Site icon blog.koctas.com.tr

Yaz Mevsimi Kabusa Dönmesin: Sivrisineklerden Korunma Yolları

Sivrisinekten Korunma Yolları

Yaz aylarının tadı açık havada çıkar! Sizin de güzel havanın tadını çıkarmak için yaz aylarını sabırsızlıkla beklediğinizi tahmin edebiliyoruz. Fakat yaz aylarını bekleyenler sadece bizler değiliz; sivrisinekler de yazı bekliyor! Peki, pek çoğumuzun şikâyetçi olduğu sivrisineklerden korunma yöntemleri nelerdir?

Rahat Rahat Uyumak İçin Sinekliklerden Yardım Alın

Eğer yaşam alanınızda klima kullanmıyorsanız sıcak günlerde camlarınız hep açık demektir. Tahmin ettiğiniz gibi bu da sivrisineklere açık bir davet! Bu nedenle evinize sık sık giren sivrisineklerden şikâyetçiyseniz en etkili çözümlerden biri hiç kuşkusuz ki pencerelerinize taktıracağınız sineklikler! Bu sayede özellikle geceleri sivrisinek vızıltısı olmadan konforlu bir şekilde uyuyabilir ve sabah vücudunuzun farklı bölgelerinde sivrisinek ısırığı olmadan uyanabilirsiniz.

Sinekliğiniz yoksa ve camlarınızı açık tutuyorsanız bu noktada özellikle ilaçlama arabaları sokağı ilaçladığında pencerelerinizi kapatmanız sağlıklı olacaktır. Böylece sivrisineklerin evinize kaçmasını engelleyebilirsiniz.

Evinizde ve Çevrenizde Islak Alan Bırakmamaya Özen Gösterin

Küçük bir doğa yürüyüşü ya da kamp yaptıysanız fark etmiş olabilirsiniz; sulak alanlarda daha fazla sivrisinek bulunur. Bunun nedeni ise sivrisineklerin su birikintisinin olduğu alanlarda hızlıca üreyebilmeleri. Dolayısıyla “Sivrisinek gelmemesi için ne yapmalıyım?” sorusunun cevaplarından biri, evinizde ve evinizin çevresinde su birikintisinin, hatta ıslak noktaların kalmamasına dikkat etmek. Örneğin saksı tabaklarındaki ya da balkonunuzu yıkadıktan sonra bir noktada biriken suları sıklıkta temizlemelisiniz.

Açık Renkli Giysileri Tercih Edin

Sivrisinekler ısırmak için genellikle vücut ısısı yüksek olan canlıları tercih ederler. Bu nedenle yaz aylarında, özellikle akşam saatlerinde ve gün doğarken açık havada spor yapmak pek de doğru olmayabilir. Ayrıca koyu renk kıyafetler güneş ışığını çekeceğinden ve vücut ısınızı artırabileceğinden açık havada açık renkli kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Uzun, bol, sizi terletmeyecek giysiler, “Sivrisinekten nasıl kurtuluruz?” sorusunun yanıtlarından biri olabilir.

Vantilatörlerden Yardım Alın

Sıcak yaz günlerinde klima, vantilatör gibi soğutucu araçlardan sıklıkla yararlanıyoruz. Peki, vantilatör kullanmanın aynı zamanda “Sivrisinekten korunmak için ne yapmalı?” sorusuna cevap olduğunu da biliyor muydunuz? Çünkü vantilatörler yarattıkları hava akımı sayesinde sivrisineklerin, kondukları yerde durmalarını engelleyebiliyor. Tabii bu çözümün kullanışlı bir alternatif olup olmadığı tartışmaya açık. Çünkü gece, sivrisinekler nedeniyle rahat bir uyku çekmek için açtığınız vantilatör, hastalanmanıza da neden olabilir. Bu sebeple bu alternatifi mümkün olduğunca dikkatli şekilde değerlendirmenizi öneririz.

Sivrisinek Kovucu Doğal Çözümlerden Yararlanın

Sivrisinekten kurtulma yollarından biri elbette sivrisinekleri uzaklaştırmak için kullanacağınız spreyler. Fakat kimyasal içerikli bir spreyi ya da prize takılan sivrisinek kovucuyu kullanmak istemiyorsanız sivrisinekten korunmanın doğal yollarını değerlendirebilirsiniz. İşte, sivrisineklerden kurtulmanın doğal yolları:

Sivrisinekten nasıl korunulur?” sorusunun kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemlerini sıraladık. Umarız, bu yöntemleri uygulayarak daha rahat bir yaz mevsimi yaşayabilirsiniz!

Exit mobile version