Site icon blog.koctas.com.tr

Mutlu Beden ve Mutlu Zihin İsteyenlerin Hobisi: Spor

Hobi Olarak Spor

Tüm gün aklınızda dönüp duran iş planınız, öğrenciyseniz bekleyen ödevler ve yaklaşan sınavlar, günlük hayatın stresi, kişisel problemleriniz… Evet, farkındayız; böyle art arda sıraladığımızda epey can sıkıcı görünüyor. İşte, tam da bu nedenle kendinize zaman ayırmayı ihmal etmemeli ve nefes alabileceğiniz rutinler edinmelisiniz. Hal böyle olunca akla ilk gelen şeylerden biri elbette hobiler oluyor.

Örgü örmek, kendin yap projelerine zaman ayırmak, resim çizmek, enstrüman çalmak, yemek yapmak gibi hobilerin yanı sıra aslında pek çok insan için kendiyle kaliteli vakit geçirmenin yollarından biri de spor yapmak!

Bazı insanlar “Hobi nedir?” sorusuna “Boş zamanları değerlendirmeye yardımcı olan aktivite.” cevabını verebilir. Peki, cevap böyle olduğunda spor yapmaya hobi başlığı altında yer vermek doğru mu? Bizce doğru! Çünkü diğer yandan hobi demek, güzel zaman geçirmek ve ruh halinizi olumlu yönde değiştirmek için ihtiyacınız olan aktiviteler demek! 

Evet, sağlığınız için düzenli spor yapmak hayatınızın bir parçası olmalı; ama bazı zamanlarda yaptığınız spora ek olarak başka spor dalları ile de ilgilenebilir ve bunu bir hobi olarak hayatınıza dâhil edebilirsiniz. Gelin şimdi, hobi olarak yapılacak sporlar hakkında daha derin sulara dalalım!

Spor Nedir?

Spor hobi önerilerine geçmeden önce “Spor ne demek?” sorusunun yanıtını vermek daha sağlıklı olacaktır. Spor, belli kuralları ve teknikleri olan, bunlara sadık kalınarak yapılan bir aktivitedir. Spora karşı ilk kanı, fiziksel yarar sağlayan bir aktivite olduğu yönünde olsa da aslında bazı spor dalları eğlenceli zaman geçirmeniz konusunda da size yardımcı olabilir.

Spor Yapmanın Yararları Nelerdir?

Her gün sabah spor yapmak veya akşam spor yapmak ideal alışkanlıklardan biri. Düzenli spor yapmanın faydaları hep vurgulanır. Evet, pek çok kaynak da söylenen çoğu faydayı doğrular nitelikte. Şimdi, sporun yararlarına bir kez daha göz atalım:

Şimdi, “Spor alanında ne gibi hobiler edinebilirim?” diyenlere fikir verecek spor çeşitleri ve gerekli spor malzemeleri listesine göz atalım!

Pilates

Vücut ağırlığıyla yapılması ve uygun fiyatlı ekipmanları nedeniyle egzersiz olarak evde yapılabilecek hobiler arasında yer alan pilates, 21. yüzyılın başlarında Joseph Hubertus Pilates tarafından icat edilen bir fitness sistemi. Bu arada bu sporun evde spor matı üzerinde yapılan (mat pilates) versiyonu ile özel aletle ve genellikle stüdyolarda yapılan (reformer pilates) olmak üzere ikiye ayrıldığını da söyleyebiliriz.

Bedeni güçlendirmesi, doğru bir postüre destek sağlaması, denge konusunda gelişime destek vermesi, vücuda esneklik kazandırması ve tabii ki zihni dinginleştirmeye katkı sağlaması pilatesin faydaları arasında.

Pilates Ekipmanları Nelerdir?

Peki, pilates nasıl yapılır? Çeşitli pilates hareketleri bulunur. Bu hareketler vücudun çeşitli noktalarını çalıştırır; vücudun güçlenmesini ya da daha esnek hale gelmesini sağlar. Art arda gelerek bir akış oluşturan bu hareketleri doğru bir şekilde yapmak oldukça önemlidir. Hareketleri doğru bir şekilde yapabilmek için pilates derslerinden ya da alanında uzman bir pilates hocasının videolarından yardım alabilirsiniz. 

Yoga

Son yılların popüler fiziksel çalışmalardan biri olan yoga, antik bir Hint öğretisi olarak kabul edilir. Pek çok kaynak yoganın egzersizden çok daha fazlası olduğunu söyler. Bunun nedeni ise fiziksel güç, denge ve esneklik kazandıran hareketlere (Asanalar olarak bilinir.) ek olarak nefes çalışmalarının ve meditasyon çalışmalarının da yoga pratiğinde yer almasıdır.

Yoga Ekipmanları Nelerdir?

Koşu ve Yürüyüş

Açık hava hobisi olarak spor yapmak istiyorsanız ve buna ek olarak masrafsız hobiler arasından seçim yapmak istiyorsanız, size önerimiz kesinlikle bireysel sporlar arasında yer alan koşu ya da yürüyüş yapmanız olur.

Açık havada, ağaçlık alanda ya da bir deniz kenarında yürüyüş yapmak bizce de her yapıldığında ayrı keyif alınan bir deneyim. Fakat açık havanın dışında, spor salonunda ve evde spor aleti olarak kullanılan koşu bantları sayesinde kapalı mekanda bu hobiyle ilgilenmeniz mümkün.

Yürüyüş ve Koşu Ekipmanları Nelerdir?

Her sporda olduğu gibi düzenli yürüyüş ya da koşu yapmak istiyorsanız öncelikle hafif bir programla başlamalısınız. Örneğin koşu ve yürüyüşünüze kısa mesafelerde düşük hızda yürüyerek ya da koşarak başlayabilir, daha sonra hızınızı ve mesafenizi artırabilirsiniz.

Bisiklet

Bisiklete binmek, pek çoğumuz için çocukluğumuzun en favori aktivitelerinden biri. Fakat dilerseniz o yaşlardaki hobinizi ileriki yaşlara, yani bugüne de taşımanız mümkün! Kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirmesi, doğru bir duruşa destek olması, kalp sağlığına olumlu etkisinin bulunması, koordinasyonu artırması bisiklet sürmenin faydalarından sadece birkaçı.

Açık havada bisiklet sürmenin yanı sıra spor aleti kategorisinde yer alan kondisyon bisikletleri sayesinde de bu hobiyi yapabilirsiniz.

Bisiklet Sürmek İçin Ekipmanlar Nelerdir?

Paten ve Kaykay

Hayatının bir döneminde paten ya da kaykaya heves etmemiş olan yoktur dersek pek abartmış olmayız. Gerçekten bu iki hobi de oldukça ilgi çekici ve mutlu edecek hobiler arasında! Üstelik artık bazı parklarda paten ya da kaykay aktiviteleri için özel alanlar oluşturuluyor. Yani kaykayınızla veya pateninizle daha güvenli bir şekilde zaman geçirebilirsiniz.

Paten veya Kaykay İçin Ekipmanlar Nelerdir?

E-Spor

Dijital çağdayız. İşte, tam da bu sebeple e-spordan bahsetmeden de olmaz! “Elektronik spor”un kısaltılmışı olan ve en havalı hobiler arasında yer alabilecek e-spor da özellikle bilgisayar oyunlarına ilgi duyuyorsanız “Uğraşabileceğim hobiler nelerdir?” sorusunun yanıtlarından biri! “Siberatlet” adı verilen oyuncuların takımlara ayrılıp bilgisayar oyunu oynaması ise bu sporun nasıl yapıldığının özeti.

Fakat şu noktada sizi uyarmak isteriz: Eğer e-sporda ilerlemek ve lisanslı bir oyuncu olmak istiyorsanız ilgilendiğiniz bilgisayar oyunu üzerinde sıkı antrenmanlar yapmalısınız. Bu bir nevi mesai gibi olabilir. Başka bir deyişle internet üzerinden yapacağınız bu spor, bir hobiye ayırdığınız zamandan daha fazlasını gerektirebilir.

E-Spor Ekipmanları Nelerdir?

Hobi olarak edinebileceğiniz sporları anlattık. Bunların yanı sıra bir de daha yoğun bir uğraş gerektiren ekstrem sporlar, su sporları gibi farklı spor branşları bunuyor. Seçtiğiniz spor dalını yapmak için ihtiyacınız olan çeşitli ürünleri Koçtaş’ta bulabileceğinizi de belirtmeden geçmeyelim!

Spor dolu günler dileriz!

Exit mobile version