Kışın daha sıcak hissetmenin yolları.

“Isınamıyorum!” Diyenlere: Daha Sıcak Bir Ev İçin İpuçları

Bu günlerde yoldan geçen 10 kişiyi durdursak ve “Aklınıza gelen ilk şeyi söyleyin.” desek belki de 9 kişiden “Çok soğuk, üşüyorum.” gibi serzenişler duyabiliriz. Çünkü yaz sıcaklarından bunalınca, gelmesi dört gözle beklenen kış, o günleri tamamen unutturmak ister gibi aşırı soğuk oluyor. Dışarıdayken bir an önce kendinizi eve atma isteği de bundan değil mi zaten? Peki ya, eviniz istediğiniz düzeyde ısınmıyorsa? Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız içerisinde olduğunuz mutsuz ruh halinden çıkın çünkü evi ısıtmanın püf noktalarını sıralamaya başlıyoruz! Bu öneriler sayesinde daha sıcak bir evde yaşayacağınızı, yılın ilk karı yağdığında hissedilen mutlulukla söylüyoruz.

Radyatörler Sorunsuz Çalışıyor Mu?

Kış aylarında adeta kombine bilet alıp önünde yer ayırtılan kalorifer petekleri yani radyatörler, yaydıkları ısı sayesinde evinizin ısınmasını sağlıyor. Peki, radyatörlerinizin maksimum performansı gösterdiğine emin misiniz? Bu konuda kesin bir cevap veremiyorsanız hemen radyatörlerinizi kontrol etmelisiniz çünkü sorunlu radyatörler, evinizin ısı derecesini olumsuz etkileyebilir.

Radyatörleri kontrol etmek için yapmanız gerekenler ise oldukça basit. Kombinizi açtıktan sonra kalorifer peteklerine dokunun. Eğer alt kısım sıcak, üst kısım soğuksa radyatörlerinizde hava var demektir. Radyatörlerin yanında bulunan küçük vanayı düz bir tornavida ya da purjör vanasıyla yavaşça gevşetin. Radyatörlerinizin havaları alındıktan sonra sağlıklı bir şekilde çalıştığını göreceksiniz. Bu arada bu işlemi kombiniz kapalıyken yapmanız gerektiğini hatırlatalım.

Eğer sorun tam tersiyse yani alt kısım soğuk, üst kısım sıcaksa buradan radyatörlerinizin bir uzman yardımıyla temizlenmesi gerektiği mesajını almalısınız.

Evin ısınması için radyotörün düzgün çalışmasının önemi.

Radyatörlerin Isıyı Yayması İçin Ortam Yaratın

Yaptığınız kontrollerin ardından radyatörlerinizin sorunsuz bir şekilde çalıştığına eminsiniz. Fakat ısının etkisini artırmak ve daha iyi yayılmasını sağlamak için birkaç noktaya daha dikkat etmelisiniz. Öncelikle radyatörlerinizin önünde ısıyı çekebilecek herhangi bir mobilya varsa onu radyatörün önünden çekmelisiniz. Radyatörün arkasında bulunan duvarın ısıyı çekmesini engellemek için ise peteğin hemen arkasına bir alüminyum fon koyabilirsiniz. Eğer alüminyum fon koymak istemezseniz radyatör arkalığı olarak kullanabileceğiniz ısı yalıtım ürünleri de bu konuda size yardımcı olabilir. Bu madde sayesinde evi ısıtmanın en ekonomik yollarından birini de uygulamış olursunuz.

Pencereleri Kapıları Kontrol Edin, Isının Kaybolmasına İzin Vermeyin

“Camı/Kapıyı kapat da ev soğumasın.” deseniz de ne yazık ki bazen bu çözüm olmuyor çünkü ev ısıtma sistemleri çalışıyor olsa, pencereleriniz ya da kapılarınız kapalı olsa bile soğuk havanın evinize girmesi mümkün. Bu nedenle ısı yalıtımı yapmanız oldukça önemli. Sıcak havanın gitmesine neden olan bölgeleri kapı-pencere bandı ile kapayabilir ya da varsa çatlak camlarınızı değiştirebilirsiniz.

Pencere yalıtımının önemi.

Halı ve Perdelerden Faydalanın

Nasıl ki siz kış mevsiminde kalın kazaklarınızı, montlarınızı giyiyorsanız evinizin ısınması ve sizi de ısıtması için mevsime uygun olması şart. Peki, bunu evinizde nasıl uygulayacak ve evi ısıtırken nasıl bir yol izleyeceksiniz? Cevap oldukça basit: Evinizde açık zemin bırakmayacaksınız. Tercih ettiğiniz ev dekorasyonunda halı kullanımını minimumda tutmuş olabilirsiniz ama burada söz konusu kış! Evinizin açık zeminlerini küçük halı ya da kilimlerle örterek ısının evde kalmasını ve evin soğumasını engelleyebilirsiniz. Evinize uygun halı ve kilim modellerini bulmak için Koçtaş’a göz atmanız yeter.

Halılar ya da kilimler serildikten sonra evi ısıtma yöntemlerinden birini daha uyguladınız demektir. Hava derecesinin daha çok düşük sıcaklıklarda olduğu akşam saatlerinde kalın perdelerinizi çekip soğuğun eve daha az girmesini sağlamak da yararlanabileceğiniz evi ısıtmanın pratik yollarından bir diğeri.

Evi ısıtmak için halı ve kilim kullanımı.

Tüm bu maddeleri uyguladık sonra yapılacak tek şey var: Sıcacık evinizde kışın tadını çıkarmak!

Paylaş

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Et!
This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for koctas needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

%d blogcu bunu beğendi: