Zemin dekorasyonunun pratik kahramanları: Kilimler

Zemin Dekorasyonunun Pratik Kahramanları: Kilimler

Mobilyalarınız, perdeleriniz, duvar dekorasyonunuz, aydınlatma ürünleriniz ve diğer dekoratif eşyanız… Hepsi sizi yansıtıyor ve bu konuda içiniz rahat. Peki ya zemin dekorasyonu? Ev dekorasyonu bir bütündür ve zemin dekorasyonu da ev dekorasyonunda oldukça önemli bir konu. Zemin dekorasyonunda şıklığı yakalayarak evinizi daha hoş bir hale getirmeniz mümkün. Halıların ve kilimler ise zemin dekorasyonunun kullanışlı ürünleri. Şimdi, zemin dekorasyonunun pratik ve süper kahramanlarını daha yakından tanıyalım.

Zemin Dekorasyonuna Neler Dâhil?

Kilimler hakkında detaylı bilgi vermeden önce zemin dekorasyonu konusu üzerinde yoğunlaşalım. Zemin dekorasyonu sadece halı ve kilimi değil, parke ve seramik gibi ürünleri de kapsar. Hangi ürünü kullanmanız gerektiği ise tercih ettiğiniz dekorasyon stiline göre farklılık gösterebilir. Örneğin bir klasik dekorasyon koleksiyonu olan Doğunun Gizemi zemin dekorasyonunda seramik kullanımı ile daha güçlüyken bir country dekorasyon koleksiyonu olan Dağ Esintisi ise parkeler ile tamamlanıyor. Seramik, parke, halı ve kilim dâhil, zemin dekorasyonunda hangi renkleri seçmeniz gerektiği konusunda ise mobilyalarda seçtiğiniz renkler yönlendirici oluyor.

Parkeler ya da seramiklerle ilk adımı atmış oluyorsunuz ve kusursuz zemini halı ya da kilimsiz bir şekilde açıkça paylaşmak istiyorsunuz. Fakat zemin dekorasyonu halı ya da kilimler olmadan biraz boynu bükük kalıyor, bizden söylemesi. Örneğin koltuk takımınızı dekoratif kırlentler ve minderler olmadan hayal edin. İşte, halısız ya da kilimsiz zemin dekorasyonu da tam olarak böyle renksiz oluyor!

Zemin dekorasyonunda neler dahil?

Kilimlerin Avantajları Nelerdir?

Kilim almak istiyorum, ama bu doğru bir karar mı emin değilim.” diyorsanız kilimlerin sunduğu avantajlar hakkında birkaç detay verelim, fikriniz netleşsin! Halılara göre daha ince ve küçük boyutlu olabilen kilimler, fiyat olarak da daha uygun alternatifler sunuyor. Kilim fiyatları ise ürünün boyutuna ve özelliklerine göre değişiklik gösterebiliyor. Özellikle evde halı kullanmak istemeyip zemin dekorasyonunu tamamlamak için bir üründen yardım almayı düşünenlerin tercih edebileceği kilimler, ince yapıda olduklarından yaz aylarında kullanılmaya elverişli oluyor. Buna ek olarak kilimleri balkonununuzda da kullanabilir ve balkon dekorasyonuna katkı sağlayabilirsiniz. Bazı kilim modellerinin çamaşır makinesinde yıkanabilir olması ise temizlik konusunu sorun olmaktan çıkarıyor. Daha ne olsun!

Nasıl ki mobilya ya da perde trendleri değişiyorsa kilim modelleri de bu değişimden etkileniyor. Geçmişte otantik ve geometrik kilimler ön plandayken günümüzde bu desenlere ek olarak hasır kilimler de kullanılabiliyor. Bir diğer deyişle klasik modellerin yanı sıra modern kilim modelleri de mevcut. Günümüzde ev dekorasyonunuza uygun kilimi bulmak sandığınızdan daha kolay!

Kilimlerin avantajları nelerdir?

Peki, kilim seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Eğer firmalardan yardım almadan kiliminizin temizliğini kendiniz yapmak istiyorsanız yıkanabilir kilim modellerini tercih etmelisiniz. Kaygan zeminde olabilecek kazaları engellemek için ise seçtiğiniz kilimin kaydırmazlık özelliği olması şart. Eğer dekorasyonunuza uygun bir kilim bulduysanız ama kaydırmazlık özelliği yoksa kilimin alt kısmına, silikon ile nokta şeklinde uygulama yapabilir, kilimin kaymasının ve bir kaza yaşanmasının önüne geçebilirsiniz. Kilimin dokumalarının sık yapılmasının yanı sıra eğer varsa baş ve son saçaklarının özenli ve muntazam bir şekilde kapatılmış olması da kilimin kalitesini gösteren bir detay.

Zevkinize ve ev dekorasyonunuza uygun kilim modelleri Koçtaş’ta sizi bekliyor!

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir