Site icon

Aman Dikkat! Güneş Çarpmasına Ne İyi Gelir?

Güneş çarpmasına ne iyi gelir

Dönemlik hastalıklar genellikle kış aylarıyla özdeşleştirilseler de aslında yaz mevsiminde de karşılaşabileceğiniz rahatsızlıklar mevcut. Mesela klima çarpması, güneş yanığı ve güneş çarpması bu hastalıklardan… Sağlığınızı tehdit eden, hayat kalitenizi düşüren bu hastalıklara karşı ise önlem almanız şart! Biz şimdi, yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan güneş çarpmasından bahsedeceğiz. Fakat dilerseniz “Yazı Rahat Geçirin: Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir?” ve “Doğru Bilinen Yanlışlardan Uzaklaşın: Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?” yazılarımız sayesinde yaz mevsiminin diğer iki sağlık sorununa da çare bulabilirsiniz. 

Haydi, şimdi, güneş çarpmasını daha yakından incelemeye başlayalım.

Güneş Çarpması Nedir?

Sıcak çarpması olarak da bilinen güneş çarpması, güneş altında uzun süre geçirmekten kaynaklı olarak vücut ısısını ayarlamakla görevli olan mekanizmaların görev yapamaz hale gelmesidir. Hafif belirtilerin yanı sıra ciddi belirtilere ve sonuçlara da neden olabilir. Bu sebeple sıcak çarpması belirtilerini gözlemlediğinizde bir sağlık kuruluşuna gitmenizi öneririz.

Güneş Çarpması Belirtileri Nelerdir?

Güneş Çarpmasında Ne Yapılır?

Evde ya da sokakta… Eğer çevrenizde güneş çarpması belirtilerini gözlemlediğiniz biri varsa ilk müdahaleyi sizin yapmanız gerekebilir. İlk yardım için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Eğer yaptığınız ilk yardım işe yaramıyorsa bir uzmandan tıbbi yardım almalısınız. Bu süreçte hastanın bilinci açıksa su içebilir. Fakat bilinci kapalı olan hastaya kesinlikle içmesi ya da yemesi için bir şey vermemelisiniz.

Güneş Çarpmasından Korunmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Gerekli önlemleri almadığınız takdirde ne yazık ki yaz aylarında güneş çarpması sorununu yaşamak durumunda kalabilirsiniz. Peki, güneş çarpmasından korunmak için neler yapmalısınız?

Son olarak unutmamanız gereken bir şeyin altını tekrar çizmek isteriz: Evde yapacağınız güneş çarpması tedavisi sadece bir ilk yardımdır. Güneş çarpması ciddi sonuçlara neden olabilecek bir durumdur. Bu nedenle ilk yardımın ardından en yakın zamanda uzman bir doktordan yardım almalısınız.

Sağlıklı bir yaz mevsimi geçirmenizi dileriz!

Exit mobile version