Elektrikli süpürge seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Onsuz Temizlik Ne Mümkün! Süpürge Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İster bahar temizliği gibi büyük bir temizliğe girişin, ister haftalık düzenli olarak yaptığınız temizlik için kolları sıvayın, “temizlik” denilen şey elbette süpürgesiz olmaz! Yaptığınız temizliğin de hakkını vermek istediğinizi biliyoruz. İşte, tam da bu nedenle temizlik denildiğinde akıllara gelen ilk ürün olan süpürgeyi seçerken istediğiniz performansı alabilmeniz için ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. O halde sizin için en iyi elektrikli süpürge hangisi, bulmanıza yardımcı olalım! İşte, süpürge alırken dikkat edilecek hususlar:

İhtiyacınıza Cevap Verecek Süpürge Tipine Karar Verin

“Süpürge” denildiğinde çoğu kişinin aklına ilk olarak elektrikli süpürgeler gelse de aslında tercih edebileceğiniz farklı süpürge tipleri bulunuyor. Bu nedenle öncelikle süpürge çeşitleri hakkında bilgi vermekte fayda var.

Elektrikli Süpürgeler

Çalıştırmak istediğinizde fişini prize takmanız gereken süpürge çeşitlerine verilen ad olduğunu zaten biliyorsunuz, ama elektrik süpürgeleri de kendi içinde ayrılıyor. Bu nedenle “Elektrik süpürgesi almak istiyorum.” dediğinizde öncelikle bu alt kategorileri incelemelisiniz.

Toz torbalı süpürge nedir?

  • Toz Torbalı Elektrik Süpürgeleri: Süpürme işlemi sırasında süpürgenizin çektiği toz ve kırıntı gibi şeyleri süpürge torbasına hapsediyor. Torba dolduğunda çekip kolayca çıkarabiliyor ve yerine yeni torbayı takıp çalıştırabiliyorsunuz.
  • Toz Torbasız Elektrik Süpürgeleri: Toz torbasız süpürge çeşitleri, tozu torbaya değil haznesine alıyor. Bu sayede süpürge torbasına ihtiyaç duymuyor ve tasarruf edebiliyorsunuz. Hazne dolduğunda ise hazneyi yerinden çıkarıp içindekileri direkt olarak çöpe boşaltabiliyorsunuz.
  • Su Filtreli Elektrik Süpürgeleri: Hazneye su doldurulması gerekiyor. Tozlar bu suyun içine hapsediliyor.
  • Islak ve Kuru Elektrik Süpürgeleri: Hem ıslak hem de kuru zeminlerin temizlenmesinde kullanılabiliyor. Yani bu süpürge tipi sayesinde hem halınızı hem de zemininize dökülen suyu süpürebiliyorsunuz.
  • Dikey Elektrikli Süpürgeler: Hem toz torbalı hem de toz torbasız çeşitleri bulunan ve çubuk süpürge olarak da bilinen dikey süpürgeler genellikle evi hızlıca, tabiri caizse üstünden temizlemek isteyenler için uygun.

Şarjlı Süpürgeler

Bataryası şarj edildikten sonra kablosuz olarak kullanılabilen süpürge çeşitleridir. Şarjlı süpürgeleri kendi arasında ikiye ayırabiliriz. “Şarjlı süpürge alırken nelere dikkat etmeli?” sorusunun en önemli cevabı ise emiş gücü ve kullanım süresidir.

Şarjlı el süpürgesi ne iş yarar

  • Şarjlı El Süpürgeleri: Tüm evi temizlemek için değil; belirli, küçük alanları temizlemek için kullanılabilen süpürgelerdir. Örneğin küçük çocuğunuz koltukta yemek yedikten sonra bu süpürgeler sayesinde kırıntıları süpürebilirsiniz.
  • Dikey Şarjlı Süpürgeler: Genellikle toz hazneli olan dikey şarjlı süpürge çeşitleri kolayca hareket ettirilebilir. Eğer süpürge tercihinizde konfor önemliyse çubuk şarjlı süpürgeler ilk seçeneğiniz olabilir.

