Kadın mucitlerin buluşları.

Evlerde Hayatı Kolaylaştıran Mucit Kadınlar

Bilim, icat, teknoloji gibi sözcükler duyulduğunda akla ilk olarak erkekler gelmesine rağmen aslında kadınlar da bu alanlarda erkekler kadar söz sahibi. Tam da bu nedenle kadın ve erkek arasında oluşturulan – ve aslında olmayan – çizgilerin dilde kullanılmaması gerektiğini, örneğin “bilim adamı” değil de “bilim insanı” dememiz gerektiğini savunuyoruz.

Bu hayali çizgiyi anlatmak için kadın-erkek eşitliği konusunda tecrübeli olduğumuz alandan, yani bugünkü ev yaşamından örnek verelim. Kadınların yaşadıkları alanı güzelleştirmek için dekorasyona erkeklerden daha çok önem verdiğini söyleyebiliriz. Erkekler ise ev yaşantısının tadilat, inşaat, boya gibi alanlarında varlar. Fakat bu doğrultuda sadece kadınların evleri güzelleştirdiklerini söyleyebilir miyiz? Hayır, burada hem kadının hem de erkeğin emeğinden bahsedebiliriz. İlgilenilen alanlar farklı olsa da iş birliğinden doğan bir paylaşım söz konusu. Buradan yola çıkarak söyleyebiliriz ki hem geçmişte hem de bugünde daha fazlası da var! Kadınlar sadece evde değil, hayatın pek çok alanında yaptıkları yeniliklerle tarihe geçmişler. Bilim ve teknoloji de buna dâhil! Yani kültürden kültüre, coğrafyadan coğrafyaya rol alma oranları değişse de kadınlar hep tarih sayfalarındalar!

Sanayi Devrimi ile birlikte kadınların iş hayatında daha aktif rol aldıklarını, ücretli çalışan olduklarını görüyoruz. Ayrıca bu dönemde buluş yapma oranı da artış gösterdi ve kadınlar da bu süreçte çok önemli icatların altına imzalarını attılar. Aslında bugün kullandığımız pek çok ürün ve teknoloji de kendilerine biçilmiş toplumsal cinsiyet normlarına başkaldıran kadınların eseri. Çünkü buluşları yapan bazı kadınlar, “Bir kadın icat yapamaz.” denilip önlerine engel koyulmak istendiği halde yılmayan ve icatlarının patentini almayı başaran insanlar. Bu icatlar, kimi zaman mucitlerin kendi ihtiyaçlarından, kimi zaman da yaşadıkları çevrenin ihtiyaçlarından doğmuş yenilikler.

Peki, tarihe yaptıkları icatlarla kazınmış kadın mucitler kimlerdir? Biz, 8 Mart Dünya Emekçi ’ne özel olarak hazırladığımız bu içerikte özellikle ev yaşamını daha pratik hale getiren kadınlardan bahsedeceğiz ama dünyaya katkısı bulunan kadın mucitler ve buluşları elbette ki size anlatacaklarımızla sınırlı değil. Ses yalıtımı sistemini bulan Mary Walton, araba camı sileceğini bulan Mary Anderson, kurşungeçirmez yeleği bulan Stephanie Kwolek, radyolojinin kurucusu Marie Curie, tek elle kullanılan şırıngayı bulan Letitia Mumford Geer…  Bunun yanında; pilsiz çalışan giyilebilir kalp çipi geliştiren Canan Dağdeviren ve ucuz, mobil cihazlar yardımıyla kullanılabilen kanser testi geliştiren Gözde Durmuş da tıp alanında göğsümüzü kabartan Türk isimlerden sadece ikisi… Yani kadın mucitler ve icatları hakkında upuzun bir liste oluşturmak mümkün.

Haydi, şimdi, yaptıkları icatlarla sadece evleri değil dünyayı değiştiren 6 kadını tanıyalım!

Ev hayatını kolaylaştıran buluşlar.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir