Duvardaki Küf Nasıl Çıkar
Akıllı Çözümler Çözüm Aradığınızı Biliyoruz: Evde Küf Neden Olur, Evdeki Küfle Nasıl Başa Çıkılır?

Çözüm Aradığınızı Biliyoruz: Evde Küf Neden Olur, Evdeki Küfle Nasıl Başa Çıkılır?

Sağlıksız bir ortam, kötü bir görünüm, rahatsız edici bir koku… Ne yazık ki küf bazı yaşam alanlarının sorunlarından biri. Bu yazıyı okuduğunuza göre sizin de küf oluşumunu engellemek ve evdeki küfe kesin çözüm bulmak istediğinizi tahmin ediyoruz. Peki; evdeki küf nasıl temizlenir ve evde küfü önlemenin yolları nelerdir?

Evde Küf Neden Olur?

Evde küf sorununun nedeninin, oda ya da noktalardaki nemlilik olduğunu söyleyebiliriz. Nem oranı yüksek olduğunda veya havasız kalan ortamlarda rutubet ile küf sorunu görülebilir.

Yalıtımın iyi olmaması nedeniyle duvarların dışarıdan su alması, hava sirkülasyonunun yetersiz olduğu noktalarda duvarların nemli kalması (genellikle banyo ve mutfak gibi alanlarda), su sızıntıları gibi sorunlar da “Duvar küfü nasıl oluşur?” ya da “Tavanda küf neden olur?” gibi soruların yanıtlarından olabilir.

Rutubetli Evde Oturmanın Zararları Nelerdir?

Nem seviyesinin yüksek olması, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir. Nem oranı yükseldiğinde akarlar ve mantar gibi insan vücudu için alerjen olabilecek organizmaların sayıları artabilir, ayrıca astım gibi sağlık sorunlarının semptomları daha ağır bir hal alabilir. Bu sebeple sadece görünüm ve kötü koku nedeniyle değil, sağlığınız açısından da evde oluşan küfe çözüm bulmanız gerekiyor. 

Evde Küfü Önlemek İçin Ne Yapmalı

Duvardaki Küf Nasıl Temizlenir?

Evinizdeki rutubet nedeniyle oluşan duvardaki ya da tavandaki küfü temizlemek için oldukça basit adımları izlemeniz yeterli:

  • Temizlik eldiveninizi giyin ve temizlik esnasında sağlığınızın olumsuz etkilenmemesi için maskenizi takın.
  • Çamaşır suyu ya da çamaşır suyu içeren bir temizleyici ürünü alana dökün ve en az 10 dakika bekletin. Dilerseniz bunun için küf çözücü özel temizlik ürünlerinden de yararlanabilirsiniz.
  • Eğer çamaşır suyu ile temizlik yaptıysanız son olarak hafif nemli bir bezle alanı silin. Küf temizleyici bir üründen yardım aldıysanız kullanma talimatlarını da dikkate alarak küflü alanı silin ya da su ile yıkayın.

Duvardaki küf lekesi nasıl çıkar?” sorusunun yanıtı oldukça basit olsa da ne yazık ki bu, duvardaki küfe kesin çözüm değil. Söz konusu küf sorununun nedenini öğrenmelisiniz. Örneğin duvarınız su mu alıyor, yoksa alan uzun süre havasız kaldığı için mi bu sorunla karşılaşıyorsunuz? En sağlıklı çözüme ulaşmak için neme neden olan ana sorunu bulmalısınız.

Duvardaki Küf Nasıl Temizlenir

Küfü Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Siz de bu sorunu yaşayan pek çok insan gibi evdeki küf nasıl gider merak ediyorsunuz. O halde şimdi; evde küflenme nasıl engellenir, önemli püf noktaları nelerdir, konusuna değinelim.

  • Odaların tavanlarında ya da duvarlarında oluşan küfün sebebi, yalıtımın sorunlu olması nedeniyle binanın su alması olabilir. Bu soruna en sağlıklı çözüm ise mantolama! Gözünüz korkmasın; ihtiyacınız olan ve sorununuza çözüm sunabilecek mantolama ustaları, Ustabilir’de sizi bekliyor!
  • Eğer binanın dışıyla bağlantılı olmayan koridor duvarlarında ya da ara katta yaşamanıza rağmen tavanda küf oluşumu söz konusuysa neden, su tesisatındaki sorun olabilir. Gerekli tadilatı yaptırarak su sızıntısına neden olan bu problemi çözebilirsiniz. Bu arada su tesisatı ustalarını da Ustabilir sayesinde bulabileceğinizi not düşelim.
  • Yemek pişirildiği için mutfak ve duş alındığı için de banyo, neme direkt maruz kalan yerler. Yemek pişirdikten sonra mutfağı, duş aldıktan sonra banyoyu havalandırarak yüksek nemi alandan çıkarabilirsiniz.
  • Alandaki yüksek nemin küfe neden olabileceğinden bahsetmiştik. Ev içerisinde çamaşır kurutmak ise nem oranının yükselmesinin nedenlerinden biri olabilir. Bu sebeple çamaşırlarınızı balkonda kurutmanız oldukça önemli. Eğer balkonunuz bunun için yeterli değilse ya da bir balkonunuz yoksa çözüm çamaşır kurutma makineleri!
  • Evde nem dengesini sağlayabilmek için evi her gün düzenli olarak havalandırmalısınız. Ayrıca nem cihazları da bu konuda size yardımcı olabilecek süper kahramanlar!
  • Küften kurtulma yollarından bir diğeri ise rutubet olan alanlarda bitkiye yer vermemek ya da daha az bitkiye yer vermek. Bitkiler nem seviyesini yükselttiği için küf oluşmasına neden olabilir.

Son olarak “Evdeki küf kokusu nasıl giderilir?” sorusuna kesin çözüm sunan bir yanıt bulabilmek için evdeki küf sorunu yok etmeniz gerektiğini belirtelim.

Umarız, önerilerimiz sayesinde evdeki küften en yakın zamanda kurtulursunuz.

Sağlıklı günler dileriz!

Paylaş

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Et!