Site icon

Küçük Bitkileri Sevenlere: Sukulent Nasıl Çoğaltılır?

Sukulent Nasıl Çoğaltılır

Biliyorsunuz; bitkiler yaşam alanınızda huzur dolu bir atmosfer sunmak için her daim göreve hazırlar! Üstelik sadece büyük boyutlular değil, küçük bitkiler de bu konuda görev üstlenebilir. İşte, son yıllarda pek çok yaşam alanında yer verilen, bakımı oldukça kolay olan sukulentler de o küçük boyutlu bitkilerden. Peki, yaşam alanınızda daha çok sukulente yer vermeye ne dersiniz?

Merak etmeyin; sukulent oldukça kolay ve çabuk çoğalabilen bir bitki. Yani sukulent çoğaltma yöntemlerini kolaylıkla uygulayabilir, sukulentlerinizin sayısını tasarruflu bir şekilde artırarak yaşam alanınızı daha huzurlu kılabilirsiniz. Fakat tercihiniz küçük değil de büyük bitkilerin sunduğu huzurdan yararlanmaksa ve bu konuda fikre ihtiyacınız varsa “Doğayı Evinize Taşıyın: Salonlar İçin Büyük Bitki Önerileri” yazımız size yardımcı olabilir. 

Haydi, şimdi, “Sukulent çoğaltma nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını ve bitki yetiştirmeyi daha pratik hale getirecek ipuçlarını verelim!

Sukulent Yaprağı Nasıl Kopartılır?

Sukulentin çoğalması için en önemli şey, sağlıklı yaprakları doğru şekilde kopartmak! Sukulentin en alttaki büyük yaprakları, diğer yapraklara göre daha olgun yapraklardır. Bu yaprakları nazikçe tutup döndürdüğünüzde kolayca gövdeden ayrılırlar. Bu şekilde dilediğiniz sayıda yaprak koparabilirsiniz.

Yaprakları kopardıktan sonra ise aşağıda sıraladığımız yöntemlerden uygun gördüğünüzle sukulent çoğaltmak için kollarınızı sıvayabilirsiniz.

Toprakta Sukulent Çoğaltma

Sukulent çoğaltma teknikleri arasında en çok tercih edilen yöntem bu. Peki, kopardığınız sağlıklı yaprakları toprakta nasıl çoğaltabilirsiniz?

Suda Sukulent Çoğaltma

Görsel Kaynak

Eğer evde toprağınız yoksa ya da topraksız sukulent çoğaltma tekniklerinden birini hayata geçirmek istiyorsanız bu durumda yaprakların suda oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Havayla Sukulent Köklendirme

Daha önce toprak ve su ile çimlendirme yöntemlerini deneyip bu tekniklerin zor olduğuna kanaat getirdiyseniz ya da daha kolay bir yolla sukulent çimlendirmek istiyorsanız bu alternatifi değerlendirebilirsiniz.

Var olan sukulentten yavru oluşturmak için uygulayabileceğiniz teknikleri sıraladık. Bu arada bitki yetiştirmek için ihtiyacınız olan tüm toprak ve bitki bakımı ürünlerini Koçtaş’ta bulabileceğinizi hatırlatmadan geçmeyelim.

Exit mobile version