Site icon blog.koctas.com.tr

Zemin Döşemesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Zemin Döşemesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Yer döşemesi, ev dekorasyon stilini en çok etkileyen unsurlardan birisi. Ancak elbette sadece estetik açıdan değil, dayanıklılık ve kullanışlılık özellikleri ile de fark yaratması beklenen bir malzeme. Bu gibi birçok kriteri olduğundan içinize sinen bir tercihte bulunabilmek için bazı noktalara dikkat etmenizi öneririz.

Şunu da hatırlatalım; granit yer döşemesi, ahşap yer döşemesi gibi malzeme odaklı bir araştırma yapmadan önce değerlendirmeniz gereken konular var. İşte evinizde uzun yıllar keyifle kullanabileceğiniz bir döşeme türüne karar vermek için adım adım ele alacaklarınız:

Yer Döşemesi Nasıl Olmalı?

Taş, seramik gibi zamansız güzelliklerin yanı sıra vinil, epoksi gibi bazı alanlarda fonksiyonellik sunan zemin kaplamaları var. Bazılarının klasik tarzı bazılarının da rengarenk görünümü ile ilginizi çekeceğini tahmin ediyoruz. Bu göz alıcı zemin kaplama çeşitleri ile karşılaştığınızda isabetli bir seçim yapmak için önce şu konuları gözden geçirebilirsiniz:

Uzun ömürlü kullanım sağlayacak birkaç zemin döşeme çeşidi buldunuz. Peki şimdi nasıl karar vereceksiniz? Unutmayın, yer döşemesi evin havasını bütünüyle değiştirme potansiyeline sahip. Bu nedenle önce oda oda ev dekorasyonunda nasıl bir tercihiniz olduğunu gözden geçirin. Örneğin country tarzı nötr renklerin hakim olduğu bir oda için mi yoksa vintage tasarımın ağırlıkta olduğu renkli bir alan için mi seçim yapıyorsunuz?

Dekorasyon stilinizi yansıtan renk ve dokuyu keşfettikten sonra da uygulama yapılmadan önce zemin kaplamasının farklı ışıklarda nasıl durduğunu kontrol edin. Banyo gibi genellikle ışık almayan yerlerde akşam lamba ışığında renklerin nasıl gözüktüğünü gözlemleyebilir, veranda gibi güneş ışığını bol alan yerlerde ise sabah ışığında kontrol yapabilirsiniz. Son olarak; genel dekorasyon kuralını hatırlatalım, bol ışık alan odalar için koyu ya da açık renkler, karanlık odalar için de sadece açık tonlar tercih edin. 

Zemin döşemesi seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenleri artık biliyorsunuz. Peki ihtiyacınıza uygun yer döşemesi türü hangisi?

Zemin Döşeme Çeşitleri Neler?

Avantajları, dezavantajları ve kullanım şekilleri ile yer döşemesi çeşitleri şunlardır:

Laminant Yer Döşemesi

Kullanım ve kurulum kolaylığı ile ön plana çıkan laminant zemin döşemesinin özellikleri şunlar:

Granit Yer Döşemesi

Sağlamlığı ve şıklığı ile tercih sebebi olan granit zemin döşemesinin özellikleri şunlar:

Seramik ve Porselen Yer Döşemesi

Gelelim ¨Mutfak yer döşemesi nasıl olmalı?¨ sorusunun cevabına. Seramik ve porselen genellikle mutfak ve banyo zeminlerinde kullanılıyor. İki döşeme türünün görünümleri birbirine benzese de yapılarında bazı değişiklikler var. Seramik ve porselen kaplamanın farklarını öğrenerek evinize uygun bir seçim yapabilirsiniz:

Tercihiniz seramikten yanaysa seramik alırken dikkat edilmesi gerekenleri derlediğimiz ¨Seramik Nasıl Döşenir?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Vinil, PVC (Plastik)Yer Döşemesi

PVC yer döşemesi veya plastik yer döşemesi olarak da bilinen vinil kaplama, granit ya da seramik karonun tersine sentetik bir madde. Yumuşaklığı ile dikkat çeken vinil döşemenin özellikleri ise şöyle:

Masif Ahşap Yer Döşemesi

En kaliteli zemin döşemelerinden biri olan masif parkenin avantajları ve dezavantajları şunlar:

Tamir gerektiren durumlarda tek tek parçaları sökülüp yenilenebilir. Tüm zeminin değişmesi gerekmez. Ancak yeni parça aynı ağaçtan olmayacağı için parkeler arasında renk farkı belli olur. Bu nedenle yeniden cilalanması gerekebilir.

Neyse ki Ustabilir ile size en yakın yer döşeme ve kaplama ustalarına ulaşıp teklif almak çok kolay. Masif parke ya da zemin değişim ihtiyaçlarınız için Ustabilir’i ziyaret edebilirsiniz.

Zemin döşemesi seçerken dikkat edilmesi gereken konuları derledik. Şimdi sıra evinize en uygun yer döşemesini seçmekte. Laminant parke gibi ihtiyacınız olan yer döşemesi malzemeleri ise Koçtaş’ta sizi bekliyor!

Exit mobile version