Toz Toplama Sınıfı ve Süpürge Başlıkları Memnuniyetinizde Etkili

Tabiii ki süpürge seçimi sırasında en çok incelenmesi gereken noktalardan biri, süpürgenin emiş gücü. Peki, elektrik süpürgesi alırken emiş gücü kaç olmalı? Tam da bu noktada yanlış bilinen bir durumu açıklamakta fayda var. Çoğu kişi tarafından süpürgenin emiş gücünü belirttiği düşünülen watt, aslında motor gücünü yani tüketilen enerjiyi belirtiyor. Diğer deyişle gücü watt olarak ne kadar yüksek bir ürün alırsanız o kadar çok enerji tüketirseniz ve enerji tasarrufundan uzaklaşırsınız. Enerji tasarruflu bir ürün alabilmek için watt değerine ve harflerle ifade edilen enerji sınıflarına dikkat etmeniz gerekiyor.

Peki, emiş gücü yüksek bir süpürge almak için neye dikkat etmelisiniz? Bu konuda incelemeniz gereken nokta, sert zeminde ve halıda toz toplama sınıfı. Enerji sınıflarında olduğu gibi toz toplama sınıflarında da alfabede ilerledikçe verimlilik azalıyor. Yani B toz toplama sınıfına dâhil olan bir süpürge, D toz toplama sınıfındaki süpürgeye göre daha iyi bir emiş gücüne sahip. Tüm bu bilgilere enerji etiketlerinden ulaşabilirsiniz. Enerji tasarrufu edebilmeniz için size yol gösterecek enerji etiketleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye “Enerji Tasarrufu Etmek İsteyenlerin Dostu: Enerji Etiketlerindeki Bilgiler Ne Anlama Geliyor?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Emiş gücünün yanı sıra, almayı düşündüğünüz süpürgenin sahip olduğu fırçaların da memnuniyetiniz üzerinde etkili olabileceğini belirtmeden geçmeyelim. Örneğin evinizi küçük bir dostunuzla paylaşıyorsanız evcil hayvan süpürge başlığına sahip bir ürün tam size göre demektir! Süpürgenizi seçtikten sonra dilerseniz “Evde Evcil Hayvan Besleyenler İçin Temizlik Önerileri” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Elektrikli süpürgenin ses seviyesi

Komşuları Rahatsız Etmemek Önemli: Ses Seviyesi

Hem ailenizin hem de komşularınızın rahatsız olmaması için süpürge ses seviyesi oldukça önemli. “Aldığım elektrikli süpürge sessiz olsun.” diyorsanız tercihinizi düşük desibele (dBA) sahip ürünlerden yana kullanmalısınız. Süpürgelerin ses seviyeleri, süpürge modellerine göre değişiklik gösterebiliyor, ama çok yüksek ses seviyesi olmayan bir süpürge almak için 80 dBA’yı geçmeyecek ürünleri tercih etmenizi önerebiliriz.

HEPA Filtreli Ürünler Hem Temizlik Hem Sağlığınız İçin İdeal

Süpürgeleri incelerken HEPA filtre kavramıyla da karşılaşacaksınız. HEPA 13, HEPA 14 gibi farklı sınıfları bulunan HEPA filtrelerde sayı değeri arttıkça başarı oranı da artıyor. Peki, HEPA filtreler ne işe yarıyor?

HEPA filtre özelliği, “Süpürge alırken nelere dikkat etmeliyiz?” sorularından biri arasında yer alıyor. HEPA filtreye sahip süpürgeler, çektikleri toz partiküllerini tekrardan havaya karıştırmama konusunda daha başarılı oluyor. Örneğin HEPA 14 filtre; 0,3 mikrona kadar olan ince toz parçacıklarını havaya karıştırmama konusunda %99,98 oranında bir başarıya sahip. HEPA filtreli süpürgeler, yaptığınız temizliğin hakkını vermenizi sağlamanın yanı sıra sağlık için de oldukça büyük fayda sağlıyor ve özellikle alerjisi olan insanlar tarafından tercih ediliyor. Eğer siz de toz alerjisinden muzdaripseniz HEPA filtreli süpürgeleri değerlendirebilir ve “Toz Alerjisi Olanlar İçin Evde Tozlardan Kurtulma Rehberi” yazımızı okuyabilirsiniz.

Hepa filtre nedir?

Elektrikli süpürge fiyatlarını ve modellerini inceleyip ihtiyacınız olan süpürgeyi bulmak için Koçtaş’ı ziyaret edebilirsiniz!

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koctas

Takip Et!
This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for koctas needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

%d blogcu bunu beğendi: