Nasıl Sığacak Diye Düşünmeyin! Bavul Nasıl Hazırlanır?

Bavul nasıl hazırlanır?

Evet, tatile çıkmanın ve yepyeni yerler keşfetmenin mevsimi yok; ama yaz aylarında daha çok seyahat edildiği de bir gerçek. Yaz aylarına sayılı günler kala tatil planlarını yapmaya başladığınız, hatta çoğunuzun uçak biletlerinizi alıp otel rezervasyonlarınızı yaptırdığınızı tahmin edebiliyoruz. Peki, tatil valizi nasıl hazırlanır? Şimdi, 15-22 Nisan Dünya Turizm Haftası’na özel olarak pratik bavul hazırlama tüyolarını paylaşalım.

Hazırlıklara Girişmeden Gerekli Araştırmaları Yapmak Şart

Valizinize yerleştirdiğiniz küçük şeyler hem bavulunuzda fazla yer kaplayabilir hem de ağırlık oluşturabilir. Bu nedenle ihtiyacınız olmayan ürünleri yanınıza almamaya özen göstermelisiniz. Diğer bir deyişle valizinizi hazırlarken kesinlikle oldukça planlı davranmalısınız. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tatil yapacağınız güne yetecek miktarda giysi ve ihtiyacınız olan ürünleri alın. İhtiyacınızdan fazla miktarda giysi ve ürün almak valizinizin kapanmamasına neden olabilir.
  • Gideceğiniz şehrin hava durumuna, bavulunuzu hazırlamadan önce bakmakta fayda var. Bavulunuzu bu doğrultuda hazırlarsanız bavulu son anda değiştirmek zorunda kalmazsınız ve gideceğiniz yerde rahat edersiniz.
  • Ulaşımınızı sağlayacak kara yolu, hava yolu ya da deniz yolunun size sunduğu bavul limitini kontrol etmelisiniz. Bu konu özellikle hava yolu ile seyahat ediyorsanız çok önemli. Sınırlamalar doğrultusunda bavul hazırlamak, karşılaşabileceğiniz zorlukları önler.
  • Söz konusu uçak seyahatleri ise sadece valiz değil, el çantalarınız için de ağırlık sınırı olduğunu unutmamalısınız. Bunun yanında bazı ürünleri kabin bagajlarında taşımaya izniniz olmaz ya da bu konuda sınırlama ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin her bir sıvı ürün için 100 ml sınırı var. Bu nedenle kabin bagajlarınızla uçacaksanız seyahat boy ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca elektronik cihazların bazılarını da kabine almanız yasak olabilir. Bu nedenle ulaşımınızı sağlayacak şirketin ve biletinizin sınıfının sunduğu kısıtlamaları iyi okumalısınız.
  • Değerli eşyanızı (cüzdan, nüfus cüzdanı, pasaport, para, mücevher, bilgisayar vb.) bagaja değil, hazırlayacağınız el bagajına almak daha sağlıklı olabilir.

Şimdi, bavul nasıl toplanır anlatmaya başlayalım.

Bavul hazırlamak.

Bavulunuzu Hazırlamayı Son Güne Bırakmayın

Eğer doğru bavul hazırlamanın püf noktalarını arıyorsanız yapmanız gereken en önemli şeylerden biri bavul toplamayı son güne bırakmamak! son güne bırakmak, panik yapıp ihtiyacınız olan ürünleri unutmanıza sebep olabilir. O nedenle birkaç gün önceden bavul hazırlama listesi oluşturmak ve bu liste doğrultusunda tatil bavulunuzu hazırlamak en sağlıklısı olacaktır. Hem bu süre zarfında aklınıza gelen başka ihtiyaçlarınızı da bavula yerleştirebilirsiniz.

Daha Az İhtiyacınız Olan Ürünleri Altlara Koyun

Seyahatinizin son günü katılacağınız bir etkinlikte giymek için yanınıza alacağınız giysinin bavulunuzun üst kısmında hiç yeri yok! Onu en aşağıya koyabilir ve böylece bavulunuzu dağıtmadan ihtiyacınız olan giysiyi ya da ürünü alabilirsiniz. Ayrıca önemli ve özel bir kumaşa sahip olan giysilerinizi elbise torbalarında valizinize koymak da “Bavul nasıl yerleştirilir?” sorusunun cevaplarından biri.

Giysilerinizi rulo halinde valize yerleştirmenin ise pratik ve yer kazandıran bir öneri olduğunu belirtelim.

Pratik bavul hazırlama ipuçları

Sıvıları Korunaklı Bir Şekilde Yerleştirin

Şampuanlar, içecekler, kremler… El bavulunuzda ya da valinizde olsun, hiç fark etmez; tüm sıvıları korunaklı bir şekilde yerleştirmeniz oldukça önemli. Sıvıları, dökülme ihtimali az küçük kaplara koyabilir ve her kabı streç filmle sararak daha korunaklı hale getirebilirsiniz. Bunun sonrasında tüm sıvıları bir poşete koyup saklamak ve valizinizin fermuarlı bölümüne yerleştirmek de valiz yerleştirme yöntemi arasında.

Yardımcı Ürünlerden Yararlanın

Sadece ihtiyacınız olan ürünleri yanınıza almak üzere bavulunuzu hazırlasanız bile bazen bavulunuz kapanmayabilir. Sizin de valize çok eşya sığdırmak istediğinizi biliyoruz. Peki, böyle durumlarda ne yapmalısınız? Hiç endişelenmeyin; yapmanız gereken oldukça basit: Seyahat boy vakumlu hurçları tercih edin! Evlerde de sıklıkla yardım aldığınız vakumlu hurçlar, giysilerinizi hem korunaklı hem de yerden tasarruf edecek bir şekilde saklamanız konusunda oldukça yardımcı. Vakumlu hurçlar sayesinde eşyanız daha az yer kaplayabilir ve böylece boş yerlere, ihtiyacınız olan farklı ürünleri yerleştirebilirsiniz.

Bavulun içerisine yerleştireceğiniz küçük çantalar da valizinizin oldukça düzenli olmasını sağlayabilir. Örneğin bir küçük çantanın içerisine kişisel bakım ürünlerini, diğer küçük çantanın içine elektronik cihazların kablolarını, bir diğerinin içine ise ihtiyacınız olan ilaçları koyabilirsiniz. Bu küçük çantalar, valizinizin düzenli olmasını sağlayacağı ve size yer kazandıracağı için bavul hazırlama taktikleri arasında yer alıyor.

Valize ayakkabı yerleştirmek konusunda hepimizin kafasında soru işaretleri olduğu doğru. Peki, ayakkabıyı bavulunuzun içine nasıl yerleştirmelisiniz? Öncelikle bavulunuzun bir kısmını ayakkabılarınız için ayırmakta fayda var. Yani bavulunuzun sol kısmını rulo halinde yerleştirdiğiniz giysileriniz, sağ kısmını ise ayakkabılarınız için ayırabilirsiniz. Ayakkabıları dilerseniz altlarına bone geçirerek, dilerseniz de düzenli bir şekilde poşetlere koyup saklayabilirsiniz.

Bavul hazırlama tüyoları neler?

Bunları Unutmayın!

  • Eğer yurt dışında bir ülkeye gidiyorsanız priz girişi farklı olabilir. Bu nedenle priz çevirici almayı unutmamalısınız.
  • Devamlı kullandığınız ilaçları ve ağrı kesici gibi ihtiyacınızın olabileceğini düşündüğünüz ilaçları paketlerinde ve reçeteleri ile yanınıza almalısınız.
  • Ulaşım biletinizi ve konaklayacağınız yeri gösteren belgeleri el valizinize almak sağlıklı olacaktır.

Valiz hazırlama rehberi sayesinde umarız ki bu yıl, her zamankinden daha kolay bir şekilde bavul hazırlayabilirsiniz. Şimdiden güzel tatiller dileriz.

Bu arada sizin için, bavulunuzun düzenli olması kadar evinizin düzenli olması da önemli, biliyoruz. O hâlde “Aslında Zor Değil! Düzenli Bir Ev İçin Öneriler” yazımızı okuyarak ev düzenleme ipuçlarını incelemenizi öneriyoruz. Ne de olsa düzenli bir evin huzuru bambaşka!