Robot Süpürge Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Pratik Çözümler Kategorilere Göre Beyaz Eşya Robot Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Robot Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temizliğe önem vermenize rağmen bazen yaşam alanınızı silip süpürmenin gözünüzde büyüdüğünü, hatta bazı günlerde bunun için zaman bulmakta zorlandığınızı biliyoruz. İşte, son yılların popüler yardımcıları olan robot süpürgeler bu gibi dertlerin hayatınızdan çıkmasını sağlıyor. Eğer siz de bu nedenle robot süpürge almayı planlıyorsanız, ama robot süpürge seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız doğru yerdesiniz! Haydi, başlayalım!

Robot Süpürge Çeşitleri Arasında Karar Verin

Onsuz Temizlik Ne Mümkün! Süpürge Alırken Nelere Dikkat Etmeli?”  yazımızda da bahsettiğimiz gibi nasıl ki elektrik süpürgesinde toz torbalı, toz torbasız, su hazneli gibi pek çok alternatif mevcutsa robot süpürgelerde de farklı tipte cihazlar olduğunu söyleyebiliriz.

Gelin şimdi, robot süpürge tiplerini inceleyelim.

  • Lazer Sistemli (Lidar) Robot Süpürgeler

Robot Süpürge Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Süpürgenin üzerinde, lazer ışını ileten ve yansıyan ışını algılayan küçük bir çıkıntı bulunur. Bu akıllı süpürgelerle evinizin haritasını başarılı bir şekilde çıkarıp temizleyebilirsiniz. Üstelik uygulamalar yardımıyla yasaklı alanlar belirleyip bu seçili alanların temizlenmemesini de sağlayabilirsiniz.

Çıkıntılı bölüm, süpürgenin boyunun daha uzun olmasını sağlayacağı için bu süpürge modeli, mobilyaların alt  boşluklarının 10 cm üzeri olduğu yaşam alanları için uygun olabilir. Ayrıca 100 m²’den büyük alanlarda tercih edilmesi uygun olur.

  • Kameralı Robot Süpürgeler

Kameralı Robot Süpürge

Üst kısmında kamera bulunan ve gördükleri doğrultusunda harita oluşturan robot süpürgelerdir. Harita çıkarma başarısı lazerli cihazlara göre daha azdır. Bir alanın haritasını başarılı bir şekilde çıkarması için birkaç kez çalıştırılması gerekir.

Üst kısmında çıkıntılı alanı olmaması sayesinde yüksekliği daha az olan alanlara girebilir. Mobilya altı boşluklarınız 8 cm ve üzeri ise bu süpürgeyi tercih edebilirsiniz. Bu model, 100 m²’den büyük alanlar için de uygun seçim olabilir.

  • Lazersiz ve Kamerasız Robot Süpürgeler

Robot Süpürge Modelleri

Kamerası ve lazeri olmadan, ön tarafında bulunan hassas tampon sayesinde duvar, mobilya gibi alanlara çarparak alanı temizleyen süpürgelerdir. Bazılarında haritalama özelliği vardır. Haritalama özelliği olan cihazlarda da herhangi bir kamera ya da lazer kullanımı olmadığı için cihaz herhangi bir yere takıldığında ilerliyormuş gibi algılayarak haritayı yanlış çıkarabilir.

Lazersiz ve kamerasız süpürgeler diğer seçeneklere göre daha uygun fiyatlarla alınabilir. Özellikle küçük evler/alanlar için bu tip tercih edilebilir.

Çekim Gücünü İnceleyin

Robot Süpürge Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Normal süpürgelerde olduğu gibi robot süpürge modellerinde de sert zemin ve halıda toz toplama başarısı cihazdan cihaza farklılık gösterebilir. Ev temizliğinde en iyi sonucu alabilmek için akıllı süpürge modelleri arasındaki çekim gücünü karşılaştırmalısınız. Bu arada bazı yeni modeller, halı ve sert zemin arasında emiş gücü seviyesini değiştirme özelliğine sahip. Bu da alan temizleme başarısını artırabilecek bir özellik!

Paspas Özelliği Olup Olmadığına Bakın

Hayatınızı daha pratik kılmak istiyorsanız satın almak istediğiniz akıllı süpürgede paspas özelliği olup olmadığını kontrol edin. Bu sayede akıllı robot süpürge hem süpürme hem silme işlemlerini yapabilir.

Kullanım Kolaylığı Sunan Özelliklere Sahip Olmasına Önem Verin

Robot Süpürge Seçimi

Pratik kullanım sunan bir akıllı süpürge arıyorsanız bazı özelliklere sahip olduğuna emin olmalısınız. İşte, o özellikler:

  • Wi-Fi Bağlantısı

Wi-Fi bağlantılı robot süpürgeleri, uygulamalar yardımıyla yerinizden kalkmadan kontrol edebilirsiniz. Eğer bütçeniz dolayısıyla Wi-Fi özelliğine sahip olmayan bir robot süpürge alacaksanız cihazın uzaktan kumandası olmasına dikkat etmelisiniz.

