklarını tahmin edebiliyoruz. Biz şimdiden heyecanlandık!

1. Anılarınız İçin Yeni Bir Alan: Evde MDF Malzeme ile Işıklı Çerçeve Yapımı

Zaman akıp gidiyor ama fotoğraflar, anılardan bir kesit sunup onların taze kalmasına yardımcı oluyor. Peki, sizin için özel olan fotoğrafları asabileceğiniz bir çerçeve yapmaya ne dersiniz? İşte, kendin tasarla çerçeve fikri için ihtiyacınız olanlar:

 1. 4 parça MDF
 2. Tutkal
 3. Mobilya zımbası
 4. Vida
 5. Akülü vidalama
 6. Yılbaşı ağacı ışığı
 7. Mandal
 8. Boya fırçası
 9. Boya

Şimdi, “Kendin yap çerçeve nasıl yapılır?” sorusunun cevabını verelim.

 • MDF plakaları evinizin dekorasyonuna uygun olabilecek bir renk ile boyamalısınız. Eğer evinizde bulunan eski bir boya varsa bu boyayı da kullanabilirsiniz.
 • Boyadığınız MDF’ler kuruduktan sonra birinin birleşme noktasına tutkal sürmeli ve başka bir MDF ile birleştirmelisiniz.
 • MDF’lerin tamamen, sağlıklı bir şekilde birleşmesini sağlamak için mobilya zımbası ile iki MDF’nin buluştuğu noktaları zımbalamalı ve bu işlemi diğer parçalar için de uygulamalısınız.
 • Çerçeveyi oluşturduktan sonra zımba izlerini kapatmak için köşelere bir kat daha boya sürmelisiniz.
 • Yılbaşı ağacı ışığını, oluşturmak istediğiniz görüntüye göre çerçeveye zımbalamalısınız.
 • Son olarak yaptığınız çerçeveyi akülü vidalama ile duvara sabitleyebilir ve mandallar yardımıyla ışık şeridinin üzerine fotoğraflarınızı asabilirsiniz.

2. İşlevsel Bir Eşya: Evde OSB Levha ile Kolay Sehpa Yapımı

Salonunuzda ya da oturma odanızda televizyon izlerken ya da kitap okurken elinizdeki bardağı nereye koyacağınızı bilemiyor musunuz? Hemen yardımcı olalım. Çare, OSB levha ile sehpa yapmak. Uygulaması oldukça kolay olan evde sehpa yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

 1. 30’luk ve 10’luk ağaç vidası
 2. Akülü vidalama
 3. Köşebent
 4. 1 tane 70×30 cm OSB
 5. 2 tane 30×30 cm OSB
 6. Boya fırçası
 7. Boya
 8. Tutkal

Peki, evde sehpa nasıl yapılır?

 • Tüm OSB plakaları evinizin dekorasyonuna uyum sağlayabilecek bir boya ile boyamalısınız. Dilerseniz evinizde olan, arta kalmış boyaları da bu uygulamada değerlendirebilirsiniz.
 • OSB plakalar kuruduktan sonra birleşme noktalarını tutkallamalısınız. Unutmayın, küçük OSB’ler büyük OSB’nin iki yanında olmalı.
 • OSB levhaları tutkallayıp birleşme noktalarını akülü vidalama ve 30’luk ağaç vidası ile sabitlemelisiniz.
 • Ardından köşebentleri, birleşme noktalarının iç kısmına 10’luk ağaç vidaları ile monte etmelisiniz. Şimdi ev yapımı sehpanızı dilediğiniz alana konumlandırabilirsiniz. Güle güle kullanın!

3. İhtiyacınız Olan Her Alanda Sizinle: Hasır İp ile Dekoratif Sepet Yapımı

Belki salonunuzda veya oturma odanızda kumandalarınızı koyacağınız, belki de misafirlerinize içecek getireceğiniz bir sepet… Hatta dilerseniz bu sepeti banyonuzda ya da yatak odanızda kişisel bakım ürünlerinizi yerleştirmek için bile kullanabilirsiniz. Şimdi, hasır ip ile sepet yapımı için neler gerekli, bir bakalım.

 1. Hasır ip
 2. Şeffaf yapıştırıcı
 3. Karton kutu
 4. Desenli kumaş

Pek çok alanda kullanabileceğiniz hasır ipten dekoratif sepet yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

 • Öncelikle hasır ipi karton kutunun etrafına aşağıdan yukarıya doğru sarmalısınız. Sadece hasır ipi yapıştıracağınız bölgeye yapıştırıcı sürmeli ve ipi sıkı bir şekilde yapıştırmalısınız. Bu sayede kutunuz daha uzun ömürlü olur.
 • Hasır ipi kutuya tamamen sardıktan sonra kutunuz için uygun boyutta olan kumaşı kutunun içerisine yerleştirebilirsiniz. Dilerseniz elinizde kalan farklı kumaşları bu aşamada değerlendirebilirsiniz. Sepetiniz hazır!


Evinizi güzelleştirecek fikirler Koçtaş’ta! Bu arada Koçtaş YouTube sayfasında da kendin yap fikirlere yer verdiğimizi hatırlatalım.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Et!
This error message is only visible to WordPress admins
HTTP Error. Unable to connect to the Instagram API. Feed will not update.