Site icon

Bol Probiyotik: Turşu Tarifi ve Turşu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Turşu Tarifi

Yemek kültürü çok zengin topraklarda yaşamak, güzel ve lezzetli sofraların kurulması demek! Mevsiminde olmayan sebzeleri bile mevsimindeki gibi taze ve vitamin deposu olarak tüketmek için ise sofralarımızda olmazsa olmaz olarak kabul edilen bir şey var: Elbette turşudan bahsediyoruz! Peki, probiyotik deposu olarak bilinen turşu nasıl kurulur? Turşu yapımı hakkında önemli bilgileri paylaşmaya başlıyoruz!

Turşunun Faydaları Nelerdir?

Pek çok yemeğin lezzetini artırdığı bir gerçek, ama turşuyu özel kılan sadece bu değil!

Evet, turşu oldukça sağlıklı bir besin; fakat diyabet, tansiyon hastalığı, mide sorunları gibi rahatsızlıklarınız varsa turşu tüketimi hakkında mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Turşu Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle şunu söyleyelim: “Turşu nasıl kurulur?” sorusunun cevabı, pek çok insanın düşündüğünden daha kolay! Fakat lezzetli ve sağlıklı turşulara sofranızda yer verebilmek için turşu yapımına başlamadan önce dikkat etmeniz gerekenleri de bilmeniz şart.

Turşu Nasıl Yapılır?

Salatalık, lahana, havuç, biber, taze fasulye… Pek çok sebzenin turşusu kurulabiliyor. Fakat biz şimdi, kolay karışık turşu tarifi vereceğiz. 

Karışık Turşu İçin Gerekli Malzemeler

Turşunuzda kullanacağınız malzemeler tercihinize göre farklılık gösterebilir. Örneğin lahana sevmeyebilir ve yerine acur koyabilirsiniz. Bu nedenle ana malzemelere sizin karar vermeniz daha doğru olur. Biz olmazsa olmaz malzemeleri sıralayalım.

Karışık Turşu Nasıl Hazırlanır?

Probiyotik Turşu Nasıl Yapılır?

“Probiyotik turşu nasıl kurulur?” sorusunu cevaplamadan önce, bu turşunun probiyotik açısından neden kurduğunuz diğer turşulardan daha zengin olduğunu açıklamak faydalı olacaktır.

Turşunun probiyotik açısından ne kadar zengin olduğunu belirleyen şey fermantasyon yöntemi, yani hangi turşu mayasını tercih ettiğinizdir. Türk filmlerinde tatlı tartışmalara neden olan limon ve sirkenin yanı sıra nohut ya da küçük bir parça ekşi mayalı ekmek de fermantasyon için kullanılabilir. Fakat bu yardımcılar fermantasyonu hızlandırır.

Turşunun probiyotik açısından zengin olması için ise fermantasyonunun yavaş olması gerekir. Fermantasyon ne kadar yavaş gerçekleşirse turşu, probiyotik bakımından o kadar zengin olur. Şimdi, probiyotik turşu yapımı hakkında ihtiyacınız olan ipuçlarını verelim.

Ayrıca probiyotik açısından zengin beslenmek istiyorsanız evde yoğurt yapmak da #güzelfikir! “Probiyotik Deposu: Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?” yazımız bu konuda size yardımcı olmaya hazır!

Turşu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Turşuyu kurdunuz, ama her şey bununla bitmiyor. Bazı durumlar kafanızda soru işaretlerinin oluşmasına neden olabilir. İşte, turşu ile ilgili muhtemel sorular ve cevapları:

Turşunun küflenmesinin nedeni hava ile temas etmesi olabilir. Bu durumda küfün rengi beyaz olur. Bu nedenle malzemeleri kavanoza dizerken tüm malzemelerin suyun altında kaldığına emin olmalısınız

Küflenmenin bir diğer nedeni ise kullandığınız malzemelerin çürük ya da ezilmiş olması olabilir. Bu durumda küfün rengi mavi olur.

Uzmanlar eğer küfün rengi beyaz ise bu durumda küfü alarak turşuyu tüketebileceğinizi belirtir. Fakat mavi renkli bir küf varsa bu durumda turşuyu kesinlikle tüketmemelisiniz. Çünkü mavi küf, turşuda mikrop üremesinin gerçekleştiğini kanıtlar nitelikte.

Beyaz küfü turşudan almadığınız ve küf, turşunun alt kısımlarına da karıştığı takdirde turşu malzemelerinde yumuşama olabilir. Malzemelerin yumuşamasının bir diğer nedeni ise tuz miktarının az olmasıdır.

Turşunun köpürmesi, nohut gibi yardımcılar sayesinde fermantasyonun hızlı olduğunun kanıtıdır. Bu durumda endişelenmeniz gereken bir şey yok. Fakat turşunun köpürmesini istemiyorsanız ve nohut koymayarak köpürmeyi engelleyebilirsiniz.

Turşu suyunun bulanıklaşmasının da farklı nedenleri olabilir. Beyaz küf, turşu suyuna tam olarak karıştığında suyu bulanıklaştırabilir. Ayrıca fermantasyonu hızlandıran nohut ve limon da suyun bulanıklaşmasına neden olabilir.

Lezzetli turşular için bilmeniz gereken püf noktaları paylaştık. Turşu kurarken ihtiyacınız olan kavanozlar ise Koçtaş’ta sizi bekliyor!

Exit mobile version