  • Haritalama Özelliği

Evinizin haritasını çıkarıp bu doğrultuda temizlik yapan akıllı süpürgeler, haritasız cihazlara göre zamansal ve pratiklik açısından daha büyük bir avantaj sağlayabiliyor. Ayrıca bazı robot süpürge modellerinde haritalara sanal duvar, yasaklı alan belirtebiliyor (banyo, merdiven vb) ve alanlara süpürgenin girmemesini sağlayabiliyorsunuz. Bu arada minik bir not: Eğer dubleks bir eviniz varsa birden çok alanın haritasını çıkarıp hafızasına kaydedebilen ürünleri tercih etmenizi öneririz.

  • Şarj Ünitesine Dönüş Özelliği

Çoğu akıllı süpürge, şarjı azaldığında otomatik şarj ünitesine gidip şarj olabiliyor; fakat bu özellik bazı eski süpürge modellerinde yok.

  • Kaldığı Yerden Devam Özelliği

Temizlik sırasında şarjı azaldığı için şarj ünitesine giden bazı süpürgeler, “kaldığı yerden devam özelliği” sayesinde temizledikleri yerleri bir daha temizlemeyerek kaldığı yerden devam ediyor. Bu da hem enerji tasarrufu hem de alanın daha hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlıyor.

  • Zamanlama Özelliği

Wi-Fi bağlantılı ürünlerde olan bu özellik sayesinde süpürgeyi çalıştıracağınız zaman aralığını seçebiliyorsunuz. Yani siz evde yokken bile süpürgenizin çalışması mümkün.

  • Yazılım Güncelleme Özelliği

Akıllı cihazlarda olan bu özellik, robot süpürgelerde de mevcut. Yazılım güncelleme özelliği sayesinde son güncellemelerin olanak verdiği şekilde temizlik yapılabiliyor.

Fırça Sayısı Doğrultusunda Seçim Yapın

Akıllı Robot Süpürge Seçimi

Piyasada tek fırçaya ve iki ön fırçaya sahip olan ürünler mevcut. Çift fırçalı ürünler, zemindeki maddeleri temizleme konusunda daha başarılı olabilir. Süpürgenin ortasında bulunan rulo fırçalar da bir ya da iki tane olabiliyor. Çift rulo fırça, başarılı bir temizlik deneyimi için tercih edilebilir.

Pil Ömrünü İnceleyin

Süpürgenin şarjının uzun gitmesi elbette önemli. Robot süpürge markaları ve modelleri arasında karşılaştırma yaparken pil ömrünü incelemeyi es geçmemeli, pil ömrü seçimini alanın büyüklüğü doğrultusunda yapmaya özen göstermelisiniz.

Ses Seviyesinin Düşük Olmasına Dikkat Edin

Robot Süpürge Fiyatları

“Desibel” (dB) ile belirtilen ses seviyesi elbette süpürgenizi dilediğinizde çalıştırabilmeniz için oldukça önemli. 65 dB, süpürgeler için ideal bir ses seviyesi kabul edilse de daha düşük desibele sahip ürünleri de tercih edebilirsiniz.

HEPA Filtreli Ürünleri Tercih Edin

Elektrik süpürgelerinde ve şarjlı süpürgelerde dikkat ettiğiniz HEPA filtre özelliği akıllı süpürgeler için de önemli bir kriter. HEPA filtreli robot süpürge alarak çekilen tozların temizlik sırasında yeniden havaya karışmasını önleyebilirsiniz.

Toz ve Su Haznesinin Kapasitesini İnceleyin

Yüksek toz ve su haznesi sunan bir akıllı robot süpürge, daha geniş bir alanı verimli şekilde temizleyebilir. Genellikle toz ve su haznesi arka bölümde olan süpürgeler, haznesi yukarıda olanlara göre daha fazla kapasite sunar.

Satın Alma Sonrası Hizmetlerini Değerlendirmeyi Es Geçmeyin

Robot süpürge tavsiyelerini incelerken ve satın almaya karar verirken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de bu! Ürünün garantisinin olup olmadığı, teknik servis ağı, yedek parçasının kolay bulunup bulunmadığı gibi unsurlar, kararınızı verirken mutlaka değerlendirmeniz gerekenler arasında.

İyi robot süpürgeler hangi özelliklere sahip olmalı, paylaştık. Şimdi, sırada bir akıllı süpürge sayesinde hayatınızı daha pratik kılmak var! Bu arada robot süpürge çeşitleri de dâhil, ihtiyacınızı karşılayacak süpürge modelleri Koçtaş’ta sizi bekliyor.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Et!