Kamp Malzemelerinin Bakımı: Uyku Tulumu ve Çadır Nasıl Temizlenir?

kamp-cadiri-ve-uyku-tulumu-nasil-temizlenir

Konforlu bir şekilde kamp yapmanızı sağlayan ve sizi mevsimsel etkenlere karşı koruyan uyku tulumu ve çadır, olmazsa olmaz kamp malzemeleri arasında yer alıyor. Bu ürünleri, ihtiyacınıza cevap verecek şekilde seçmeniz kadar onların temizliğini de aksatmamanız oldukça önemli. Peki, çadır ve uyku tulumu nasıl temizlenir? İşte, bu iki ürünün bakımı hakkında bilmeniz gerekenler:

Uyku Tulumunu Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kampta uyku tulumu kullanırken bazı noktalara dikkat etmek, uyku tulumunuzun kirlenmesini önleyebilir. Bu sayede ürünü daha az yıkayabilir ve sık yıkanma nedeniyle oluşabilecek ısı yalıtımı yetersizliği gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz.

 • Kampta, gün boyunca giydiğiniz kıyafetlerle uyku tulumunun içine girmek, ürünün kirlenmesine neden olabilir. Bu sebeple uyku tulumuna temiz giysilerle girmeye özen göstermelisiniz.
 • Uyku tulumu içliği kullanmak, tulumun içinin daha az kirlenmesine yardımcı olabilir. Üstelik bu içliklerin çoğu çamaşır makinesinde ayrıca yıkanabilir. Bu sayede uyku tulumunun kendisini sık aralıklarla yıkamak zorunda kalmaz, yalıtım özelliğini kaybetmesinin önüne geçebilir ve ürünü daha uzun süre kullanabilirsiniz.
 • Uyku tulumunu her kullanım sonrasında, yani kampta her sabah gölge bir alana sererek ya da asarak havalandırıp silkelemek, uyku tulumu bakımı için yapabilecekleriniz arasında.
 • Gece çadırda oluşan nem sebebiyle uyku tulumu da ıslanabilir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa çadır iyice kuruyana kadar beklemeli ve ardından katlamalısınız. Aksi takdirde küflenme gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu arada “Çözüm Burada: Çadırda Nem Nasıl Önlenir?” yazımızı okuyarak çadırınızın içinin ve dolayısıyla uyku tulumunuzun nemlenmesinin önüne önemli ölçüde geçebilirsiniz.

Uyku Tulumu Bakımı

Uyku Tulumu Temizliği Nasıl Yapılır?

Elbette yatacağınız yerin temiz olmasını istersiniz. Fakat yanlış temizleme uygulamalarının da uyku tulumunuza zarar verebileceğini unutmamalısınız. 

 • Elde veya çamaşır makinesinde yıkamak ya da kuru temizleme yaptırmak… Uyku tulumu temizliği için tercih edebileceğiniz alternatifler mevcut. Şaşırtıcı ama kuru temizleme oldukça sağlıklı bir yöntem gibi görünse de pek çok kampçı tarafından önerilmiyor.
 • Eğer uyku tulumunuzu çamaşır makinesinde yıkamayı düşünüyorsanız öncelikle kullanım talimatlarına göz atmanız faydalı olabilir. Ürünün yıkanmaya uygun olup olmadığı ve program seçimiyle ilgili detaylar bu talimatlarda yer alır.
 • Uyku tulumu çamaşır makinesinde yıkamaya uygunsa hassas yıkamada, 30°C’lik programlar yardımıyla temizleme işlemini yapmak doğru olabilir.
 • Elde yıkama alternatifini tercih edecekseniz öncelikle uyku tulumunu iyice silkelemeli ve ardından bir küvete sermelisiniz. Yıkama ve durulama esnasında kesinlikle sıcak su kullanmamalısınız. Ilık ya da soğuk su ile küveti doldurduktan ve uygun bir temizlik malzemesi ekledikten sonra tulumu ayağınızla ezerek yıkayabilir ve ardından su ile durulayabilirsiniz.
 • Yıkadığınız uyku tulumunu kurutmak için çamaşır kurutma makinelerinin düşük devirli programlarını seçebilirsiniz. Eğer asarak kurutma yöntemini tercih edecekseniz uyku tulumunu direkt güneş görmeyen gölge bir yerde kurutmalısınız. Aksi takdirde ürün, güneş ışığı sebebiyle zarar görebilir.
 • Uyku tulumunu katlamadan önce tamamen kuruduğundan emin olun. Kurumasının ardından birkaç gün daha bekletmek ise ürünün dolgu malzemesinin kabarmasına yardımcı olacaktır.

Uyku Tulumu Temizliği

Çadır Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kamptaki evlerimiz olan çadırların kullanımı sırasında bazı noktalara dikkat etmek, daha pratik bir çadır bakımı sağlayabilir ve çadırınızın ömrünü uzatabilir.

 • Çadır kuracağınız alanın çamur olmaması, çadırınızın kirlenmesini önlemek ve daha konforlu bir kamp deneyimi yaşayabilmek için dikkat etmeniz gerekenlerden.
 • Çadırı kurmadan önce zemini temizlemek de çadır yüzeyinin temiz kalmasına yardımcı olabilir ve çadırın yabancı maddeler nedeniyle zarar görmesinin önüne geçebilir.
 • Mümkünse çadırın içerisinde yemek yememek, ürünün içinin daha temiz kalmasına katkı sağlayabilir.
 • Çadırın nemlenmesini önleyici tedbirler almalı ve çadır tam olarak kurumadan onu katlamamaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda çadırı katlamadan önce iyice silkeleyip çadırın üzerindeki ve zeminindeki yaprak gibi maddeleri uzaklaştırmak da çadır yıkama aşamasında işinizi kolaylaştırabilir.

Çadır Bakımı

Çadır Temizliği Nasıl Yapılır?

Çadırın temizliğini doğru bir şekilde yapmak ürünün kullanım ömrünü doğrudan etkiler. Peki, çadır nasıl yıkanır? İşte, bilmeniz gerekenler:

 • Çadırı kesinlikle çamaşır makinesinde yıkamamalı ve kurutma makinesinde kurutmamalısınız. Çünkü bu hareketler, çadırınızın kumaşının ciddi şekilde zarar görmesine sebep olabilir.
 • Çadırı yıkamak için küveti soğuk ya da ılık su ile doldurabilirsiniz. Çadırı suya bastırdıktan sonra yumuşak bir süngerle ve doğal içerikli bir sabunla yıkayabilirsiniz. Eğer küvetiniz yoksa çadırı bahçe, balkon gibi bir alana naylon örtü sererek de yıkayabilirsiniz.
 • Yıkama aşamasında çadırı kesinlikle çitilememeye dikkat etmelisiniz. Çitileme uygulaması, çadırın su iticilik özelliğini kaybetmesine sebep olabilir.
 • Çadırın dış yüzeyinde oluşan reçine lekelerinden şikâyetçi olabilirsiniz. Peki, reçine lekesi çadırdan nasıl çıkar? Bunun için reçinenin iyice kurumasını beklemelisiniz. Ardından bölgeye buz uygulayarak reçineyi nazik bir şekilde tırnağınızla kazıyabilir, bölgeyi yıkayabilirsiniz.

Çadır Temizliği

Ufak bir kaçamak yaparak güzel bir kamp deneyimi yaşamak istediğinizi biliyoruz. Bu konuda size yardımcı olmak isteriz. Koçtaş Blog’da paylaştığımız kamp içeriklerine göz atarak ihtiyacınız olan kamp ipuçlarına ulaşabilir, hatta “Koçtaş Kamp Tatili Rehberi” sayfamızdan yararlanarak ülkemizdeki kamp yerleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kampta Kişisel Hijyen Nasıl Sağlanır? adlı yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdiden keyifli bir kamp dileriz.