Site icon

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

soguk-alginligina-iyi-gelen-besinler

Güneş, kum, deniz ile vedalaştık, sonbahar ve kış ile selamlaştık. Sıcak havalar yerini soğuklara bıraktı. Ama siz Balkanlardan gelen soğuk hava dalgasının etkisine kapılıp sağlığınızdan olmayın; kendinize dikkat edin! Çünkü mevsim geçişiyle birlikte soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar ne yazık ki gündemimize geliyor. Peki; soğuk algınlığını önlemek için neler yapmalı, soğuk algınlığını ne geçirir? Hiç merak etmeyin; ihtiyacınız olan tüm detaylara yazımızda yer verdik!

Soğuk Algınlığı Nedir?

Diğer adı nezle olan soğuk algınlığı -bilinenin aksine- sadece soğuk havaya maruz kalmanız nedeniyle oluşan bir hastalık değil. Evet, hastalığın adının bu konuda yanıltıcı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fakat soğuk algınlığı, tıpkı grip gibi damlacık yoluyla ve virüsler nedeniyle bulaşan, üst solunum yollarını etkileyen bir hastalık. Yani “Soğuk algınlığı bulaşıcı mı?” sorusunun cevabı “evet”tir. Hastalığın özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında çokça görüldüğünü de belirtmek gerek.

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir?

Soğuk Algınlığı ve Grip Aynı Şey mi?

Özellikle sonbahar ve kış aylarında çevrenizdeki çoğu insanın “Grip oldum.” dediğini duyarsınız, hatta belki bu cümleyi siz de kurarsınız. İşte, bu cümlenin sıklıkla duyulmasının nedenlerinden biri, grip ve soğuk algınlığı hastalıklarının birbirine karıştırılmasıdır. Ancak soğuk algınlığı ve grip aynı şey değildir.

Peki, grip ile soğuk algınlığının farkı nedir? Grip, nezleye göre daha ağır geçen bir hastalıktır ve ani bir şekilde başlar. Şiddetli baş, kas ve eklem ağrılarını yüksek ateş izleyebilir. Burun akıntısı, tıkanıklık ve hapşırma, nezleye göre daha az görülür.

Soğuk Algınlığını Ne Geçirir?

Eğer soğuk algınlığına yakalandıysanız elbette ki iyileşmek için çözüm yolları aramanız gayet normal. O halde, soğuk algınlığını çabuk atlatmanın yollarını daha fazla bekletmeden sizinle paylaşalım. 

Soğuk Algınlığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Nezlenin damlacık yoluyla geçen bir hastalık olduğundan bahsetmiştik. Bu da soğuk algınlığından korunmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizer nitelikte.

Dilerseniz “Sağlığınıza Dikkat Edin: Gripten Korunma Yolları” başlıklı yazımızı okuyarak grip olmamak için yapılması gerekenleri öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra meyve sıkacağı alırken dikkat edilmesi gereken noktalara da göz atabilirsiniz!

Exit mobile version