Site icon blog.koctas.com.tr

Şıklık ve Fonksiyonellik Arayışında: Ev Tekstili Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev Tekstili Ürünleri Seçimi Nasıl Yapılır

Ev dekorasyonun üzerinde en detaylı düşünülen konularından birisi perde, havlu gibi tekstil ürünleri seçimi. Çünkü alacağınız ürünler hem zevkinize uymalı, hem de sağlıklı, uzun ömürlü ve kullanışlı olmalı. Biliyoruz, evin tüm bölümlerini düşününce bu kulağa zorlu bir seçim gibi geliyor. 

Peki ev tekstili seçmenin tüm inceliklerini bir kullanım kılavuzu kolaylığında sunsak ne dersiniz? Gelin mutfaktan, banyoya, yatak odasından salona kadar evin tüm bölümlerini birlikte adımlayalım. Doğru ev tekstili ürüne karar vermenizi sağlayacak tüm püf noktalarını paylaşalım, pratik ve doğru bir seçim yapın. İlk adım evin bütün bölümleri için geçerli ipuçlarını öğrenmekte:

İdeal Ev Tekstili Ürünleri Nasıl Seçilir?

İşte estetikten de kaliteden de ödün vermeden ev tekstili alışverişi yapmanın püf noktaları:

Mekana uygun kumaş seçin: İki ana kumaş türü var: Doğal ve sentetik kumaşlar. Doğal kumaşlar, bitki liflerinden ya da hayvanlardan elde ediliyor. En yaygın kullanılan doğal kumaş çeşitleri; pamuk, keten, yün ve ipek. Sentetik kumaşlar da adından anlaşılacağı gibi akrilik, naylon gibi sentetik liflerden üretiliyor. Akrilik, polyester, rayon (viskoz), polar, liyosel en çok tercih edilen sentetik kumaşlar. 

Çarşaf gibi cildinize temas edecek ev tekstili ürünlerinde pamuk, keten gibi doğal kumaş türlerini kullanın. Ancak sık kullanılan ev eşyalarında tercihinizi doğallıktan değil pratiklikten yana yapın. Örneğin likra gibi ütü gerektirmeyen kumaşlardan yapılma ürünleri alın. Kumaş çeşitlerinin özelliklerini de kısa kısa aktaralım:

Dekorasyonu tamamlayan modeller bulun: Kumaş türlerinde olduğu gibi dekorasyonu da evin ihtiyaçlarına göre tasarlayın. Yatak odası, çocuk odası gibi dinlenme alanlarınızda nötr renkler kullanın. 

Salon gibi yaşam alanlarında ise genel dekorasyonu canlandıran seçimler yapın. Örneğin desenli koltuklarınız varsa, kırlentlere düz ve canlı renkli kılıflar takın. Ancak karmaşık bir görüntü oluşmaması için desenli mobilyalarla birlikte desenli kumaşları eşleştirmeyin. 

Evin enerjisini daha da arttırmak için kontrast renklere başvurun. Yeşil bir koltuğun arkasına turuncu perde ya da kahverengi sehpaların altına limon sarısı kilim serin. Banyo ve mutfakta da bu renk oyunlarına başvurmayı unutmayın. Mutfak ve banyonun sadeliğini kırmak için desenli havlu, paspas, örtü gibi tekstil ürünleri seçin.

Şimdi de sıra oda oda ev tekstili seçiminde:

Yatak Odası Tekstili

Salon ve mutfak gibi alanlarda ev tekstili eşyaları genellikle görünür yerlerde bulunuyor. Ancak yatak odasında durum daha farklı. Yatak örtüsü, perde gibi dış katmanların yanı sıra çarşaf, yastık kılıfı gibi pek de görünmeyen eşyalar var. Siz de bu iki ayrımı gözetip, yatak örtüsü, minder gibi dekorasyonu etkileyen eşyalarda şıklığı ön plana alın. Nevresim gibi tekstil ürünlerinde ise sağlık ve konforu gözetin. Öyleyse dıştan içe doğru ilerleyelim:

Ancak sabah kolay uyanabilmesi için çocuk odası perdesinin karartmalı olmamasına dikkat edin. Yatak odanızın dekorasyonuna uygun perdeler ve fiyatları ile ilgili bilgi sizi Koçtaş’ta bekliyor!

Salon Tekstili

Salonu sık kullanıyorsanız, özellikle de evcil hayvan ya da bebeğiniz varsa uzun ömürlü ev tekstili kumaşlarına öncelik verin. Ancak tercihiniz zerafetten yanaysa saten, kadife gibi kumaş türleri de zevkli seçenekler arasında. Salona perde, kırlent gibi eşyaları alırken dikkat edebileceğiniz diğer konular ise şöyle:

Mutfak Tekstili

Fonksiyonelliğe en çok ihtiyaç duyulan alanlardan olan mutfak için tekstil alışverişinde dikkat etmeniz gereken bazı konular var:

Masa örtüsü, runner gibi mutfak tekstili ürünleri ve fiyatları ile ilgili sizi Koçtaş’ta bekliyor.

Banyo Tekstili

Gelelim havlu seçimi, bornoz seçimi gibi konfor kokan alışveriş önerilerine:

Banyo eşyaları alışverişinizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini artık biliyorsunuz. Şimdi banyo tekstili ürünleri ise Koçtaş’ta sizi bekliyor!

Exit mobile version