Kışın daha sıcak hissetmenin yolları.
Gündem “Isınamıyorum!” Diyenlere: Daha Sıcak Bir Ev İçin İpuçları

“Isınamıyorum!” Diyenlere: Daha Sıcak Bir Ev İçin İpuçları

Kabul edelim ki soğuk kış günlerinde bir an önce eve gitmek istememizin nedenlerinden biri de soğuk havayı dışarıda bırakıp sıcacık evlerimize kavuşmak. Peki ya, eviniz istediğiniz düzeyde ısınmıyorsa ne yapacaksınız? Hiç merak etmeyin; şimdi vereceğimiz evi ısıtmanın püf noktaları sayesinde daha sıcak yaşam alanları mümkün! Haydi, yılın ilk karı yağdığında hissedilen heyecanla “Evi ısıtmak için ne yapmalı?” sorusunun yanıtlarını sıralamaya başlayalım.

Radyatörler Sorunsuz Çalışıyor mu?

Kış aylarında adeta kombine bilet alıp önünde yer ayırtılan kalorifer petekleri yani radyatörler, yaydıkları ısı sayesinde evinizin ısınmasını sağlıyor. Peki, radyatörlerinizin maksimum performansı gösterdiğine emin misiniz? Bu konuda kesin bir cevap veremiyorsanız hemen radyatörlerinizi kontrol etmelisiniz çünkü sorunlu radyatörler, evinizin ısı derecesini olumsuz etkileyebilir.

Radyatörleri kontrol etmek için yapmanız gerekenler ise oldukça basit.

  • Kombinizi açtıktan sonra kalorifer peteklerine dokunun.
  • Eğer alt kısım sıcak, üst kısım soğuksa radyatörlerinizde hava var demektir.
  • Sorun tam tersiyse yani alt kısım soğuk, üst kısım sıcaksa buradan radyatörlerinizin bir uzman yardımıyla temizlenmesi gerektiği mesajını almalısınız.

Evi Isıtmanın Püf Noktaları

  • Radyatörün havası nasıl alınır?

Peteklerin alt bölümünün sıcak, üst bölümünün soğuk olduğunu fark ettiniz. Bu durumda peteklerin havasını almak için kolları sıvamalısınız. Merak etmeyin; bu oldukça basit bir uygulama.

  • Kombinizi kapatın.
  • Küçük bir kova alıp vananın altına koyun.
  • Radyatörlerin yanında bulunan küçük vanayı düz bir tornavida ya da purjör vanasıyla yavaşça gevşetin.
  • Ardından su akmaya başladığında vanayı yeniden kapatın.
  • Kombinizi açın ve bar değeri düşükse kombinin suyunu açıp 1,5 ila 2 bar arasında ayarlayın.

Havaları alındıktan sonra radyatörlerinizin sağlıklı bir şekilde çalıştığını göreceksiniz. Bu arada bu işlemi kombiniz kapalıyken yapmanız gerektiğini hatırlatalım.

Radyatörlerin havasının alınması ya da radyatör iç temizliğinin yanı sıra radyatörün ızgaralarında biriken tozları temizlemek de sıcak havanın iletilmesi konusunda söz sahibi. Radyatör temizliği hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için “Isı Tasarrufunda O da Söz Sahibi: Radyatör Bakımı Nasıl Yapılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Evi Nasıl Isıtırım

Radyatörlerin Isıyı Yayması İçin Ortam Yaratın

Yaptığınız kontrollerin ardından radyatörlerinizin sorunsuz bir şekilde çalıştığına eminsiniz. Fakat ısının etkisini artırmak ve daha iyi yayılmasını sağlamak için birkaç noktaya daha dikkat etmelisiniz.

Öncelikle radyatörlerinizin önünde ısıyı çekebilecek herhangi bir mobilya varsa onu radyatörün önünden çekmelisiniz. Radyatörün arkasında bulunan duvarın ısıyı çekmesini engellemek için ise peteğin hemen arkasına bir alüminyum fon koyabilirsiniz. Eğer alüminyum fon koymak istemezseniz radyatör arkalığı olarak kullanabileceğiniz ısı yalıtım ürünleri de bu konuda size yardımcı olabilir. Bu madde sayesinde evi ısıtmanın en ekonomik yollarından birini de uygulamış olursunuz.

Evi Isıtma Yöntemleri

Pencereleri Kapıları Kontrol Edin, Isının Kaybolmasına İzin Vermeyin

“Camı/Kapıyı kapat da ev soğumasın.” deseniz de ne yazık ki bazen bu çözüm olmuyor çünkü ev ısıtma sistemleri çalışıyor olsa, pencereleriniz ya da kapılarınız kapalı olsa bile soğuk havanın evinize girmesi mümkün. Bu nedenle ısı yalıtımı yapmanız oldukça önemli. Sıcak havanın gitmesine neden olan bölgeleri kapı-pencere bandı ile kapayabilir ya da varsa çatlak camlarınızı değiştirebilirsiniz. 

Evi Isıtmanın Pratik Yolları

Halı ve Perdelerden Faydalanın

Nasıl ki siz kış mevsiminde kalın kazaklarınızı, montlarınızı giyiyorsanız evinizin ısınması ve sizi de ısıtması için mevsime uygun olması şart. Peki, bunu evinizde nasıl uygulayacak ve evi ısıtırken nasıl bir yol izleyeceksiniz? Cevap oldukça basit: Evinizde açık zemin bırakmayacaksınız!

Tercih ettiğiniz ev dekorasyonunda halı kullanımını minimumda tutmuş olabilirsiniz, ama burada söz konusu kış! Evinizin açık zeminlerini küçük halı ya da kilimlerle örterek ısının evde kalmasını ve evin soğumasını engelleyebilirsiniz. Evinize uygun halı ve kilim modellerini bulmak için Koçtaş’a göz atmanız yeter.

Halılar ya da kilimler serildikten sonra evi ısıtma yöntemlerinden birini daha uyguladınız demektir. Hava derecesinin daha çok düşük sıcaklıklarda olduğu akşam saatlerinde kalın perdelerinizi çekip soğuğun eve daha az girmesini sağlamak da yararlanabileceğiniz evi ısıtmanın pratik yollarından bir diğeri.

Evi Isıtmak İçin Ne Yapmalı

Isı İzolasyonu Çözümlerini Değerlendirin

“Evi nasıl ısıtırım?” sorusuna en etkili çözümlerden biri de hiç kuşkusuz yaşam alanlarınıza ısı izolasyonu yaptırmak! Bunun için iki yol var: Mümkünse aynı binayı paylaştığınız komşularınızla anlaşıp dış cephe mantolama yaptırabilir, bu mümkün değilse de yaşam alanınıza iç cephe mantolama yaptırabilirsiniz. Ayrıca ısı izolasyonu uygulamalarının sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da enerji tasarrufu sağlayabildiğini belirtmeden geçmeyelim. Çünkü ısı izolasyonu, iç ve dış mekân arasındaki ısı geçişini engelleyebilir.

Isı izolasyonu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız “Sıcacık Evler ve Tasarruf Hayal Değil: Isı İzolasyonu” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Tüm bu maddeleri uyguladık sonra yapılacak tek şey var: Sıcacık evinizde kışın tadını çıkarmak!

Paylaş

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.