Taşınırken ev nasıl toplanır?

Yeni Bir Yaşam Alanına Doğru: Taşınırken Ev Nasıl Toplanır?

Uzun süre yaşam alanınız olan bir yerden ayrılmak, düzen değiştirmek başlı başına zor bir şey. Bu duruma bir de ev toplama zorunluluğu eklenince zorluk katsayını birkaç kat daha artıyor. Peki, hem taşınma sırasında hem de yeni evinizi yerleştirme sırasında işlerinizi daha kolay halledebilmek için nasıl bir yol izlemelisiniz? Bu konuda da size yardımcı olmak isteriz! İşte; ev taşırken dikkat edilecekler ve ev taşımak için pratik bilgiler!

İşinizi Son Ana Bırakmayın

Biliyoruz, başka şeylerle zaman geçirmek varken evi toplamak hiç içinizden gelmiyor. Fakat bu durum, ev toplama işleminin ertelenmesine, son ana bırakılmasına neden oluyor. Taşınmadan hemen önce yapılan hazırlıklar ise aceleci davrandığınız için bazı aksaklıkların ve karışıklıkların nedeni olabiliyor. Buna artı olarak tam taşınma sürecinde daha çok yoruluyorsunuz, yeni evinizin ilk günlerini daha yorgun bir şekilde geçiriyorsunuz. Bu nedenle ihtiyacınız olmayan eşyanızı, yavaş yavaş toplamaya başlamanız şart. Örneğin mevsim yazsa kışlık giysilerinizi taşınmadan birkaç hafta önce kaldırmak, verebileceğimiz ev taşıma tavsiyeleri arasında. Ayrıca, ev taşımak için yardım alacağınız evden eve nakliyat firmasını birkaç hafta önce bulmalısınız. Güvenilir bir firma ile çalışmanız hem maddi hem de manevi zarara uğramamanız için oldukça önemli.

İşinizi son ana bırakmayın!

İhtiyaçlarınız Doğrultusunda Hareket Edin

Evde ne kadar eşyanız var? Hangileri ağır, hangileri hafif? İşte, bu gibi sorular, taşınırken gerekli olan malzemeleri eksiksiz bir şekilde edinmeniz için size yardımcı olacak. İhtiyacınız doğrultusunda gerekli miktarda koli, kâğıt bulabilir ve son günlerde bir de ev taşımak için kutu gibi malzemeleri bulmak için uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bu arada söylememize bile gerek yok ama koli, kâğıt, balonlu naylon gibi ihtiyacınız olan malzemeleri de önceden edinmek ve son ana bırakmamak da ev taşıma tüyoları arasında yer alıyor.

Taşınırken, yapmanız gereken işleri başka zamana bırakmamak oldukça önemli. Mesela siz de taşınırken, sahip olduğunuz eşyayı gördüğünüzde “Bu kadar çok eşya mı varmış?” ya da “Aaa, böyle bir şeyim olduğunu unutmuşum!” diyenlerden misiniz? Eğer öyleyseniz ihtiyacınız olmayan tüm eşyayı, giysiyi yeni evinize götürmemek üzere ayırmalısınız. Ayırdığınız bu eşyayı dilerseniz mobil uygulamalar sayesinde satabilir dilerseniz de kullanılabilecek durumda olanları ihtiyacı olanlara verebilirsiniz.

İhtiyaçlarınız doğrultusunda hareket edin.

Ev Taşımak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Taşınırken hazırlıklara önceden başlamak gerektiğinden bahsetmiştik. Peki, ev taşırken gerekli olan malzemeler nelerdir?

Ana Ürün

Projenin Tamamlanması İçin Gerekli Ürünler

Takım Çantanızda Olması Gerekenler

Ev Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Ev Taşıma Taktikleri

  • Kolileme yaparken ağır ürünleri küçük koliye, hafif ürünleri büyük koliye yerleştirin. Bu sayede ev taşıma kolileri çok ağır olmaz ve taşıması kolay olur. Koli bandına artı olarak hafif kolileri ambalaj ipi ile sararak daha kolay taşınabilir hale getirebilirsiniz. Dilerseniz ev taşırken kolilere artı olarak hurç ya da vakumlu poşetlerden de yararlanabilir ve bu ürünlerin içerisine yastık, yorgan gibi tekstil ürünlerini koyarak yerden tasarruf edebilirsiniz.
  • Yeni evinizde farklı alanlarda yer alacak eşyayı aynı koli içerisine koymayın. Ev taşırken kolileme sırasında bir odada yer alacak ürünleri tek kutuya koyup üzerine bulunması gereken odayı yazarsanız evi yerleştirirken de kolaylık yaşarsınız.
  • Ev taşıma fikrini en korkutucu kılan bölümlerden biri belki de kıyafetleri toplanma kısmı. Peki, ev taşırken kıyafetler nasıl toplanır? Bu konuda en pratik çözüm her aile bireyine ayrı koliler yapmak. Ayrıca giysileri yaz ve kış olmak üzere farklı kolilere ayırmak da oldukça kolaylık sağlayan bir çözüm. Kışlıkların olduğu kolilerde vakumlu poşetlerden yararlanarak yerden tasarruf edebilir ve fazladan koli kullanımının önüne geçebilirsiniz.

Ev taşıma taktikleri nelerdir?

  • Taşınırken mutfak toplamak da küçümsenecek bir şey değil. Mutfak araç ve gereçlerini toplarken her bir ürünü gazete kâğıdına sarmalı ve korumayı artırmak için her katta balonlu poşetleri yerleştirmelisiniz. Tabaklara, bardaklara ve diğer yardımcı ürünlere ayrı koliler oluşturmak işinizi kolaylaştırır. Ayrıca hazırladığınız kolilerin üzerine “Kırılabilir.” notu düşüp bu alanı marker kalemle işaretleyerek eşyanızı bir nevi koruma altına alabilirsiniz.
  • Buzdolabınızın iç temizliğini taşınmadan önce yapmak, yeni evinizde işinizi kolaylaştırır. Ayrıca bozulmayacak besinleri kavanozlara, poşetlere koyup kolileyebilir ve bozulabilecek gıdaları ise tüketebilir ya da onlarla sokak hayvanlarına güzel bir ziyafet çekebilirsiniz!
  • Mobilyalarınızın hasar görebilecek noktalarını mobilya taşıma battaniyesi ile kaplayıp ardından streç film ya da ambalaj ipi ile sararak korumalı bir şekilde yeni evinize transfer edilmesini sağlayabilirsiniz. Hasarlı bölgeleri ise rötuş kalemi ile yok edebilirsiniz!
  • Elektronik ürünlerinizi sağlıklı bir şekilde taşıyabilmek için koruyucu profillerde yardım alabilirsiniz. Eğer elektronik eşyalarınızın kendi kutuları varsa bu da taşıma için size yardımcı olabilir.

Yepyeni bir yaşam alanı sizi bekliyor. Bu süreçte de ihtiyacınız olabilecek her şey Koçtaş’ta!

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir