Soğuk Akşamların Kurtarıcısı: Yorgan Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yorgan Temizliği

Soğuk Akşamların Kurtarıcısı: Yorgan Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gardırobunuzda yer alan kalın kazaklarınız, portmantonuzdaki kabanlarınız, ayakkabılıktaki botlarınızla çizmeleriniz soğuk havaların yansımaları. Bunların yanı sıra bir şey daha var ki onsuz kışın keyifli ve iyi bir uyku düşünülemez. Elbette ki yorganlardan bahsediyoruz!

Zihinsel ve fiziksel sağlık için uykunun ne kadar önemli olduğunu “Kendinize İyi Bakın: İyi Uykunun Faydaları” yazımızda anlatmıştık. İyi bir uyku çekebilmek; yatak, yastık ve nevresim seçiminin yanı sıra doğru yatak odası dekorasyonu yapmakla mümkün oluyor. Bu doğrultuda doğru yatak ve uyku grubu ürünlerini tercih edebilmek için aşağıdaki yazılarımızdan yardım alabilirsiniz.

Doğru Yatak Seçimi Neden Önemli? Yatak Nasıl Seçilir?

Rahat Bir Uyku İçin Bilmek Şart: Yastık Nasıl Seçilir?

Nevresim Takımı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Daha Güzel Bir Uyku İçin 5 Yatak Odası Dekorasyon Önerisi

Doğru yorgan seçimi için ihtiyacınız olan ipuçlarını ise şimdi sıralıyoruz. Haydi, başlayalım!

yorgan alırken dikkat edilmesi gerekenler

Yorgan Seçiminde İlk Adım: Kişi Kapasitesi

Yorgan nasıl seçilir?” sorusunun verilmesi gereken ilk cevabı elbette kişi kapasitesi! Yorganlar kişi kapasitesine göre tek kişilik, çift kişilik ve bebek yorganı olmak üzere üç çeşide ayrılıyor. Dolayısıyla hangi yatağınız için yorgan ihtiyacınız varsa öncelikle yatağınızın boyutuna ve kapasitesine uygun ürün seçmelisiniz.

Uyku Sıcaklığı ile Doğrudan Bağlantılı: Dolgu Malzemesi

Yaşadığınız şehir çok soğuk olabilir ve yorganınızdan istediğiniz ısıtma performansını alamayabilirsiniz. Elbette sıcak bir coğrafyada yaşamanız ve seçtiğiniz yorganın ısı tutma kapasitesinin yüksek olması da uyku konforunuzu olumsuz etkileyebilir. İşte, tam da bu nedenle yorgan seçerken dolgu malzemesini göz önünde bulundurmak şart. Şimdi, ihtiyacınıza uygun yorgan önerileri sunmak için dolgu malzemesine göre yorgan çeşitlerine bir göz atalım.

Tela Yorgan

Tela yorganların ısı tutma kapasitesi düşük olduğu için bu yorgan türünü ılıman iklimlerde tercih edebilir ya da mevsim geçişlerinde kullanabilirsiniz.

Mikrojel Yorgan

Nem çekme özelliğine sahip olan ve oldukça sık bir şekilde dokunmuş olan mikrojel yorganların da ısı tutma kapasitesi düşüktür. Yani sıcak iklimlerde yaşıyorsanız mikrojel yorganlar sayesinde uyku sırasında terleme sorununun önemli ölçüde önüne geçebilirsiniz.

Mikrofiber Yorgan

Yumuşak bir yapısı olan ve hacmini uzun yıllar koruyabilen mikrofiber yorganlar, hava sirkülasyonunu başarılı bir şekilde sağlayabildikleri için terleme yapma oranları düşüktür.

Isı Dengeleyici Yorgan

Klima yorgan olarak da bilinen bu yorgan çeşidi, özel hava kanalları sayesinde hava alabiliyor ve keyifli bir uyku çekmenizi sağlarken ter nedeniyle oluşabilecek kokuların önüne geçiyor. Hava kanallarının sağladığı bir diğer avantaj ise ısının homojen olarak dağılabilmesi.

Bambu Yorgan

Sürdürülebilirliğe önem veriyorsanız doğal olması nedeniyle kesinlikle tercih etmenizi önerdiğimiz bambu yorgan, hava geçirgenliği bakımından son derece başarılı ürünlerdir ve vücudunuzun nefes almasına katkı sağlar. Hafif ve yumuşak yapıda olması da bu ürünlerin bir diğer artısı.

4 Mevsim Yorgan

Uyku sırasındaki vücut sıcaklığınızın, uyku kalitesinin üzerinde doğrudan etkisi var. 4 mevsim yorganlar ise çıtçıtlı yapıları sayesinde mevsime uygun olarak düzenlenebiliyor. Soğuk havalarda çift kat, daha sıcak havalarda ise tek kat kullanabilirsiniz.

yorgan-onerileri.jpg

Pamuk Yorgan

Dokuma işlemi sırasında da doğallıklarını yüksek oranda koruyabilen pamuk yorganlar, yumuşaklıklarının yanında havayı içine hapsedebilmeleri sayesinde yalıtım konusunda da oldukça başarılıdırlar.

Kaz Tüyü Yorgan

Isı tutma kapasitesi oldukça yüksek olduğundan kaz tüyü yorganlar en soğuk iklim koşullarında bile sıcak tutar ve böylece uyku kalitenizin yükselmesine yardımcı olur. Buna rağmen bu ürünler, hafif ve yumuşaktır. Ayrıca kaz tüyü yorganların, gıdık tüyü ve sırt tüyü olmak üzere iki tüy çeşidi ile üretilebildiğini ve gıdık tüyü oranı arttıkça sıcak tutma, hafiflik ve yumuşaklık oranı da yükselir.

Yün Yorgan

Doğal, yenilenebilir, dayanıklı, sıcak tutan, sağlıklı bir yorgan seçimi yapmak istiyorsanız yün dolgulu ürünleri tercih edebilirsiniz. Yün yorganlar, ıslaklık hissi vermeden, kuru ağırlıklarının %33’ü kadar nem emebilirler. 

Hijyen Önemli: Yorgan Temizliği

Nevresimlerinizi düzenli olarak değiştirmek olmazsa olmaz. Fakat yastık ve yorgan temizliği de en az nevresim takımlarının temizliği kadar önemli. Kısacası yorgan tercihinde doğru kararı verebilmek için temizlik konusuna da dikkat edilmeli. Örneğin bazı yorgan çeşitleri çamaşır makinesinde yıkanabilirken bazı ürünler ancak kurutmalı çamaşır makinelerinde yıkanabilir.

Yorganınızı temizlerken nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini satış danışmanlarına sorabilir ya da ürünün üzerindeki bilgilendirici kılavuzlara bakarak öğrenebilirsiniz. 

İhtiyacınıza en uygun yorganı seçmek artık çok daha kolay! Dilediğiniz özelliklere sahip yorgan modelleri ile sizi buluşturabilmek için Koçtaş’ta sizi bekliyoruz!