Su arıtma cihazı nedir, ne işe yarar?

İçme Suyu Masrafınıza Son Verin: Su Arıtma Cihazı Nedir, Ne İşe Yarar?

Susuz bir hayat düşünebiliyor musunuz? İmkânsız! Peki, tüm canlıların yaşam kaynağı olan su ihtiyacınızı nasıl karşılıyorsunuz? Ülkemizde su ihtiyacı genellikle evlere alınan damacanalar ya da marketlerden alınan şişe sular ile karşılanıyor. Fakat dünyadaki içilebilir su oranı gitgide azalıyor. Ayrıca su ihtiyacını bu şekilde karşılamak -siz farkında olmasanız da- bütçenizi olumsuz etkiliyor. Peki, bunun çözümü ne? Elbette ki teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza giren su arıtma cihazları!

Su Arıtma Cihazları Nasıl Tasarruf Sağlar?

Evinize her ay 5 adet 19 litrelik damacanada su sipariş ettiğinizi düşünelim ve damacanın tanesi 10 TL olsun. Bu durumda evde aylık 50 TL içme suyu masrafınız var demektir. Oysaki musluk suyunu arıtmayı tercih eder yani arıtma cihazı kullanırsanız aynı miktarda suyu yaklaşık 50 kuruşa mal edebilirsiniz. Yani her ay neredeyse 50 TL tasarrufta olursunuz!*

Su Arıtma Cihazı Nedir?

Anneleriniz, babalarınız, hatta belki de çocukluğunuzda siz, “Biz eskiden musluktan su içerdik.” cümlesini duymuş ya da söylemişsinizdir. Peki; artık neden evlerimizin, iş yerlerimizin musluklarından akan suyu içemiyoruz? Bunun nedeni tabii ki doğanın ve dolayısıyla su kaynaklarının kirlenmesi! Oysa musluğunuzdan akan suyu, içeriğinde bulunan zararlı içerikleri ayrıştırdıktan sonra içmeniz mümkün. İşte, bu ayrıştırmayı sağlayan yani musluk suyunu içilebilir hale getiren de su arıtma cihazları!

Su arıtma cihazı nedir?

Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır?

Musluğunuzdan akan suyu temiz, sağlıklı ve lezzetli hale getiren su arıtma cihazları, suyu tek aşamada değil, birkaç aşamanın ardından içilebilir kıvama getirir.

  • Su arıtma sistemlerinin ilk aşaması, sedement filtredir. Bu filtre; musluktan akan sudaki tortuları, çamuru ve kumu arındırır. Sedement filtreden geçen su, granül aktif karbon filtreye iletilir.
  • Tanecikli aktif karbon partiküllerden oluşan bu kısımda su, klordan ve suya koku veren gazlardan arındırılır.
  • Bir sonraki aşama ise aktif karbon filtredir. Blok halinde bulunan karbon; suyu renk, tat ve koku bakımından iyileştirerek membran filtreye iletir.
  • Membran filtre, su arıtma cihazlarında yer alan en önemli bölümlerden biridir. Su bu bölümde kimyasallardan, bakterilerden ve mikroplardan tamamen arınır. Temiz su elde etmenizde büyük katkısı bulunan bu filtre, milimetrenin 10 milyonda 1’i kadar küçük gözeneklere sahiptir. Bu gözeneklerden organizmaların geçme şansı yoktur.
  • Membran filtrede tamamen arınan su, bu aşamadan sonra su tankına iletilir. Su tanklarının konumu, cihazdan cihaza farklılık gösterebilir. Örneğin evlerde kullanılan küçük su arıtma cihazlarında su tankı ürünün içerisinde, daha büyük ürünlerde ise cihazdan harici olarak bulunabilir.
  • Bataryanızı açtığınızda su deposu içerisinde bulunan su, sistem içerisinden itilerek musluğunuzdan akar. Fakat bazı su arıtma cihazlarında post mineralize karbon filtre de bulunur. Bu filtre, Hindistan cevizi kabuğu sıkıştırılarak oluşturulur ve suyun vücudunuz için gereken mineraller bakımından zenginleşmesini sağlar.

Bu 5 aşamalı cihazların yanı sıra su arıtma cihazı 8 aşamalı ya da 7 aşamalı da olabilir.

Su arıtma cihazı nasıl çalışır?

Su Arıtma Cihazının Faydaları Nelerdir?

Şebeke suyundan arıtılmış su sunan ve gönül rahatlığıyla içilebilir, kullanılabilir su elde edilmesini sağlayan su arıtma cihazının faydaları oldukça fazladır.

  • Sağlıksız koşullarda elde edilen damacana sular da bulunmaktadır. Oysa bu cihazlar, en sağlıklı ve en güvenilir içme suyunu size sunar.
  • Damacana içme sularını almak için ekstra bir bütçe ayırmanız gerekmez. Bu da su masrafından kurtulmanıza ve tasarruf etmenize yardımcı olur.
  • Şebeke suyundaki kalsiyum ve magnezyum nedeniyle su içilecek kıvamda olmaz, tadı acı olur ve sağlıklı değildir. Ayrıca yemeklerde ya da sıcak içeceklerde kullanılan musluk suyunda bulunan kireç, filtreli yapısı olan su arıtma cihazlarında ayrıştırılır ve sadece içme suyu değil, kullanılan suda da hem sağlığınız korunur hem de elektronik ürünlerinizin ömrü uzar.

Su arıtma cihazının faydaları nelerdir?

Ürün Kodu: 1000161759

Su Arıtma Cihazlarında Filtre Değişiminin Önemi

Cihazınızda bulunan filtreler, kaliteli suya ulaşmanızı sağlar. Fakat bu filtrelerin de bir ömrü olduğunu unutmamalı ve su arıtma cihazı filtrelerini belirli aralıklarla değiştirmelisiniz. Örneğin sediment filtre ve karbon filtreler 6 ayda bir, post mineralize karbon filtre yılda bir, membran filtre ise maksimum 2 yılda bir değiştirilmelidir. Tabii ki filtre değişim sıklığı, sahip olduğunuz ürüne göre de değişiklik gösterebilir. Bu nedenle cihazınızın markası doğrultusunda yetkili servisten hizmet almanız oldukça önemli. Filtrelerin değiştirilmediği durumda cihazınızın sağlıklı bir şekilde çalışmayacağını unutmamalısınız. Bu aşamada aklınıza filtre fiyatları takılabilir. Hiç merak etmeyin; su arıtma cihazlarının filtre fiyatları da bütçenizi zorlamayacak ve damacana sulara oranla tasarruf etmenize yardımcı olacak.

Su arıtma cihazlarında filtre değişimi

Hem sağlığınız hem de bütçenizi korumanız için su arıtma cihazı modelleri ve akseusuarları Koçtaş’ta!

*Su birim fiyatı üzerinden hesaplanmıştır. Veriler, 2018 yılına aittir.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koctas

Takip Et!
This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for koctas needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

%d blogcu bunu beğendi: